“Peygamberimiz ve Aile” Adlı Konferans Gerçekleştirildi - Eskişehir Haberler

“Peygamberimiz ve Aile” Adlı Konferans Gerçekleştirildi

Anasayfa / Kültür-Sanat
“Peygamberimiz ve Aile” Adlı Konferans Gerçekleştirildi

Eskişehir Valiliğince desteklenen, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eskişehir İl Müftülüğü tarafından organize edilen Mevlid-i Nebi haftası kapanış programında, “Peygamberimiz ve Aile” adlı konferans düzenlendi.
Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Vali Özdemir Çakacak, Hava Kontrol Grup Komutan ve Hava Savunma Komutan Vekili Hava Tuğgeneral Yusuf Erge, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Vali Yardımcısı Alper Balcı, Odunpazarı Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, İl Müftüsü Bekir Gerek ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Çarşı Camii Müezzin Kayyımı Ferhat Şahin’in okuduğu sala ile başlayan programda, Ankara’dan gelen Hacı Bayram Veli Camii İmam Hatibi Ahmet Karalı Kur'an-ı Kerim tilaveti sundu. Emekli İmam Hatibi Hamdi Aydın’ın kanun eşliğinde okuduğu naatın ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan Mevlid-i Nebi filmi izlendi.  

Mevlid-i Nebi haftasının bu yıl “Peygamberimiz ve Aile” temasıyla kutlandığını hatırlatan Vali Çakacak, programın açılışında yaptığı konuşmada, “Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in dünyaya teşriflerinin yıl dönümü olan Mevlid-i Nebi Haftası’na birlik ve beraberlik duyguları içinde erişmiş olmanın mutluluğunu yaşadık hep beraber. Hafta boyunca çeşitli etkinliklerle O’nu andık ve O’nun asırları aşıp günümüze ulaşan mesajlarını hatırladık yeniden.” dedi.

“Âlemlere rahmet olarak gönderilen O kutlu nebinin doğumu, insanlık tarihinin en önemli hadiselerinden birisidir.” diye konuşan Vali Çakacak, sözlerinin devamında şunları söyledi:

“İnsanlığın çok büyük buhranlar yaşadığı bir dönemde akıllara, kalplere, ruhlara hitap ederek; bütün dünyaya huzurun, barışın, kardeşliğin ve güzel ahlâkın egemen olacağı manevî bir ortamı tebliğ eden sevgili peygamberimiz; gerek hayat tarzı, gerekse söz ve düşünceleriyle insanlığın yolunu aydınlatmıştır.

Peygamber efendimiz, hak, hukuk, adalet, medeniyet, hürriyet ve insan hakları gibi evrensel kavramları halk arasına yerleştirmiş, insanlık için bir fazilet güneşi ve hidayet kaynağı olmuştur. O, Müslümanlar ve bütün insanlık için mükemmel bir hayat sürmüş; ahlâkı, sevgiyi, şefkat ve merhameti; barış ve hoşgörüyü kendi yaşamından insanlığa aktarmıştır.

Mevlid-i Nebi Haftaları, peygamberimizin örnek yaşayışını, mesajlarını yeniden hatırlamak, yeniden düşünmek ve layığıyla anlamak için önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu yılki temanın “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlenmesi de son derece anlamlıdır. Efendimizin örnek aile hayatını yakından tanımak ve aile kavramının her geçen gün aşındığı günümüz dünyasında o örnek aile hayatından hisseler çıkarmaya vesile olmuştur.”

“Aile, toplumun en küçük fakat en önemli yapıtaşı, hayatın bütün aşamalarına etki eden başlangıç noktasıdır.” şeklinde konuşan Vali Çakacak, sözlerini şöyle bitirdi:

“Küreselleşen dünyada aileyi hedef alan ve aile içinde yaşanan sorunlar hepimizi etkilemekte, sadece bugünümüzü değil geleceğimizi de tehdit etmektedir. Sadakatsizlik, vefasızlık, tahammülsüzlük, bilinçsizlik ve şiddet gibi sebeplerle ailelerimiz ciddi anlamda zarar görmektedir. Dolayısıyla ailenin kurulması, korunması ve sağlıklı bir şekilde geleceğe taşınması için çözüm üretmek hepimizin sorumluluğudur. Bu bağlamda Efendimizin örnek hayatına yakından odaklanmak; O’nu bir baba, bir eş ve bir aile reisi olarak hakkıyla tanımak ve tanıtmak hepimiz için bir sorumluluktur.

Bu duygu ve düşüncelerle sevgili peygamberimizin dünyayı şereflendirmesinin yıl dönümü olan Mevlid-i Nebi Haftası vesilesiyle ailelerin ve insanlığın özlediği huzurlu aile iklimine kavuşulmasını Yüce Mevlâ’dan niyaz eder; bu program vesilesiyle bir kez daha bütün İslâm âleminin ve değerli hemşehrilerimin Mevlid-i Nebi Haftası’nı tebrik eder; yenisine erişmeyi Yüce Allah’tan niyaz ederim.”

Vali Çakacak’ın konuşmasından sonra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşleyen,  “Peygamberimiz ve Aile” adlı konferans verdi. Başkan Yardımcısı İşleyen, verdiği konferansta peygamber efendimizin insanlığa örnek olarak gösterilen aile hayatını anlattı.

Programın sonunda lise ve üniversite öğrencileri arasında yapılan “Peygamberimiz ve Aile” konulu kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. 

 

1.670 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 1117
 
yukarı