Vali Erol Ayyıldız’ın “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” Mesajı - Eskişehir Haberler

Vali Erol Ayyıldız’ın “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” Mesajı

Anasayfa / Kültür-Sanat
Vali Erol Ayyıldız’ın “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” Mesajı

Yüksek insani değerlerle kuşanmış gönül medeniyetimizin ayrılmaz parçası olan camiler, sadece beldelerin silüetinde bulunan bir yapı değil, o beldenin kimliğinin en önemli göstergesidir. Aziz milletimizin ruhuna tercüman olan İstiklal Marşı’nın “Bu ezanlar ki şehadetleri dinin temeli / Ebedi, yurdumun üstünde benim inlemeli.” dizeleri ibadet yerlerine millet olarak yüklediğimiz anlamı, veciz şekilde ortaya koymuştur.

Yaradan’ın yeryüzünde evleri olan camiler; bir bakıma Kabe’nin şubeleridir. Zira İlahi Kelam, âlemlere bereket ve hidayet kaynağı olarak insanlar için kurulan ilk mabedin Kabe olduğunu buyurmaktadır. “Şehadetleri dinin temeli” ezanların davetiyle hayatın kalbinde duran camiler aynı saflarda birliğin, kardeşliğin, dayanışmanın güçlendiği kutsal mekânlardır.

Zorlaştırmak değil kolaylaştırmak için; nefret ettirmek değil müjdelemek için; ayırmak değil birleştirmek için bu topraklara ayak basan ecdadımız; inşa ve ihya ettikleri külliyelerle camileri ilim ve kültür merkezi hâline getirmişlerdir.

Camilerimizin ibadet yeri olmasının yanı sıra ilim, irfan ve eğitim müessesesi olarak ayakta durması demek; değerlerimiz ve tüm mukaddesatımızla millî manevi heyecanımızın her dem yeniden tazelenmesi demektir. Bu bakımdan din görevlilerimizin üstlendiği rol, hayati önemin ötesinde ahirete uzanan vizyonla ebedi öneme sahiptir. Başta hutbeler olmak üzere vaazlar, cami dersleri, akaid, fıkıh, tefsir, hadis sohbetleri, camilerde Kur’an öğretimi ve benzeri çalışmalarla “iyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak” görevlerini fedakârca ifa etmektedirler.

Bu duygu ve düşüncelerle 1-7 Ekim 2020 tarihlerinde çeşitli etkinliklerle ve “Cami ve İlim” tema’sıyla kutlanacak olan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nın iyiliklere, güzelliklere kapı aralamasını temenni eder; camileri inşa ve ihya eden hayırseverlere, ömrünü din hizmetine adayan din görevlilerimize sevgi, saygı ve şükranlarımı sunarım.

3.387 okunma

Yorum Yap

21 Kasım 2020 Cumartesi

2020 Erişilebilirlik Ödülleri

21 Kasım 2020 Cumartesi

BİR ‘AVM KÜTÜPHANESİ’ DAHA

21 Kasım 2020 Cumartesi

21. Ulusal Çocuk Forumu Başladı

online ziyaretçi: 228
 
yukarı