ESKİŞEHİR ŞİİR BULUŞMASI’NDA GERİ SAYIM - Eskişehir Haberler

ESKİŞEHİR ŞİİR BULUŞMASI’NDA GERİ SAYIM

Anasayfa / Kültür-Sanat
ESKİŞEHİR ŞİİR BULUŞMASI’NDA GERİ SAYIM

Tepebaşı Belediyesi tarafından 7 ülkeden 27 şairin katılımıyla bu yıl 9’uncusu düzenlenecek Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması’nın lansman toplantısı gerçekleştirildi.

Türk edebiyatının sembol ismi ve halk şairi Yunus Emre’nin memleketi Eskişehir’in 8-10 Kasım tarihleri arasında ev sahipliği yapacağı buluşma, bugüne kadar olduğu gibi bu yıl da hem Türkiye’nin çeşitli illerinden hem de dünyanın pek çok farklı noktasından gelen yabancı şairleri bir araya getirecek. Daha önce Ataol Behramoğlu, Ahmet Telli ve Tuğrul Tanyol’un da aralarında bulunduğu birçok şairi onur konuğu olarak ağırlayan etkinliğin bu yılki onur konuğu ise kaleminden çıkan şiir dizelerine ses vererek onlara bambaşka bir ruh ve duygu kazandıran Türk şiirinin usta isimlerinden Şükrü Erbaş olacak. Direktörlüğünü Haydar Ergülen’in yaptığı ve bu yıl Macar şiirlerine odaklanacak olan buluşma, müzik dinletileri, şiir okumaları ve çocuk şiiri etkinlikleri ile şiir severlere sanatla dolu üç gün sunacak.

“Tepebaşı’nda yaptığımız bu güzel işlerin ülkemize örnek olmasını temenni ediyoruz”

Tepebaşı Belediyesi Gökkuşağı Kafe’de düzenlenen buluşmanın lansman toplantısında konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, Yunus’un kenti Eskişehir’e bu tür etkinliklerin çok yakıştığını söyledi. Ataç, “Buluşmalarımız çok güzel geçiyor ve çok da güzel birliktelikler oluyor. Zaten şiirin olduğu yerde kötülüğün olması mümkün değil. Yıllardır gerçekleştirdiğimiz şiir buluşmalarında da, Yunus Emre’nin ‘Gelin tanış olalım işi kolay kılalım sevelim sevilelim dünyaya kimse kalmaz’ deyişi doğrultusunda birliktelikler, hoşgörü ve barış ön plana çıkıyor. Bizler Tepebaşı Belediyesi olarak şiir buluşmalarına her yıl keyifle devam ediyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi Tepebaşı’nda yaptığımız bu güzel işlerin ülkemizdeki bütün illerimize örnek olmasını temenni ediyoruz. Diğer illerimizin yöneticilerinin de kentlerini sanatla buluşturmalarını diliyoruz. Ben 9’uncusunu gerçekleştireceğimiz buluşmada emeği geçen herkese de çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Şiirler insanlara iyiyi, doğruyu ve güzeli gösterir”

Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması Yürütme Kurulu üyelerinden Erol Büyükmeriç ise, böyle bir etkinlikte bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Şiirin olduğu yerde kötülükler azalır. Şiirler barışçıl bir mayadır ve insanlara iyiyi, doğruyu ve güzeli gösterir. O bakımdan bu etkinlik 9 yıldır Eskişehir’imize çok güzel şeyler kazandırdı. Böyle bir etkinlikte yer almaktan ve yürütme kurulunda bulunmaktan da ayrıca onur duyuyorum” diye konuştu.

“Buluşmalar hem barışı hem de birlikteliği ön plana çıkartıyor”

Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması Yürütme Kurulu üyelerinden Şakir Özüdoğru da, şiir buluşmasının yıllardır devam ettirilmesinden dolayı Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a ve ekibine teşekkür etti. Özüdoğru, “Bu tür etkinlikler hem barışı hem de birlikteliği ön plana çıkartıyor. Ben bu yüzden şiir buluşmasına çok değer veriyorum” ifadelerini kullandı.

Açılış töreni 8 Kasım’da

Tepebaşı Belediyesi tarafından Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye PEN Yazarlar Derneği ile Kültürlerarası Şiir ve Çeviri Akademisi işbirliğiyle düzenlenecek 9. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması’nın açılış töreni ve konser programı, onur konuğu Şükrü Erbaş’ın imza töreni ile birlikte 8 Kasım Cuma günü saat 18.00’de Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Bu yıl da dopdolu geçecek

9. Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması, gerçekleştirilecek etkinlikler ile bu yıl da dopdolu olacak. Bu çerçevede çocuklara yönelik etkinlikler Esentepe Çocuk Sanat ve Kültür Merkezi’nde, diğer etkinlikler ise Özdilek Sanat Merkezi’nde düzenlenecek.

9 Kasım Cumartesi günü Çocuk Şiiri Etkinliği ile başlayacak ve Salah Birsel’in 100. yaşı anısına düzenlenecek olan “Salah Birsel 100 Yaşında” oturumu ile devam edecek. Oturumda Mahmut Temizyürek konuşmacı olacak. Ardından, “Macar Şiiri” oturumu, Tozan Alkan müzik dinletisi, “Farklı Coğrafyaların Şiir Atlası” oturumu, onur konuğu Şükrü Erbaş ve  Burak Atabay’ın değerlendirmeleri ile “Şükrü Erbaş’ın Şiir Dünyası” oturumu ve günün son etkinliği olarak da Şükrü Erbaş ve Metin Karausta’nın şiir ve müzik dinletisi sanatseverler ile buluşacak.

10 Kasım Pazar günü ise ilk olarak Performans Sanatçısı Çiğdem Odabaşı Çocuklarla Şiir Atölyesi gerçekleştirecek. Daha sonra bu yıl Temmuz ayında kaybettiğimiz Küçük İskender anısına bir oturum düzenlenecek. Oturuma Mustafa Köz, Haydar Ergülen, Gamze Akdemir, Umay Umay ve Şakir Özüdoğru konuşmacı olarak katılacak. Günün son etkinliğinde ise edebiyatseverler, buluşmaya katılan tüm şairlerin şiir okumalarını dinleme şansı bulacak.

Konuk ülke şairleri:

Balazs Szöllössy (Macaristan), Márton Simon (Macaristan), Orsolyo Láng (Macaristan), Csilla Nagy Hajnal (Macaristan), Mel Kenne (ABD), Anton Baev (Bulgaristan), Darija Zilic (Hırvatistan), Özlem Özgül Dündar (Almanya) ve Melek Mustafa (Suriye).

Türkiye’den katılacak şairler:

Şükrü Erbaş, Şakir Özüdoğru, Haydar Ergülen, Rahmi Emeç, Umay Umay, Serkan Türk, Elif Nuray, Tozan Alkan, Sema Güler, Nihat Özdal, Soner Demirbaş, Süreyya Akçay, Mahmut Temizyürek, İrfan Amida, Mustafa Köz, Yalın Tunalı, Ersin Kurt ve Burak Atabay.

1.886 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 1119
 
yukarı