Sabit oranlı kredi çiftçinin yükünü hafifletiyor - Eskişehir Haberler

Sabit oranlı kredi çiftçinin yükünü hafifletiyor

Anasayfa / Ekonomi
Sabit oranlı kredi çiftçinin yükünü hafifletiyor

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, 2019 yılında belli ürünlerde başlattığı sabit oranlı kredi uygulamasını akaryakıt hariç tüm tarımsal girdileri kapsayacak şekilde genişletti.

Artık tohumdan gübreye, yemden zirai ilaca kadar tüm girdiler için sabit oran uyguladıklarını belirten Türkiye Tarım Kredi Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, “Tarım Kredi olarak amacımız tarımsal üretimde faizsiz bir sistem kurgulamak” dedi.

Tarım Kredi Kooperatifleri, tarımsal üretimde devamlılığı sağlamak ve üreticinin yanında yer almak üzere taşın altına elini koyuyor. 2019 yılında yem, tohum ve gübrede başlatılan sabit oranlı kredi uygulaması, yeni düzenlemeyle birlikte akaryakıt hariç tüm tarımsal girdileri kapsayacak şekilde genişletildi.

Genel Müdür Poyraz, üreticilerin Tarım Kredinin sabit oranlı kredilerinden yararlanabilmesi için mutlaka tarım sigortası (TARSİM) yaptırmaları gerektiğine dikkat çekerek, “Üreticilerimizin kullandıkları kredilerde vade sürelerine göre ödeyecekleri maliyet baştan belirlendiği için vade sonu ödenecek borç tutarı kendilerine kredi kullandırıldığı anda bildirilmektedir. Üreticilerimizin ihtiyaç duyduğu işletme ve yatırım kredilerinin sabit oranlı olarak bu kapsamda kullanıma sunulmuştur” diye konuştu.

Kooperatif ortaklarının kredi oranlarında meydana gelen dalgalanmalardan olumsuz etkilenmelerinin önüne geçmek için geçen yıl tarımsal girdilerin temininde sabit oranlı kredilendirme uygulamasını başlattıklarını hatırlatan Poyraz, uygulama kapsamında şimdiye kadar 150 bin üreticiye toplam 1 milyar 750 milyon TL tutarında sabit oranlı kredi kullandırıldığını söyledi.

Tarım Kredi Kooperatifleri olarak ortaklarının uygun koşullarda finansmana erişimi için piyasadaki değişimleri yakından takip ettiklerini belirten Poyraz,  “Halihazırda akaryakıt haricindeki tüm tarımsal girdilerde sabit oranlı kredinin üreticilerimize maliyeti yıllık yüzde 6,5; dört yıla kadar vadeli olarak kullandırılan yatırım kredilerinde ise kredinin üreticilerimize maliyeti yıllık yüzde 9’dur” dedi.

Üretici sabit oranlı krediden memnun”

Ortaklarına sabit oranlı işletme ve yatırım kredileri başlıkları altında iki tip kredi imkanı sağladıklarını vurgulayan Poyraz, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Sabit oranlı işletme kredileri kapsamında 1 yıla kadar vadeli, yatırım kredilerinde ise 4 yıla kadar vadeli olarak kredi kullandırılmaktadır. Sabit oranlı işletme ve yatırım kredilerinde, üreticiler kredi kullandıkları tarih itibariyle vade sonunda ödeyecekleri borç tutarını, yatırım kredilerinde sonraki yıllarda ödenecek taksit tutarlarını bilmektedirler. Bu uygulama ile ortaklarımız için vade sonunda ödemeleri gereken borç tutarı baştan bilindiği için güvensizlik ve risk ortadan kalkmış ve memnuniyet sağlanmıştır.”

 “Hedefimiz faizsiz bir modele geçmek”

Genel Müdür Poyraz, hedeflerinin Tarım Kredi’de faizi minimuma indirmek hatta sıfırlamak olduğunun altını çizerek, “Hazine ve Maliye Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı'yla yürütülen koordineli çalışmalarla kullandırdığımız kredilerde oranları sabitledik. Kullandırdığımız sabit oranlı kredi miktarı artarak devam edecek” dedi.

Tarım Kredi olarak tarımsal üretimde faizsiz bir sisteme geçmek için çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Poyraz, “Bu anlamda sigortacılık alanında Bereket Tekafül ile ilk adımı attık. Geleneksel sigortacılığın aksine tekafül sistemi İslami finans ilkeleri ile tam uyumlu faizsiz bir anlayışla çalışmaktadır. Tekafül sigortacığılı, kooperatifçlikte olduğu gibi yardımlaşma, dayanışma ve paylaşımı amaçlayan sigortalıların, katılımcı kimlikleriyle dahil oldukları havuz modelidir. Geleneksel sigortacılıktan farklı olarak tekafül havuzunda hasar sonrası oluşacak bakiye üzerinden prim iadesi imkanı bulunmakta, fonlar ise faizsiz yatırım araçlarında değerlendirilmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

1.226 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 720
 
yukarı