Mevlid-i Nebi Haftası Eskişehir Kapanış Programında Peygamber Sevgisi Salonlara Sığmadı - Eskişehir Haberler

Mevlid-i Nebi Haftası Eskişehir Kapanış Programında Peygamber Sevgisi Salonlara Sığmadı

Anasayfa / Kültür-Sanat
Mevlid-i Nebi Haftası Eskişehir Kapanış Programında Peygamber Sevgisi Salonlara Sığmadı

Mevlid-i Nebi Haftası Eskişehir Kapanış Programında Peygamber Sevgisi Salonlara Sığmadı

Diyanet İşleri Başkanlığımızca tertip edilen ve Eskişehir İl Müftülüğünün organizesinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcımız Dr. Burhan İşliyen'in katılımıyla Mevlid-i Nebi Haftası Kapanış Programı Düzenlendi

Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Vali Özdemir Çakacak, Hava Kontrol Grup Komutan ve Hava Savunma Komutan Vekili Hava Tuğgeneral Yusuf Erge, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Vali Yardımcısı Alper Balcı, Odunpazarı Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, İl Müftüsü Bekir Gerek ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Çarşı Camii Müezzin Kayyımı Ferhat Şahin’in okuduğu sala ile başlayan programda, Ankara’dan gelen Hacı Bayram Veli Camii İmam Hatibi Ahmet Karalı Kur'an-ı Kerim tilaveti sundu. Emekli İmam Hatibi Hamdi Aydın’ın kanun eşliğinde okuduğu naatın ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan Mevlid-i Nebi filmi izlendi.  

Mevlid-i Nebi haftasının bu yıl “Peygamberimiz ve Aile” temasıyla kutlandığını hatırlatan Vali Çakacak, programın açılışında yaptığı konuşmada, “Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in dünyaya teşriflerinin yıl dönümü olan Mevlid-i Nebi Haftası’na birlik ve beraberlik duyguları içinde erişmiş olmanın mutluluğunu yaşadık hep beraber. Hafta boyunca çeşitli etkinliklerle O’nu andık ve O’nun asırları aşıp günümüze ulaşan mesajlarını hatırladık yeniden.” dedi.

“Peygamberimiz ve Aile” adlı konferans veren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen, peygamber efendimizin insanlığa örnek olarak gösterilen aile hayatını anlatarak ‘Peygamberimizi seviyorum demek yetmez; sözümüz sözüne, hayatımız hayatına, ahlakımız ahlakına benzeyecek ki sevmenin içi boş olmasın.’ ifadesini kullandı.

İyi insan, iyi komşu, iyi eş, iyi anne baba olmadıkça iyi bir mümin olunamayacağını belirten Başkan Yardımcısı Dr. İşliyen, Konuşulan hakikatlerin yaşantıya uygulanması çok önemlidir. Marifet konuşmak değil, konuştuğumuzu hayatımıza yansıtmaktır. Salonlar doluyor ama bazen Peygamberimizin ahlakının hayatımızda azaldığını gözlemlemekten büyük üzüntü duyuyoruz. 'Peygamberimizi seviyorum; demek yetmez. Sözümüz sözüne, hayatımız hayatına, ahlakımız ahlakına benzeyecek ki sevmenin içi boş olmasın.

Aile bu toplumun elindeki en sağlam ve son kalesidir. Her birimiz, arkeolojik kazı yapan arkeoloğun göstermiş olduğu hassasiyetle ailemize ve evlatlarımıza dikkat etmeliyiz. Ailemize zaman ayırıp çocuklarımıza emek vermemiz gerekiyor. Aileyi kaybedersek, bizi bir arada tutan bir neden kalmayacak, Allah korusun! Ailelerimiz, Allah Resulü’nün ailesine benzemeli.

Dindarlık; nezakettir, güzel ahlaktır, şefkattir, merhamettir ve Peygamber Efendimiz gibi olmaktır.Dindarlık; asık suratlılık, şakalaşmamak, güzel ilişki kurmamak, sürekli gözyaşı dökmek, insanlardan kopuk olmak, insanlara karşı kaba olmak, katı olmak değildir. Dindarlık; nezakettir, güzel ahlaktır, şefkattir, merhamettir ve Peygamber Efendimiz gibi olmaktır.” Dedi.

Mevlid-i Nebi Haftası Kapanış Programın Eskişehir de gerçekleşmesini tensip eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’a ve teşriflerinden dolayı Vali Özdemir Çakacak ve Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen’e teşekkür eden İl Müftüsü Bekir Gerek, yaptığı selamlama konuşmasında İslam dininin Aile kurumuna büyük önem verdiğini belirtti. Günümüzde aile sorunlarının arttığını vurgulayan Müftü Gerek, bu sorunları aşmanın yolu namazdaki Müslümanlığımız kadar ailedeki Müslümanlığımızın da güçlü  olmasından ve hayatın her alanında bizlere örnek olan Hz. Peygamber’i aile hayatında da örnek almaktan geçtiğini ifade etti.

Programın sonunda lise ve üniversite öğrencileri arasında yapılan “Peygamberimiz ve Aile” konulu kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

 

1.332 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 1367
 
yukarı