Başvuran Firma Sayısı 6 Bin, Kişi Sayısı 55 Bin - Eskişehir Haberler

Başvuran Firma Sayısı 6 Bin, Kişi Sayısı 55 Bin

Anasayfa / Ekonomi
Başvuran Firma Sayısı 6 Bin, Kişi Sayısı 55 Bin

Kısa çalışma ödeneği için Eskişehir’in Nisan ayındaki rakamları, yerini çok daha fazlasına bıraktı. 6 Bin firmaya devlet tarafından ödenen kısa çalışma tazminatlarından faydalanan çalışan sayısının 55 bine ulaştığı öğrenildi.

Eskişehir’de “Kısa Çalışma Ödeneği” uygulamasından yararlanmak isteyen firma sayının her geçen gün arttığı öğrenildi. Geçtiğimiz Nisan ayında yaklaşık 3 bin 900 firmanın uygulamadan yararlanmak için müracaat ettiği Türkiye İş Kurumu’na bugün itibaren sayının 6 bine yükseldiği bildirildi. İş arayanlar, işsizlik ödeneğinden yaralanmak isteyenlerin yanı sıra İş-Kur’a kısa çalışma ödeneği için başvuru yapanların çoğunluğunu esnaf ve tüccarın oluşturduğu ifade edildi.

Koronavirüs salgını nedeniyle binlerce esnaf kepenk kapatırken, birçok işletmecide çalışma saatlerini azaltmak zorunda kaldı. Aralarında KOBİ ve büyük sanayicilerinde yer aldığı 6 bin firmanın çalışanları için kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için gerekli müracaatlarını yaptıkları açıklandı.

Konu ile ilgili İş-Kur yetkililerinden edinilen bilgilere göre, Eskişehir’de geçtiğimiz Mart ayından bugüne kadar 6 bin esnaf, tüccar ve sanayicinin çalışanları için kuruma müracaatta bulundu. Yetkililer, gerekli koşulları yerine getiren işverenlerin kısa çalışma ödeneği imkânından yararlandırıldığını yaklaşık sayının 55 bin kişiye ulaştığını da sözlerine eklediler.

 

istikbalgazetesi.com

2.916 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 298
 
yukarı