Endeksler yükseliyor, imalat sektörü derinden etkilendi - Eskişehir Haberler

Endeksler yükseliyor, imalat sektörü derinden etkilendi

Anasayfa / Ekonomi
Endeksler yükseliyor, imalat sektörü derinden etkilendi

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, TÜİK tarafından açıklanan üretici ve tüketici endeksleri ile Merkez Bankası tarafından bildirilen kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi.

Ekonominin önemli göstergeleri kabul edilen fiyat endeksleri konusunda açıklamalarda bulunan ESO Başkanı Kesikbaş, “TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre % 1,28, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4,54, bir önceki yılın aynı ayına göre %6,71 ve on iki aylık ortalamalara göre %10,87 artış gösterdi” dedi.  

Bu artışın Tüketici Fiyat Endeksine de yansıdığını kaydeden Kesikbaş,  2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,85, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,16, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,94 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,66 artış gerçekleştiğine vurgu yaptı.

Hazırlıklı olmalıyız
İmalat sanayinde kapasite kullanım oranlarının sanayinin durumunu ortaya koymada önemli bir gösterge olduğuna değinen Kesikbaş, Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere ilişkin olarak bir gerileme olduğunu işaret etti.
2020 yılı Nisan ayında, imalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranın bir önceki aya göre 13,7 puan azalarak %61,6 seviyesine gerilediğini söyleyen Kesikbaş, “Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 14,3 puan azalarak %61,9 seviyesine düştü. İmalat sanayinde faaliyet gösteren iş yerlerinin referans dönemdeki mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımını gösteren bu istatistik, Covid-19 sürecinde üretim sektöründe yaşanan sıkıntıların Nisan ayına yansıması olarak değerlendirilebilir. Salgının Mayıs ve devam eden aylarda etkisini sürdürmesi halinde üreticileri daha zorlu bir sürecin beklediğini söyleyebiliriz. Açıklanan teşvik ve tedbirlerin tehlikenin tamamen ortadan kalkana kadar devam etmesi gerekmekte” diye konuştu.

Üreterek atlatacağız
Tüm dünyayı etkisi altına alan ve dünya ticaretini tehdit eden salgının bahsi geçen rakamlara da ciddi şekilde yansıdığına vurgu yapan ESO Başkanı Kesikbaş,  “Ancak gün umutsuzluğa kapılmadan üretmeye devam etme günüdür.  Krizlerde yaşanan kayıpları telafi edecek gücümüz üretimde saklıdır. Bu sıkıntılı günleri de birlik ve beraberlik içerisinde ama en önemlisi üreterek atlatacağız” diye konuştu. 

2.431 okunma

Yorum Yap

29 Nisan 2020 Çarşamba

Özkara’dan Teşekkür Mesajı

online ziyaretçi: 1392
 
yukarı