‘4. Sivrihisar Hava Gösterileri, SHG Airshow 2019’ Başladı - Eskişehir Haberler

‘4. Sivrihisar Hava Gösterileri, SHG Airshow 2019’ Başladı

Anasayfa / Kültür-Sanat
‘4. Sivrihisar Hava Gösterileri, SHG Airshow 2019’ Başladı

Sivrihisar İlçesi'nde bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen ve 2 gün sürecek olan ‘4. Sivrihisar Hava Gösterileri, SHG Airshow 2019’ düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi Necati Artan Tesislerinde gerçekleştirilen programın açılışına; Tarım ve Ormancılık Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Vali Özdemir Çakacak,  Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan, Metin Nurullah Sazak, Sivrihisar Kaymakamı Alparslan Kılıç, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Sivil havacılığın önemine değinen Bakan Pakdemirli, programın açılışında bir konuşma yaparak, pilot ihtiyacının ilerleyen yıllarda artacağına dikkat çekti.

Bakan Pakdemirli, “Ben de sivil havacılığa çok erken yaşta başlamış, önce model uçak uçurma ile başlayan sonra paraşütçülük ve pilotluk yapan bir kardeşinizim. Sivil havacılık Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi ‘İstikbal göklerdedir.' Biz ne kadar çok sivili bu işin içerisinde katarsak o kadar çok bu işten fayda sağlayacağız. Yani şunu düşünelim. Önümüzdeki 20-25 yıl içinde dünyadaki pilot ihtiyacı 4 misli artacak. Ama şu an pilot okullarımızda yeterli derecede pilot mezun olmuyor. Pilotluk da dünyadaki en güzel mesleklerden bir tanesi. Benim 4 tane erkek evladım var. Eğer arzu ederlerse ben dördünü de pilot yapacağım. İşte pilotluğa giden yolda buradaki heyecanlardan geçiyor. Bu tarz airshowlara gelmekle, bu tarz gösterilere gelmekle, uçakları görmekle, model uçak yapmakla, onları uçurmakla başlıyor. Bu sebeple her zaman sivil havacılığın gelişmesini, daha iyi yerlere gelmesini desteklememiz lazım” dedi.

Bu işlere biraz daha imkân verilmesi gerektiğini belirten Bakan Pakdemirli, “Aslında bu hobi pahalı bir hobi gibi gözükmekle beraber bir araba fiyatından ucuza bugün uçak almak temin etmek uçurmak da mümkündür. Sadece bu işleri ülkemizde biraz daha kolaylaştırmamız lazım. Yani Türkiye'de ben aşağı yukarı 35 yıldır sivil havacılığın içerisindeyim. Uçak sayısına bakıyorum, Amerika'nın kabaca 20'de 1'i bile değiliz. Yani Türkiye'de Amerika'yla eşit havacılık olsaydı şu an 5-6 bin tane sivil uçağın uçuyor olması lazımdı. Tahmin ediyorum hava yolları ve askeri uçaklar haricinde 5-6 yüz tane ancak uçan uçağımız var diye düşünüyorum. Bu uçan uçakların sayısını arttırmamız lazım. Geleceğe daha güvenle bakmak için bu havacılık ekosistemini hep birlikte geliştiriyor olmamız lazım. Bugün uçağını yapan, insansız hava aracını yapan, silahlı insansız hava aracını yapan bir ülkeysek bunun ana sebebi işte burada görmüş olduğunuz model uçakla başlayan bir yolculuktur. 1991 yılında modül uçak kulübünde uçan ve yere görüntü veren model uçak yaptık. Aslında bu da o günkü insansız hava araçlarının bir temelidir. Yani her şey amatör evresiyle başlıyor. Bundan sonra bir ekosisteme, bir teknolojiye, bir bilgi birikimine çevirmek mümkün. Ülkemizde de bu tarz inisiyatifleri sürekli desteklememiz lazım.” şeklinde konuştu.

'Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi'nin Türkiye’de bir ilk olduğunu hatırlatan Vali Çakacak, Eskişehir’in nitelikli sanayi tesisleriyle, raylı sistemlere ve havacılığa verdiği önemle Anadolu’nun parlayan bir yıldızı olduğunu kaydetti. Vali Çakacak, program esnasında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Eskişehir, raylı sistemlerin ve havacılığın merkezi bir şehirdir. İlk hızlı trene ev sahipliği yapan ilimiz, ‘Ulusal Raylı Sistemler ve Test Merkezi’ ile ‘Havacılık Araştırma Merkezi’ sayesinde inşallah çok başka bir noktaya ulaşacak ve inşallah o alanda da merkezi bir konumda olacağız.

Üzerinde bulunduğumuz bu tesisler ve bu etkinlik de gösteriyor ki, Eskişehir sportif havacılık konumunda da merkez olmuş.

Sportif Havacılık Kulübü Derneği’nin yaklaşık 70 üyesi tarafından bozkırın ortasındaki çorak bir arazide 2014’te faaliyete geçirilen bu tesis, sportif havacılık için gerekli her türlü donanıma sahip. Kâğıt Uçak Yarışması, Uçmayan Köy Kalmasın, Model Uçak Günü ve Paraşüt Festivali gibi yılda 6 etkinliğin gerçekleştirildiği bu merkez yurt içi ve dışından sportif havacılık meraklılarına en sahipliği yapıyor. Geçen yıl 35 bin kişinin katıldığı bu gösterilere bu yıl ki katılımın 50 bin kişiyi geçeceğini umuyoruz.

Sivrihisar ilçemizde gerçekleştiren ve artık gelenekselleşen bu organizasyonu sivil havacılığımız açısından çok kıymetli bulduğumu özellikle ifade etmek istiyorum. Bu hava gösterileri vesilesiyle sivil havacılığa olan ilginin daha fazla artacağından ve ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz için nice güzelliğe vesile olacağından kuşku duymuyorum.”

Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten Vali Çakacak, konuşmasını seyircilerin gösterilerden büyük bir zevk almasını dileyerek bitirdi.

Yapılan konuşmaların ardından Bakan Pakdemirli, Vali Çakacak, Milletvekili Karacan ve beraberlerindeki heyet, etkinliğe katılan vatandaşlarla sohbet ederek, tanıtım stantlarını gezdi.

Ayrıca; pilot olan babası gibi kendisinin de pilot lisansı bulunan Bakan Pakdemirli, farkındalık oluşturmak ve havacılığı sevdirmek amacıyla katıldığı programda özel uçakla 15 dakika boyunca havada kaldı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, pilotluğunu Lee Proudfoot'un yaptığı Ferocious Frankie isimli P-51D model özel gösteri uçağı ile Türk havacılığına destek vermek amacıyla uçuş yaptı.

Daha sonra paraşüt atlayışları gerçekleştirildi, Türk Hava Kurumu'nun (THK) Jet model uçak ve planör uçuş gösterileri sunuldu. Uçak pistinde bisiklet yarışlarının da düzenlendiği programda; ABD, İtalya, İngiltere, Almanya gibi ülkelerinden gelen profesyonel gösteri pilotları etkinliğe renk kattı.

Ayrıca, “Sivrihisar Hava Gösterileri 2019” açılış programına katılarak festivalde yer alan, Türk Yıldızları (F5A Türk Hava Kuvvetleri Gösteri Takımı) ve 1968 yılından bu yana 50 yıldır Türkiye semalarının kahramanları Jandarma Havacılığı ÇELİK KANATLAR akro timinin ilk kez S-70 Sikorsky helikopteri ile yapılan gösteri uçuşu izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı.

Türkiye’nin milli akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk ve yine Türkiye’nin ilk profesyonel kadın akrobasi pilotu Semin Öztürk’ün gösterisi, Türk Hava Kurumu planör ve paraşüt grupları ile dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen akrobasi pilotlarının sergilediği gösteriler etkinlikte yer aldı.

Etkinlikler; yarın yapılacak olan paraşüt atlayışları, planör, model uçak ve akrobasi uçak gösterileriyle sona erecek.

 

2.074 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 1504
 
yukarı