Çeltik tarlaları zirai insansız hava aracı ile ilaçlanacak - Eskişehir Haberler

Çeltik tarlaları zirai insansız hava aracı ile ilaçlanacak

Anasayfa / Ekonomi
Çeltik tarlaları zirai insansız hava aracı ile ilaçlanacak

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan teknoloji şirketi Tarnet Tarım Kredi Bilişim ve İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ (TARNET), Samsun'da çeltik ekim alanlarını zirai insansız hava aracı (ZİHA) ile ilaçlayacak.

 Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olan Tarım Kredi Kooperatifleri, 850 bin çiftçi ortağı için çalışmaya, üretmeye ve tarımsal üretimin her aşamasında yaşanan teknolojik gelişmelerle ortaklarını buluşturmaya devam ediyor.

Çeltik ekim alanlarında ZİHA ile ilaçlama yapılması için çalışmalar başlatan TARNET, geçtiğimiz yıl 133 bin 221 ton çeltik üretimi ile Türkiye'de 2'nci sırada yer alan Samsun’da deneme çalışmalarını başarıyla tamamladı.

Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki ve Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan TARNET, haziran ayında Samsun'un Bafra ilçesinde ZİHA ile çeltik ekim alanlarında bitki koruma uygulamaları yapacak. Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği ile ortak yürütülen Samsun Ziha Projesi kapsamında ilk uygulama öncesi denemeler geçen hafta gerçekleştirildi. TARNET, ZİHA kullanım hizmetlerini çiftçilere bedelsiz olarak gerçekleştirecek. TARNET'in tüm Türkiye'ye yaygınlaştıracağı kullanım hizmetini ilk olarak topraklarının yüzde 40,3’ünü tarım alanlarının oluşturduğu Samsun’da gerçekleştirmesi, çeltik çiftçilerinin 'akdarı' kabusuna son vermek için umut ışığı oldu. Akıllı tarım teknolojilerini kullanmaya hazır yenilikçi çiftçiler, haziran ayında ZİHA ile buluşacak.

 ZİHA, rekolte tahminini kolaylaştıracak

Türkiye'nin tarımsal potansiyeli en yüksek Bafra Ovası gibi bir alanda tarım teknolojilerinin kullanılması ülke tarımının geleceği için yeni yüksek verimli ürünler alınmasına öncülük edecek. Yıllık ortalama yağış miktarı ile ülke ortalamasının üstünde olan Samsun'da ZİHA ile yapılan uygulamalarla, çeltik ile ilgili elde edilen verilerin derlenmesi ve analiz edilerek yeni dikim sezonu rekolte tahminlerinin sağlıklı bir şekilde yapılması amaçlanıyor. ZİHA ile Samsun'da Türkiye için tarımsal ürün arz güvencesine katkı sağlaması önümüzdeki dönemde üst seviyede olacak. Samsunlu çiftçiler rekabet gücü yüksek sürdürülebilir ürünler için tarım teknolojileri ile çalışmaya devam edecekler.

 

1.177 okunma

Yorum Yap

19 Eylül 2020 Cumartesi

SON BAŞVURU TARİHİ UZATILDI

19 Eylül 2020 Cumartesi

ÇİFTÇİLER HAZİNE BULDU

29 Ağustos 2020 Cumartesi

742 KURULUŞA COVID-19 BELGESİ

online ziyaretçi: 331
 
yukarı