Vali Erol Ayyıldız’ın ‘Ahilik Haftası’ Kutlama Mesajı - Eskişehir Haberler

Vali Erol Ayyıldız’ın ‘Ahilik Haftası’ Kutlama Mesajı

Anasayfa / Kültür-Sanat
Vali Erol Ayyıldız’ın ‘Ahilik Haftası’ Kutlama Mesajı

Ahilik Teşkilatı, temelleri Ahi EVRAN tarafından 13. yüzyılda Kırşehir’de atılmış ve daha sonra tüm Anadolu, Balkanlar ve Kırım’a kadar yayılmış; Türk toplumunu, esnaf ve zanaatkârını hem etkileyen hem de geliştiren bir teşkilâtlanma olmuştur. Zaman içerisinde de güzel bir geleneğe ulaşmıştır.

Sosyal, kültürel ve ekonomik hayatımızın şekillenmesinde büyük öneme sahip olan Ahilik Teşkilatı, Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslâmlaşması sürecinde; Osmanlı Devleti’nin temellerinin atılmasında; milletimizin birbirine kenetlenmesinde, birlik ve beraberliğinde de önemli roller oynamıştır.  

Çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen Ahilik geleneğinin, ticaret hayatının gelişmesinde önemli katkısı olmuştur. Günümüze kadar etkilerini devam ettiren Ahilik anlayışı için ahlâkın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin, kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo - ekonomik düzen olduğunu düşünüyoruz. Bu bakımdan Ahilik’in bizler için önemi oldukça büyüktür.

Ahilik Teşkilâtı’nın temel amacı toplumda huzur ve barışı temin etmektir. Çünkü ‘Ahilik’ kardeşlik demektir. Bu amaç doğrultusunda Ahi Evran-ı Velî, meslek erbabına dürüstlük, güvenirlilik, kul hakkı, helâl lokma, çalışma, yardımlaşma, paylaşma gibi ahlâkî erdemleri aşılamaya çalışmıştır. 

Günümüzde ise, esnaf ve zanaatkârların oluşturduğu kurumlar; Ahilik’in insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanmakta, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedirler.

Ahilik’in temel prensiplerini kabul eden milletimiz, ‘Elini, kapını ve sofranı açık tut!’ öğretisine sıkı sıkıya bağlı kalmakta; inancının ve örfünün bir gereği olarak ihtiyaç sahibi ülke insanlarının yanında yer alarak, Ahilik geleneğinin gerçek bir varisi olduğunu dün olduğu gibi bugün de en güzel şekilde göstermektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta esnaf ve zanaatkârlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın 33. Ahilik Haftası’nı kutlar, pandemi süreciyle hep birlikte mücadele ettiğimiz şu günlerde Ahilik Haftası’nın hayırlara vesile olmasını dilerim.

4.547 okunma

Yorum Yap

23 Eylül 2020 Çarşamba

ÖZEL TİYATROLARA REKOR YARDIM

21 Temmuz 2020 Salı

ANADOLUNUN GÖZ BEBEĞİ ERZURUM

online ziyaretçi: 325
 
yukarı