2. ULUSLARARASI AFET VE DİRENÇLİLİK KONGRESİ BAŞLADI - Eskişehir Haberler

2. ULUSLARARASI AFET VE DİRENÇLİLİK KONGRESİ BAŞLADI

Anasayfa / Kültür-Sanat
2. ULUSLARARASI AFET VE DİRENÇLİLİK KONGRESİ BAŞLADI

2. ULUSLARARASI AFET VE DİRENÇLİLİK KONGRESİ ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE BAŞLADI

2. Uluslararası Afet ve Dirençlilik Kongresi idRc 2020 (International Disaster and Resilliance Congress) Eskişehir Teknik Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü ev sahipliğinde başladı. 13 Ekim 2020 Salı günü Zoom Meeting platformu üzerinden gerçekleştirilen açılış törenine Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Tuncay Döğeroğlu, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi, JICA (Japan International Cooperation) Genel Müdür Yardımcısı Dr. Kozo Nagami, öğretim üyeleri katıldı.

“Sadece milli düzeyde değil, küresel düzeyde de önem taşıyan konular idRc 2020’de ele alınıyor” 

Açılış konuşmasında söz alan Gazeteci Hakan Çelik, deprem, sel ve yangın gibi doğa olaylarının ülkemizde ve dünyadaki pek çok ülkede yıkıcı etkiye sahip olan önemli ve kaçınılması gereken afetler olduğuna dikkat çekti. Ülkelerin gelecekleri bakımından risk teşkil eden afet ve deprem gibi riskler konusunda mümkün olduğunca bilgilendirme ve bilimsel çalışmanın yürütülmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Çelik, “Dünya genelinde afetlere bağlı hasarların gittikçe arttığı günümüzde, afetler sadece meydana geldiği bölgeyi değil, küresel çapta da politik, ekonomik, psikolojik ve sosyolojik sorunların ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Bu nedenle afetlerle mücadele konusunda idRc 2020 gibi geniş ve kapsamlı bir kongrenin etkisi yadsınamaz derecede önemli” dedi.

“Oldukça önemli bir temayı ele alan ve disiplinlerarası katılımcıları bir araya getiren bir kongre”  

idRc 2020 açılış konuşmasında söz alan Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Afet ve Dirençlilik Kongresi açılış töreninin 13 Ekim 2020 Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü’nde gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyduğunu dile getirerek söze başladı. 15 Ekim 2020 Cuma gününe kadar devam edecek olan 2. Uluslarası Afet ve Dirençlilik Kongresi kapsamında “Süredürülebilir Dirençlikik, Kentsel Dirençlilik, Deprem ve Risk Yönetimi, Risk Azaltma Politikaları, Su Kaynakları Yönetimi, Afet Eğitimi, Halk Sağlığı ve Dirençlilik, ve Yangın ve Güvenliği” gibi çok sayıda konunun ele alınacağını ve bu bakımdan oldukça önem arz ettiğini de vurgulayan Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Hem ülkemizden, hem yurtdışından alanında uzman pek çok bilim insanın katılımı ile on beş farklı panele ev sahipliği yapacak olan idRc 2020’ye ev sahipliği yapıyor olmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Günümüzde hızlı kentleşme ve endüstrileşmeyle birlikte artan nüfus yoğunluğu ve bu kapsamda karşılaşılabilen afetlere baş edebilme konusunda yenilikçi yaklaşımlara ihtiyacımız var ve bu ihtiyaç her geçen gün daha fazla artıyor. Hala yaşamakta olduğumuz Covid-19 Küresel Salgını da bize bu ihtiyacı hissettiriyor. Bu yılki kongrenin teması “Metropolitan Kentlerin Dirençliliği” ve bu kongrenin bu kapsamda yürütülmekte olan çalışmalara ve gelecekte yürütülecek olan çalışmalara da katkı sağlayacağını düşünüyorum.”

“idRc 2020 kapsamında konuşulacak olan konular hem ülkemiz hem de dünya için oldukça önemli bir etkinlik olduğunu gözler önüne seriyor”

Küresel ısınma ve Covid-19 pandemisi gibi küresel çapta etkileyici olan afetlerin günümüzde oldukça sık yaşandığını belirten Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, “Geçtiğimiz yıla kadar belki de en önemli küresel mesele iklim değişikliği idi. Ancak 2019 yılı aralık ayında neredeyse tüm dünyanın gündemini değiştiren yeni bir küresel mesele olan Covid-19 pandemisi ortaya çıktı. Bu gelişmeler gösteriyor ki, çağa ve zamana göre değişmekle birlikte afetlerle karşılaşma sıklığımız giderek artış gösteriyor. Bu noktada bu afetlerin türü ne olursa olsun onlarla baş etme yöntemlerine hâkim olmak hemen herkesin görevi haline gelmiş durumda. Daha hijyenik ve daha fonksiyonel şehirlerin oluşturulabilmesi, gibi önemli noktaları kapsayan yenilenebilir enerjinin nasıl sağlanacağı, verimli tarım ve gıda üretiminin gündelik yaşamda nasıl karşılanacağı gibi önemli ve hayati konuların idRc 2020 kapsamında konuşulacak olması hem bizler hem de dünya için oldukça önemli bir etkinlik olduğunu gözler önüne seriyor” dedi.

“idRc 2020’nin gittikçe kalabalık hale gelen metropollerde gelecek yaşamın sürdürülebilirliğinin ele alınması açısından oldukça önemli”

Dünyada ve ülkemizde nüfusun büyük çoğunluğunun şehirlerde yaşamakta olduğuna dikkat çekerek sözlerine başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, bu yıl “Metropolitan Kentlerin Dirençliliği” konusuyla başlayan idRc 2020’nin gittikçe kalabalık hale gelen metropollerde gelecek yaşamın sürdürülebilirliğinin ele alınması açısından oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. Büyük şehirlerde meydana gelebilecek sorunların çözüme kavuşturulmasında tüm kamu kurum ve kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü de sözlerine ekleyen Kayapınar, “Bu noktada üniversitelerimize de önemli görevler düşüyor. Bu yıl Eskişehir Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen idRc 2020 bu görevlerden önemli biri olarak ciddi bir konuya değiniyor” ifadelerini kullandı.

“Sürdürülebilir gelişme / kalkınma ancak ve ancak dirençlilikle mümkündür”

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi, idRc 2020’nin önemli alanlardan pek çok uzmanı ve konuyu bir araya getiren değerli bir etkinlik olduğunu belirtti. Nüfus artışına bağlı olarak azalan kaynakların dünya genelinde önem arz eden afetlere yol açtığını da sözlerine ekleyen Tomasi, “Covid-19 Pandemisi’nin ortaya çıkışıyla birlikte küresel hareketliliklerin köklü bir değişime uğradığını ifade eden Tomasi, “Sürdürülebilir gelişme / kalkınma ancak ve ancak dirençlilikle mümkündür. Bu nedenle UNDP olarak sürdürülebilir gelişimi destekleyen ve önemli katkılar sunan idRc 2020’ye ev sahipliği yaptığı için Eskişehir Teknik Üniversitesi’ni tebrik eder ve teşekkürlerimi sunarım” dedi.

JICA (Japan International Cooperation) Genel Müdür Yardımcısı Dr. Kozo Nagami,ise Japonya ve dünya genelinde yaygın olan afet riskleri ve bu risklerle mücadele yöntemleri hakkında bir sunum gerçekleştirerek kongre katılımcılarını bilgilendirdi.

idRc 2020 15 Ekim 2020 Cuma gününe kadar çevrimiçi olarak devam edecek. Kongreyi buraya tıklayarak Eskişehir Teknik Üniversitesi resmi YouTube kanalından canlı olarak izleyebilirsiniz.

6.351 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 478
 
yukarı