Sözleşmeli üretimde Tarım Kredi ve NİSAD işbirliği - Eskişehir Haberler

Sözleşmeli üretimde Tarım Kredi ve NİSAD işbirliği

Anasayfa / Ekonomi
Sözleşmeli üretimde Tarım Kredi ve NİSAD işbirliği

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile Nişasta Sanayicileri Derneği (NİSAD) arasında sözleşmeli üretim yoluyla nişastalık mısır alımı konusunda iş birliği protokolü imzalandı.

Tarım Kredi Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ile NİSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Başaran tarafından temsili imzalanan protokolün imza töreni video konferans yoluyla internet üzerinden yapıldı.

6 Mayıs'ta gerçekleştirilen protokol imza törenine Poyraz ve Başaran’ın yanı sıra Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği genel müdür yardımcıları, daire başkanları ve bölge müdürleri, NİSAD’dan da Genel Sekreter İsmail Kemaloğlu ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

İçinde bulunulan salgın sürecinden çok ciddi anlamda olumsuz etkilenen sektörler olduğuna dikkat çeken Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Poyraz, insanın en temel ihtiyaçlarından olan beslenmenin, şu günlerde yaşanan kaygı ile her şeyin önüne geçecek şekilde kendisini hissettirdiğini söyledi. Bu yaşananların da birkaç aylık dönem zarfında gıda ve tarım konusunu tüm dünyada öncelikli gündem maddesi haline getirdiği kaydeden Poyraz, “Bizim bu durumdan vazife çıkartıp kendimizi çek etmemiz, yeni süreçte artılarımızı eksilerimizi belirleyip masaya yatırmamız ve aynı zamanda da iş birliklerini artırmamız gerekiyor.” dedi.

“Tarımsal üretim, tohumdan başlayarak sofraya kadar uzanan bir değerler zincirinden oluşur. Bu değerler zincirinin mutlaka sağlam ve rasyonel esaslar üzerine oturtulması gerekiyor” diyen Poyraz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Bu zincirde sadece kar saiki ile hareket eden bir kısım aktörlerin bu hareketlerinin de bu zincirin kopmasına sebep olmaması gerekiyor. Herkes burada bir ticari kazanç için faaliyetlerini yapıyor olsa da toplumsal fayda ve toplumsal gereklilikler bizim; ekonomik kazancın da ötesinde bu zincirin sağlamlaştırılması ve korunması noktasında adım atmamızı gerektiriyor. Biz de Tarım Kredi Kooperatifleri olarak kendimizi, bu değerler zinciri içerisindeki ekosistemde bir parça olarak görüp bu yerimizi ve rolümüzü artırmak istiyoruz. Bu anlamda da arkadaşlarımızla yakın zamanda çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu proje ciddi bir emek sonucu ortaya çıktı. İnanıyorum ki ürün açısından da sektör açısından da bu iş birliği güzel bir örnek teşkil edecektir.  Bu anlamda her iki kurumdan da emeği geçenlere teşekkür ediyor, hem kurumlarımız, hem ülkemiz, hem de insanlık açısından hayırlı bir birliktelik olmasını temenni ediyorum.”

“Tarım Kredinin tecrübesinden yararlanacağız”

NİSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Başaran da NİSAD’ın yapısı ile ilgili bilgi verdiği konuşmasında şunları kaydetti: “Nişasta Sanayicileri Derneği sektördeki, Türkiye’deki nişasta üreticilerinin tamamını temsil eden, 9 tane firmanın üyesi olduğu bir yapı. 1,5 milyon ton civarında mısır tüketimini temsil ediyoruz. 500 bin tona yakın ihracatımız var.  Dolayısıyla Türkiye'deki mısır üretiminin aşağı yukarı üçte birini temsil ediyoruz. Mısırdan başka hammadde kullanmıyoruz. Mısırın her türlü parçasından yararlanıyoruz. Nişastayı kendi üretimimizde kullanırken özünü yağ üreten üyemiz ve üyemiz olmayan firmalara satıyoruz. Diğer birimlerini yem hammaddesi olarak veriyoruz. Ancak daha da önemlisi, şu an Türkiye’de nişasta sanayi 10 – 15 farklı ürün grubunda üretim yapıyor ve bu sektör dünyada yenilenebilir enerji kaynakları veya plastikler konusunda da en çok ar-ge çalışmasının yapıldığı sektörlerden birisi.”

Türkiye’de nişasta sektörünün 1980'lerden beri yatırım yapan ve gelişen, önümüzdeki yıllarda da yine mısıra dayalı olarak çok daha farklı alanlarda yatırımlar yapacak bir sektör olduğuna vurgu yapan Başaran, “Bu anlamda Türkiye'nin en önemli tarımsal kuruluşuyla böyle bir iş birliğine girmek bizi çok memnun ediyor. Tarım Kredi Kooperatifleri 160 yıllık bir tecrübeye sahip. Biz bu tecrübeden de çok iyi yararlanacağımızı düşünüyoruz. Tarıma dayalı bir sektör olarak tarımsal üretimin sanayiye taşınması, aynı zamanda çiftçilerin yaratılan katma değerden en adil şekilde yararlanması için her iki taraf için de hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

NİSAD Genel Sekreteri İsmail Kemaloğlu da, bu protokol ile NİSAD’ın Tarım Kredi Kooperatifleri gibi büyük bir teşkilatla, sözleşmeli üretime dönük bir adım atmış olacağını ve bu iş birliğini üreticilere daha fazla katkı sağlayacak, iki taraf için daha da anlamlandıracak şekilde geliştirmeyi planladıklarını söyledi.

Video konferans yoluyla gerçekleştirilen toplantı, protokole temsili olarak imzaların atılmasıyla sona erdi.

1.247 okunma

Yorum Yap

20 Mayıs 2020 Çarşamba

Eskişehir Hazır

13 Mayıs 2020 Çarşamba

18 YILDA 587 HES HİZMETE ALINDI

13 Mayıs 2020 Çarşamba

PTT Personeline 2 Bin TL Destek

online ziyaretçi: 1631
 
yukarı