Sürekli diplomasi Osmanlı sayesinde evrensel bir yetenek kazanmıştır - Eskişehir Haberler

Sürekli diplomasi Osmanlı sayesinde evrensel bir yetenek kazanmıştır

Anasayfa / Kültür-Sanat
Sürekli diplomasi Osmanlı sayesinde evrensel bir yetenek kazanmıştır

Birlik Vakfı’ndan Pazartesi Konuşmaları

Birlik Vakfı Eskişehir Şubesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Pazartesi Konuşmalarının bu haftaki konuğu Doç.Dr. Musa Kılıç oldu. Her ayın üçüncü pazartesi günü gerçekleşecek olan Tarih Okumaları dersi başlığı altında bu hafta Musa Kılıç’ın anlatımıyla Osmanlı Diplomasisinin Kurumsal Tarihi adlı ders gerçekleşti.

Kılıç derse “Diplomasi kelimesi uluslararası ilişkileri yürütme sanatı olarak adlandırılır. Diplomasinin tarihi insanoğlunun varlığından beri var olduğunu söyleyebiliriz. Fakat kurumsal manada diplomasinin gelişmesi ancak sürekli diplomasi dediğimiz olguya geçmesiyle birlikte gerçek manada bir gelişme görmekteyiz.“ diyerek giriş yaptı.

“Sürekli diplomasi Osmanlı sayesinde evrensel bir yetenek kazanmıştır.“

Dersine “Klasik Osmanlı diplomasi deyince akla ilk gelecek isim Reis'ül-Küttap’dır. Başlangıç itibariyle Divan-ı Humayun’un resmi üyesi dahi değildir.  Fakat zamanla Divan-ı Humayun’un işleri sadrazam konağına bırakması nedeniyle ön plana çıkmıştır. 16 yüzyılda sadrazam konağı adeta bir hükümete dönüşecektir.  İşler sadrazam konağına taşınınca nişancı Divan-ı Humayun’a kalmış, Reis'ül-Küttap önemli görevler üstlenmiş.“  sözleri ile devam eden Kılıç  “Sürekli diplomasiyi Hristiyan dünyası dışında kabul eden ilk devlet Osmanlıdır. Bir anlamda sürekli diplomasi Osmanlı sayesinde evrensel bir yetenek kazanmıştır diyebiliriz. 19.yy’ın ortalarına kadar da diğer devletlerde böyle bir uygulama görülmeyecek zaten.“ diyerek Osmanlı’nın dünya diplomasi yönünden önemini de vurgulamış oldu. Kılıç ilerleyen dakikalarda dinleyicilerle soru cevap yaparak dersini sonlandırdı.

 

1.836 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 1351
 
yukarı