Tarım Krediye yenilikçilik alanında Yılın Kooperatifçilik Ödülü - Eskişehir Haberler

Tarım Krediye yenilikçilik alanında Yılın Kooperatifçilik Ödülü

Anasayfa / Ekonomi
Tarım Krediye yenilikçilik alanında Yılın Kooperatifçilik Ödülü

Ticaret Bakanlığınca bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarında Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, geliştirdiği akıllı tarım uygulamalarıyla "Yenilikçilik" kategorisinde Yılın Kooperatifçilik Ödülünün sahibi oldu.

Ziyaretçilerini yeni tip koronavirüs salgınına yönelik sıkı tedbirlerle ağırlayan fuarda Tarım Kredi ve iştariki şirketler de açtığı stantla yer aldı.

4. Türkiye Kooperatifler Fuarı'nın açılışı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile 160’tan fazla kooperatifin temsilci ve üyelerinin katılımıyla "Birlikte Üretim, Birlikte Büyüme" temasıyla gerçekleştirildi.

Bakan Pekcan, "Birlikte Üretim, Birlikte Büyüme" temasıyla düzenlenen fuarın açılışındaki konuşmasında, Türkiye'de eğitimden sağlığa, konuttan sigortacılığa, ulaşımdan tarımsal kalkınmaya, enerjiden kadın girişimciliğine kadar 40'a yakın sektörde faaliyet gösteren 50 bin kooperatif bulunduğunu belirterek, Bakanlığın görev alanı kapsamında, toplamda yaklaşık 1,4 milyon ortağı olan 8 bin 750 kooperatifin faaliyet gösterdiğini dile getirdi.

Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) ortaklığı ile yayımlanan bir rapora göre, dünyanın ciro bazında en büyük 300 kooperatifinin toplam cirosunun 2 trilyon dolar civarında olduğunu ancak bu listede Türkiye’den kooperatif bulunmadığını ifade eden Pekcan, "Bizim de hedefimiz burada da Türkiye'den kooperatiflerin yer almasını sağlamak." diye konuştu.

Bakan Pekcan, kooperatiflerin çok sayıda küçük üretici ve girişimciyi bir araya getirerek ölçek ekonomisi yaratma gibi kritik bir avantaj sağladığına işaret ederek, bir ekonomik aktörün tek başına gerçekleştiremeyebileceği bir yatırım, tek başına üstesinden gelemeyebileceği bir üretim maliyetinin, kooperatifler sayesinde etkin ve karlı biçimde yapılabilir hale gelebildiğini söyledi.

Fuar kadın girişimciliği konusunda hayati rol üstleniyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da yaptığı konuşmada, son 10 yılda Türkiye'deki teknoloji girişimlerinin kurucularının yüzde 16'sının kadın olduğunu, bunun da Türkiye'yi, Avrupa'da dördüncü sıraya taşıdığını belirtti.

Bakan Selçuk, Türkiye Kooperatifler Fuarı Açılış Töreninde, kooperatiflerin, sürdürülebilir sosyal ve ekonomik kalkınmada, istihdam politikalarında etkin model olduğunu ifade etti. Türkiye Kooperatifler Fuarı'nı önemsediklerini dile getiren Selçuk, fuarın kadın girişimciliği konusunda da hayati rol üstlendiğini söyledi.

Kadın kooperatifçiliğinin, kişisel gelişimi ve beceriyi artırma, girişimcilik fırsatlarını yakalama imkanı verdiğine işaret eden Selçuk, kadın girişimciliğinin etkin olduğu toplumların ise gelişmişlik seviyesinin yüksek olduğunu vurguladı. Selçuk, Bakanlık olarak girişimcilerin sayısının artırılması, kooperatiflerin gelişmesi ve çoğalması için gereken tüm destekleri sağladıklarını bildirdi.

Tarım Krediye yenilikçilik ödülü

Konuşmaların ardından Türkiye’de kooperatifçiliğin gelişmesine katkıda bulunan ve başarılı çalışmalara imza atan kooperatiflere plaket takdim edildi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Dijital Dönüşüm, Ortak Kart, Korbis (Kooperatif Ortak Bilgi Sistemi), ZİHA (Zirai İnsansız Hava Aracı) ve Tarkip (Uydu Tarla Takip Sistemi) gibi akıllı tarım projeleriyle Yenilikçi Kooperatif kategorisinde ödül adı. Ödülü Tarım Kredi adına Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan aldı.

Açılışın ardından Pekcan, fuardaki stantları da gezerek, ürünler ve kooperatifler hakkında bilgi aldı. Standı ziyarete  gelen vatandaşlara sohbet eden Poyraz, Tarım Kredi Yazılım ve Veri Yönetimi Müdürü Özkan Çelikten’den ortak kart, Korbis, dijital dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi aldı. Poyraz, tarımsal üretimde riskleri azaltıp verimliliği artırarak beğeni toplayan ve Akıllı Tarım konusunda sektörde de yoğun ilgi gören Uydu Tarla Takip Sistemi (Tarkip) programını canlı olarak kullandı.

 

1.196 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 300
 
yukarı