BAKAN PAKDEMİRLİ, TÜRK HAVACILIĞINA DESTEK İÇİN GÖSTERİ UÇAĞIYLA UÇUŞ YAPTI - Eskişehir Haberler

BAKAN PAKDEMİRLİ, TÜRK HAVACILIĞINA DESTEK İÇİN GÖSTERİ UÇAĞIYLA UÇUŞ YAPTI

Anasayfa / Kültür-Sanat
BAKAN PAKDEMİRLİ, TÜRK HAVACILIĞINA DESTEK İÇİN GÖSTERİ UÇAĞIYLA UÇUŞ YAPTI

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Sivrihisar'da 4'üncüsü düzenlenen "Sivrihisar Hava Gösteri 2019" etkinliğinin açılışına katılarak, Türk havacılığına destek için gösteri uçağıyla uçuş yaptı.

Etkinliğin açılışında konuşma yapan Bakan Pakdemirli sivil havacılığın önemine işaret ederek "Türkiye'nin havacılık alanında daha iyi yerlerde olması gerekir. Her zaman sivil havacılığın gelişmesine, daha iyi yerlere gelmesine destek vermemiz lazım. Aslında bu hobi pahalı bir hobi gibi gözükmekle beraber, bir araba fiyatından ucuza uçak almak, uçurmak, temin etmek mümkün. Sadece bu işleri ülkemizde biraz daha kolaylaştırmamız lazım. Sadece bu işlere biraz da imkan vermemiz lazım." diye konuştu.

Yaklaşık 35 yıldır sivil havacılığın içinde olduğunu vurgulayan Pakdemirli "Uçak sayısına bakıyorum, Amerika'nın 20'de 1'i bile değiliz. Tahmin ediyorum 500-600 uçağımız var bu alanda. Bu uçakların sayısını artırmamız lazım. Bugün silahlı insansız hava aracını yapabilen bir ülkeysek, bunun ana sebeplerinden biri işte burada görmüş olduğunuz model uçaklardır." ifadelerini kullandı.

4 ÇOCUĞUMUN DA PİLOT OLMASINI İSTERİM

Konuşmasında kendisinin de pilot olduğunu belirten Bakan Pakdemirli "Sivil havacılığa erken yaşta başladım. Önce model uçaklar uçurdum. Paraşütçülük, pilotluk yapan bir kardeşinizim. Sivil havacılık, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 'İstikbal göklerdedir' dediği gibi önem arz ediyor. Bugün gelişmelerin, ilerlemelerin havada ve uzayda olduğunu görüyorsunuz. Önümüzdeki 25 yıl içinde pilot ihtiyacı 4 misli artacak. Şu anda pilot okullarımızdan yeterli derecede pilot mezun olmuyor. Pilotluk dünyanın en güzel mesleklerinden bir tanesidir. Benim 4 erkek evladım var. Eğer arzu ederlerse 4 çocuğumun da pilot olmasını isterim. Meslek olarak yapıp yapmamaları kendilerinin bileceği iş ama altın bir bilezik olduğunu bilmelerini istiyorum." açıklamasını yaptı.

GÖSTERİ UÇAĞIYLA UÇUŞ YAPTI

Etkinliği yürüten Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi yetkililerinden bilgi alan Bakan Pakdemirli, 2 gün sürecek programda gösteri yapacak uçakları beraberindeki heyetle inceledi.

Pilot babası merhum Ekrem Pakdemirli gibi kendisinin de pilot lisansı olan Bakan Pakdemirli'ye, farkındalık oluşturmak ve havacılığı sevdirmek amacıyla katıldığı programda uçuş yapması teklif edildi.

Yapılan teklifi geri çevirmeyen Pakdemirli, pilotluğunu Lee Proudfoot'un yaptığı Ferocious Frankie isimli P-51D Mustang model özel gösteri uçağıyla Türk havacılığına destek vermek amacıyla uçuş yaptı ve 15 dakika boyunca gökyüzünde kaldı.

1.602 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 1359
 
yukarı