Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Sempozyumu 2 Ekim’de başlayacak - Eskişehir Haberler

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Sempozyumu 2 Ekim’de başlayacak

Anasayfa / Kültür-Sanat
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Sempozyumu 2 Ekim’de başlayacak

“Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Sempozyumu”, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla 2 Ekim Cuma günü İstanbul’da başlayacak.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin 86 yıl aradan sonra yeniden ibadete açılışı dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığınca düzenlenecek “Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi Sempozyumu”, 2 Ekim Cuma günü İstanbul’da başlayacak.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla düzenlenecek açılış konferansı, Ayasofya Camii avlusunda yapılacak.

Sempozyumun oturumları on-line olarak gerçekleştirilecek.

Ayasofya'nın tarihine ve şahit olduğu değişimlere ışık tutmak, bünyesinde barındırdığı kültür mirasının dinler tarihi ve Türk-İslam sanatları açısından tanıtımına katkı sağlamak amacıyla düzenlenecek sempozyumda, ulu mabedin medeniyetimizdeki eşsiz değeri din ve ibadet tarihi ekseninde mercek altına alınacak.

Tebliğcilerin, bulundukları yerlerden on-line/çevrimiçi olarak sunumlarını gerçekleştirecekleri sempozyumun 1. oturumunda “Ayasofya Tarihi”, 2. oturumunda “Ayasofya ve Mimari”, 3. oturumunda “Ayasofya, İlim ve Hikmet”, 4. oturumunda “Ayasofya ve İbadet”, 5. oturumunda “Ayasofya ve Din Hizmeti”, 6. oturumunda “Ayasofya ve Sanat”, 7. oturumunda “Ayasofya ve Edebiyat”, 8. oturumunda “Ayasofya ve Seyahatnameler”, 9. oturumunda ise “Ayasofya ve Vakıf Geleneği” başlığı ele alınacak.

Sempozyumu on-line olarak takip etmek isteyenler, https://ayasofyasempozyumu.com/ adresinden “Ön Kayıt Formu” doldurarak alacakları canlı yayın linki üzerinden kullanıcı adı ve şifreyle giriş yaparak oturumları takip edebilecek.

Sempozyum sosyal medyadan canlı yayınlanacak

Sempozyumun oturumları Diyanet İşleri Başkanlığı sosyal medya hesaplarından ve “Ayasofya Sempozyumu” isimli YouTube kanalından da canlı olarak yayınlanacak.

Üç gün sürecek sempozyumla ilgili detaylara https://ayasofyasempozyumu.com/ adresinden ulaşılabilecek.

Kaynak: Diyanet Haber
3.257 okunma

Yorum Yap

21 Kasım 2020 Cumartesi

2020 Erişilebilirlik Ödülleri

21 Kasım 2020 Cumartesi

BİR ‘AVM KÜTÜPHANESİ’ DAHA

21 Kasım 2020 Cumartesi

21. Ulusal Çocuk Forumu Başladı

online ziyaretçi: 425
 
yukarı