ARI YETİŞTİRİCİLERİ VE KANATLI HAYVAN ÜRETİCİLERİNE ’TOPLU POLİÇE İNDİRİMİ’ FIRSATI - Eskişehir Haberler

ARI YETİŞTİRİCİLERİ VE KANATLI HAYVAN ÜRETİCİLERİNE ’TOPLU POLİÇE İNDİRİMİ’ FIRSATI

Anasayfa / Ekonomi
ARI YETİŞTİRİCİLERİ VE KANATLI HAYVAN ÜRETİCİLERİNE ’TOPLU POLİÇE İNDİRİMİ’ FIRSATI

TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu), arı yetiştiricileri ve kanatlı hayvan üreticilerinin yüzünü güldürecek “Toplu
Poliçe İndirimi” uygulamasını hayata geçirdi.

Söz  konusu  uygulama  kapsamında,  yetiştirici  birlikleri  kanalıyla  toplu  şekilde  poliçe düzenlenmesi halinde, arıcılık (arılı kovan) sigortası ve geniş kapsamlı tarifede geçerli olmak üzere  kümes  hayvanları  hayat  sigortası  branşlarında,  sigortalanacak  işletme  sayısına  göre yüzde 10 ila yüzde 25 arasında indirim olanağı sunuluyor.

Kanatlı  hayvan  üreticilerinin, kümes  hayvanları  hayat  sigortası  yaptırabilmesi  için Tarım  ve Orman Bakanlığı’nın sistemlerine kayıtlı olması ya da kayıtlarının güncel olması şartı aranıyor. Biogüvenlik  ve  hijyen  tedbirleri  alınmış,  sigortalanmaya  uygun  tesislerde  yetiştirilen  kümes hayvanları, çeşitli kanatlı hayvan hastalıkları,  kazalar ve zehirlenmeler, doğal afetler, yangın veya infilak sebebiyle meydana gelen ölüm, itlaf ve mecburi kesimlere karşı, üreticinin primine sağlanan  yüzde  50  Devlet  desteği  ile güvence  altına  alınabiliyor.  Kümes  hayvanları  isteğe
bağlı olarak, pullorum  ve kanatlı tifosu (tavuk tifosu) hastalıklarına karşı da   ‘ek hastalıklar’ teminatı kapsamında sigortalanabiliyor. Ayrıca, açık ve yarı açık sistemde yetiştirilen kümes hayvanları, hastalık dışındaki risklere karşı sigorta kapsamında yer alıyor.

Arı  yetiştiricilerinin  ise,  arıcılık  (arılı  kovan)  sigortası  yaptırabilmesi  için,  Arıcılık  Kayıt Sistemi’ne (AKS) kayıtlı olması yeterli. Sigortalanmaya uygun, plakalı, modern ve aktif (içinde arı  olan)  kovanlar  ile  kovan  içindeki  arı  kolonileri  ve  bal  güvence  altına  alınabiliyor.  Sabit arıcılıkta, ‘fırtına, hortum, yangın, heyelan ve deprem ile sel ve su baskını, taşıt çarpması, vahşi hayvan saldırısı’, gezginci arıcılıkta ise bu risklere ilave olarak kovanların nakliyesi esnasında oluşabilecek  ‘çarpma,  çarpışma,  devrilme  ve  yanma’  riskleri  sigorta  kapsamında.  Kümes hayvanları  hayat  sigortasında  olduğu  gibi  arıcılık  (arılı  kovan)  sigortasında  da  yetiştiricinin primine yüzde 50 Devlet desteği imkânı sağlanıyor.

Detaylı bilgi almak üzere yetkili sigorta acenteleri ile irtibata geçilebilir.

2.549 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 1637
 
yukarı