Tarım Kredi Yem üretim kapasitesini artırıyor - Eskişehir Haberler

Tarım Kredi Yem üretim kapasitesini artırıyor

Anasayfa / Ekonomi
Tarım Kredi Yem üretim kapasitesini artırıyor

Tarım Kredi Yem A.Ş, 10 yem fabrikası ve 1 süt ürünleri fabrikası ile faaliyet gösterdiği 2019 yılını 1,1 milyon ton karma hayvan yemi üretimiyle kapatırken, 2020 yılında toplam kapasitesini İzmir-Tire ve Şanlıurfa fabrikalarının devreye alınması, Sakarya fabrikasının revizyonu ile 1,8 milyon tona çıkaracak. 

Yatırımları planlanan Erzurum ve Kırklareli fabrikalarının üretime başlamasıyla da Tarım Kredi’nin yem üretim kapasitesi 2,2 milyon tona ulaşacak. Böylece Tarım Kredi Yem, 2023 yılında üretim kapasitesini iki katına çıkarmış olacak. 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, 2020 yılının Tarım Kredi Yem için atılım yılı olacağını belirterek, gerek kapasite artışları gerekse de yeni yatırımlarla yeni yıla hızlı başladıklarını ifade etti.  

2020’de 156 milyon TL yatırım 

Tarım Kredi Yem’in geçen yıl 1,1 milyon ton yem üretimi gerçekleştirdiğini, İzmir-Tire ve Şanlıurfa fabrikalarıyla da üretim kapasitelerini ciddi oranda artıracaklarını ifade eden Poyraz, şöyle konuştu; 

“2020 yılında Sakarya fabrikasının revizyonu ile ilave 40 bin ton, İzmir-Tire ve Şanlıurfa fabrikalarının devreye alınmasıyla ilave 480 bin ton kapasite artışı ile toplam kapasitemiz 1.8 milyon ton olacak. Ayrıca 2020 yılı içinde Kütahya fabrikasının 8.000 tonluk çelik silo yatırımı, Elazığ’a 2.400 metreküplük yatay depo yatırımı, Balıkesir’e bakım atölyesi yatırımı ile Ankara’da Ankara Üniversitesi Teknokent içinde yer alan Ar-Ge yatırımlarının tamamlanması planlanıyor. Toplam 156 milyon TL tutarındaki tüm bu yatırımlar 2020 yılı içinde tamamlanmış olacak.” 

Yatırımları planlanan 240’ar bin ton/yıl kapasiteli Erzurum ve Kırklareli fabrikalarının devreye alınmasıyla da yem üretim kapasitesinin 2,2 milyon ton olacağına dikkat çeken Genel Müdür Poyraz, “Böylece, Tarım Kredi Yem A.Ş. 2023 yılında kapasitesini iki katına çıkarmış olacaktır” diye konuştu. 

TK Yem’den 371 bin ton ürün alımı 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortaklarına sağladığı önemli hizmetlerden birinin de ortak ürün alımları olduğunu ifade eden Poyraz, “Şirketimiz Tarım Kredi Yem, 2019 yılında 254 bin ton ürün alımı yaparken, 2020 yılında ise bu miktarı 371 bin tona çıkarmayı planlamıştır. Böylece ortak ürününün hammadde içindeki payı yüzde 23 seviyelerinden yüzde 30 seviyelerine çıkmış olacaktır” dedi. 

2019 yılında kanatlı yemlerini Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarına sunan Tarım Kredi Yem’in ürün çeşitliliğine balık yemlerini de ilave ederek genişleteceğini söyleyen Poyraz, ayrıca Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının ürünlerinin katma değerli bir şekilde son kullanıcılarla buluşması ve ithal ikamenin sağlanması amacıyla buzağı maması, bebek maması ve süt ürünleri üretimine yönelik yatırımların da planlandığını kaydetti. 

“Yemde fiyatları aşağı çektik” 

Yem fiyatlarının artışa geçtiği kış aylarında yemde indirim yaptıklarına işaret eden Genel Müdür Poyraz, "Biz bu dönemde fiyatları indirince diğer fabrikalar da bize eşlik etti. Ayrıca üretimde kullanılması için çiftçimizden arpa, buğday ve mısır almaktayız. Bu yıl çiftçimizden sadece 300 milyon liralık hububat aldık” diye konuştu. 

Genel Müdür Poyraz, çiftçinin ürününü piyasa fiyatlarının üzerinde alıp, piyasa fiyatlarının altında yem olarak satışa sunduklarını belirterek, diğer ürünlerde olduğu gibi yemde de üretici ve çiftçi arasında köprü olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

 

2.935 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 181
 
yukarı