Eskişehir’in Sebze İhracatı Gerçekleştirmeye Aday İlçesi: Tepebaşı - Eskişehir Haberler

Eskişehir’in Sebze İhracatı Gerçekleştirmeye Aday İlçesi: Tepebaşı

Anasayfa / Ekonomi
Eskişehir’in Sebze İhracatı Gerçekleştirmeye Aday İlçesi: Tepebaşı

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER 23.09.2020 tarihinde Tepebaşı İlçesinde sebze üreticisi özel sektöre ait işletmeyi ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Tepebaşı İlçesi Sakintepe Mahallesi’nde yer alan işletme sahibi ziyaret sırasında verdiği bilgilerde; ilk olarak baba mesleğini devralarak başladığı üretim hayatında işletme binasını 2001 yılında inşa ettirdiğini belirtti. İşletmesinin 18 dekarında örtü altı olmak üzere 1800 dekarlık alanında sözleşmeli çiftçilerle birlikte ıspanak, marul, yeşil soğan, maydanoz, tere, roka ve lahana gibi tüm yeşil sebzeleri üreterek 12 ay boyunca üretim yaptıklarını söyledi. İzmir ilinde de yerleri olduğunu, 35 daimi işçiyle beraber günlük ortalama 150 işçiye istihdam sağladığını ifade etti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER ziyaret esnasında yaptığı açıklamada;

Eskişehir’in halen sadece arpa, buğday gibi hububat üreten bir il olarak bilinmesine rağmen başta Tepebaşı olmak üzere, Sarıcakaya ve Mihalgazi ilçelerinde üretilen sebzelerin öncelikle İlimiz olmak üzere İstanbul ve Ankara pazarlarında da sürekli olarak yer aldığının altını çizdi.

Söz konusu sebze üreten işletmenin de, İzmir, Denizli, Ankara ve İstanbul’da bulunan büyük hallere devamlı ürün gönderdiğini belirten İl Müdürümüz Dr. Emine SEVER, işletmenin 2020 yılında da yaş meyve ve sebzelerin Avrupa Birliği ülkelerine ihracatında bir ön şart halini alan GLOBALGAP belgesini alarak önümüzdeki kış mevsiminde Rusya’ya ürün ihracatı gerçekleştirmeyi hedeflediğini belirtti.

İl Müdürümüz SEVER, bölgemizin neredeyse tamamında yılın 9 ayı yoğun bir sebze üretimi yapıldığını ve örtü altı tesislerine olan talebin her geçen gün artmasıyla üreticilerimizin bu üretim şekline uygun kışlık ürünlerle birlikte sebze üretimini yılın on iki ayına çıkarmaya çalıştığımızı söyledi.

  Covid-19 sürecinde hız kesmeden üretime devam edip büyüyen tarım sektörünün ülkemiz vatandaşlarının tüm taleplerini karşılarken diğer ülkelerin de gıda ihtiyaçlarını karşılamaya aday olduğunu belirten SEVER, İl Müdürlüğü olarak tüm çalışanlarımızla birlikte her zaman sahada ve üreticilerimizin yanında olduğumuzu ifade etti.

 

1.658 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 321
 
yukarı