Esnaf ve Sanatkarların Sorunlarını Görüştüler - Eskişehir Haberler

Esnaf ve Sanatkarların Sorunlarını Görüştüler

Anasayfa / Ekonomi
Esnaf ve Sanatkarların Sorunlarını Görüştüler

Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu tarafından online olarak düzenlenen esnaf ve sanatkarların sorularının görüşüldüğü toplantıya katıldı.

Toplantıda pandemi nedeniyle bir çok meslek dalında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara yönelik sorunların tespiti ve çözüm yollarının belirlenerek hükümete iletilmesi için yol haritasının belirlenmesine yönelik görüşmeler yapıldı. 
Toplantıda Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Ekrem Birsen, pandemi nedeniyle kapalı olan esnaf ve sanatkarlara kira, elektrik, su ve benzeri sabit giderlerin karşılanmasına yönelik geri ödemesiz hibe şeklinde yardım yapılmasının gerekliliğini vurguladı.

Ayrıca ertelenen vergilerin, kredi taksitlerinin ve kredi kefalet kooperatifleri vasıtasıyla verilen kredilerin ödeme vadelerinin aynı dönemlere geleceği, ayrıca pandeminin etkilerinin uzun süre devam edeceği nedeniyle vergi ödemelerinin zamanında yapılamayacağı, mutlaka yıl sonuna kadar vergi ve sgk ödemelerinde yeniden yapılandırma yapılmasının ve birikmiş kamu alacaklarının faizsiz olarak 24 ay taksite bölünmesi gerektiği belirtildi.

Bununla birlikte esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatifinin ertelenen taksitlerinin en az 12 aya yayılarak taksitlendirilmesi gerektiği belirtildi.

65 yaş üstü esnaf ve sanatkarların işyerlerini açabilmeleri için özel bir izin uygulamasının gerekliliği belirtilerek, acil çözüm üretilmesi istendi.

Ayrıca pandemi süresince etkilenen taksi, dolmuş, servis aracı işletmeleri gibi esnafın akaryakıt ÖTV’siz olarak maliyetlerinin düşürülmesi gerekliliği belirtildi.

Diğer illerin birlik başkanları ile ortaklaşa yapılan sonrasında üretilen istekler hükümet yetkililerine iletildi.

2.268 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 921
 
yukarı