“fiyat farkı varsa;tüketici lehine olan fiyat uygulanır... ” - Eskişehir Haberler

“fiyat farkı varsa;tüketici lehine olan fiyat uygulanır... ”

Anasayfa / Ekonomi
“fiyat farkı varsa;tüketici lehine olan fiyat uygulanır... ”

Malların satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında ki farkları  değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Başkanı Süleyman BAKAL  “kasa fiyatı ile etiket fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır" dedi.
 
 Genel Başkan Süleyman BAKAL  konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

 Son günlerde  malların satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark bulunduğu ve haksız fiyat artışları konusunda  yoğun ve yaygın şikayetler alınmaktadır.

 Covid -19 Salgınını fırsata dönüştüren bazı satıcı ve sağlayıcılar, etiket fiyatlarını değiştirmeye bile zaman bulamadan kasa fiyatlarını yükseltmektedir.

  FİYAT ETİKETİ YÖNETMELİĞİ'NİN 10.Maddesi aşağıda ki gibidir:
"Malın veya hizmetin satış fiyatı
MADDE 10 – (1) Malın satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır.
(2) Bir malın veya hizmetin miktar, sayı, ebat ve benzeri farklı birimlerden satışı yapıldığı takdirde, her birime uygulanan fiyatlar, etiketlerde, tarife ve fiyat listelerinde ayrı ayrı gösterilir."
 Kasa fiyatı ile etiket fiyatı arasında fark olması durumunda,tüketici lehine olan fiyat uygulanır.
 Tüketiciler güçlükle kazandıklarını,kolayca kaybetmemek için alışverişlerinden sonra;mutlaka fiş ve faturalarını kontrol etmeli,kasa fiyatı ile raf fiyatı arasında fark bulunması durumunda tüketici lehine olan fiyatın uygulanacağını satıcılara hatırlatmalıdır.

 Sorunun çözülememesi durumunda;aldığı ürünün etiketinin fotoğrafını çekmeli,fiş veya faturası ve etiket fotoğrafı ile anlaşmazlığın sınırına göre; 6.920 (altıbindokuzyüzyirmi) Türk Liranın altında  bulunan  uyuşmazlıklarda ikamet ettikleri ilçenin Kaymakamlarında bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine , 6920 Türk Lirası ile 10.390 (onbinüçyüzdoksan) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine başvurmalıdır.Tüketici Hakem Heyetlerine başvurular e-Devlet üzerinden de yapılabilmektedir.

 Ayrıca fahiş, haksız fiyat artışları ve raf fiyatı ile kasa farkı arasındaki fark  konusunda;Ticaret İl Müdürlüklerine,Kaymakamlıklara,Valiliklere, ALO 175 ve ALO 153  hatlarına şikayette bulunulabilmektedir.
 Tüketicilerimiz neme lazım dememeli ,kendilerinin ve  başka tüketicilerin haksızlığa maruz kalmaması için haklarını aramalıdır.

 Kamu otoritesi fahiş/haksız fiyat artışları ve etiket uygulamaları denetimlerini arttırmalıdır.
 Haksızlıklar hak arandıkça,azalır.
 
 Süleyman BAKAL
 Genel Başkan

2.310 okunma

Yorum Yap

4 Haziran 2020 Perşembe

Üretime destek devam etmeli

4 Haziran 2020 Perşembe

ESKİŞEHİR EKONOMİSİ İYİ YOLDA

2 Haziran 2020 Salı

HAVELSAN’dan yeni normale

1 Haziran 2020 Pazartesi

“Sanal ofislere talep 7 kat arttı”

online ziyaretçi: 939
 
yukarı