AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜNDE ENERJİ ÜRETİMİ BAŞLADI - Eskişehir Haberler

AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜNDE ENERJİ ÜRETİMİ BAŞLADI

Anasayfa / Ekonomi
AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜNDE ENERJİ ÜRETİMİ BAŞLADI

BAKAN PAKDEMİRLİ:

"AVRUPA'NIN EN BÜYÜĞÜNDE ENERJİ ÜRETİMİ BAŞLADI"

"MİLLİ EKONOMİYE YILLIK 500 MİLYON LİRA KATKI SAĞLANACAK"

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Dicle Nehri üzerinde yapılan ve silindirle sıkıştırılmış beton tipine göre Türkiye ve Avrupa'nın en büyük barajı olan Çetin Barajı'nın enerji üretimine başladığını ifade ederek, barajın milli ekonomiye yıllık 500 milyon lira katkı sağlanacağını söyledi.

Siirt'in Şirvan ve Pervari ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santralinin temelden 165 metre gövde yükseklikte inşa edildiğini belirten Bakan Pakdemirli "Kendi kategorisinde Türkiye ve Avrupa'nın en büyük barajı olan Çetin Barajı'nın maksimum işletme kotunda, 615 milyon metreküp su depolanacak, 37 kilometre uzunluğunda ve 12 kilometre alanında bir gölalanı oluşacak" dedi.

YILDA 1 MİLYAR 175 MİLYON KWH ENERJİ ÜRETİLECEK

Barajın üç büyük ve bir küçük olmak üzere 4 türbin ile toplamda 420 MW kurulu güce sahip olduğunu vurgulayan Bakan Pakdemirli "Baraj ile yılda 1 milyar 175 milyon kWh enerji üretilecek ve milli ekonomiye yılda yaklaşık 500 milyon TL katkı sağlanacak" değerlendirmesinde bulundu.

ENERJİ KAYNAKLI DIŞ TİCARET AÇIĞINA OLUMLU YÖNDE ETKİ

Projede bir küçük ünite ve bir büyük ünitenin devreye girdiğini ve elektrik üretimine başladığını açıklayan Pakdemirli "Yerli ve yenilenebilir enerjinin payının artırılması bakımından son derece önemli olan bu barajın tamamlanarak milli ekonomiye katkı verir duruma gelmesi, ülkemizdeki enerji kaynaklı dış ticaret açığına olumlu yönde etki yapacak" açıklamasında bulundu.

1.122 okunma

Yorum Yap

6 Temmuz 2020 Pazartesi

52 hidroelektrik santrali AÇILDI

6 Temmuz 2020 Pazartesi

MAVİ VATANA ‘ANADOLU’ ÇIKARMASI

online ziyaretçi: 1548
 
yukarı