TOPRAĞIN ÖYKÜSÜ 13. KEZ YAZILACAK - Eskişehir Haberler

TOPRAĞIN ÖYKÜSÜ 13. KEZ YAZILACAK

Anasayfa / Kültür-Sanat
TOPRAĞIN ÖYKÜSÜ 13. KEZ YAZILACAK

Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen ve birçok etkinliği bünyesinde barındıran Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun 13.’sü başlıyor. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç, sempozyum kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikler hakkında bilgiler verdi.

Tepebaşı Belediyesi tarafından farklılığı ve çeşitliliğiyle dünyada sadece Eskişehir’de düzenlenen, Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun 13.’sü, 2-14 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Her yıl olduğu gibi yine birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapacak olan sempozyum; 2 Eylül tarihinde İsmet İnönü 1 Caddesi Kılıçoğlu Plaza önünden, Eskişehir’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97. yılı dolayısıyla düzenlenecek askeri merasim bando takımı eşliğindeki kortej yürüyüşü ile başlayacak. Konu hakkında düzenlenen toplantıya Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, akademisyenler, sponsor firmaların yetkilileri ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu Sanat Danışmanı Prof. Bilgehan Uzuner, “Bu değerli sempozyumun devam etmesini tabi ki değerli başkanımız Ahmet Ataç’ın varlığına borçluyuz. Belediye ekiplerimiz sempozyum alanını hazırlıyor. O güzel eski fabrika alanı, 10 sanatçıya, 4 sergiye ev sahipliği yapacak. 15 ayrı üniversiteden 60 asistan öğrenci geliyor, burası yine bir okul olacak. Sempozyumumuz 173 esere sahip ve bu eserler sanatçıların, asistanların, belediye çalışanlarının elinden ortak biçimde ortaya çıktı. Bu 170 eser hepimizin, tüm katılımcıların anıları ile birlikte yerlerinde, parklarda sergileniyorlar. Bu açıdan düşününce çok değerli bir sempozyum. Seramik gerçekten çok zor bir disipline sahip ve yıllardır bunu büyük bir başarı ile sürdürüyoruz. Sempozyum da kendisini tüm dünyaya yine kendisi tanıtıyor. Tüm emeği geçen herkese, sahip çıkanlara teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Sempozyumun sponsor firmalarından Kılıçoğlu Yapı Malzemelerinin Grup Başkanı Barış Özaydemir ise konuşmasında, “Böyle bir organizasyona sponsor olmaktan dolayı memnunuz. Kılıçoğlu olarak 1927’den beri varız, 92. yılımızı kutluyoruz. Eskişehir kili, Türkiye’deki en kaliteli killerden biri. Cumhuriyet’in kurulması ile birlikte Eskişehir, Fabrikalar Bölgesi dediğimiz bu bölge kiremit sektörünün merkezi haline geldi. Oradaki 11 firmadan sadece Kılıçoğlu ayakta kaldı ve 92 yıldır sektörün lideri olarak böyle bir organizasyona destek olmaktan mutluyuz. Çünkü sanat ile endüstrimizin birleşmesi gerektiğine inanıyoruz. Burada yapılacak çalışmaları desteklerken gelecekte de devam etmesini çok istiyoruz” dedi.

DÜNYADA RAKİPSİZ BİR KONUMDA

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ise konuşmasına sempozyumun ortaya çıkışını anlatarak başladı. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun dünyada rakipsiz bir konuma geldiğine dikkat çeken Ataç, “13. Eskişehir Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’na Eskişehir’in kurtuluş gününde başlayacağız. 1927’de ilk kiremit Tepebaşı’nda yapıldı. O fabrika bundan birkaç yıl sonra Kılıçoğlu ismini aldı. O tarihlerden bugüne kadar işadamlarımız tuğla-kiremit alanında ilerlediler ve Eskişehir sektörde önemli bir merkez haline geldi.  Biz de 2001 yılında belediyemizde ‘Bir heykel sempozyumu yapalım ama malzemesi ne olsun?’ diye konuşuyorduk. Mermer, metal, çimento, fiber gibi malzemeler söz konusu iken aklımıza tuğla-kiremitin şamotu geldi. Hepimiz heyecanlanarak bu fikirde birleştik ve bugünlere kadar geldik. Baktığımızda üzülerek görüyoruz; Eskişehir’de bu denli köklü bir sempozyum göremiyoruz. Tepebaşı Belediyesi bu sempozyumu uzun yıllar daha yapma gayretinde olacak. Çünkü bu iş, kent belleği ve kent kimliğidir. Bugün de sempozyumumuz dünyada rakipsiz bir konuma geldi. Bunu da biz değil, konuğumuz olan yabancı sanatçılar söylüyor. Artık örnek alınıyor, taklit ediliyor. Biz de bundan memnun oluyoruz çünkü Tepebaşı Belediyesi olarak her işimizi örnek olmak amacı ile yapıyoruz, yayılmasını arzuluyoruz. Büyükşehirler ya da büyük ilçelerin belediyeleri, yaptığımız güzel işleri yerinde görmek için geldiklerinde sempozyumda ortaya çıkan eserleri de görüyorlar. O zaman bu sempozyumun ne olduğunu da anlatmış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

BU SEMPOZYUM HEPİMİZİN

Bu sene de sanat ile sektörü bir araya getiriyoruz. Heykellerimizi bildiğiniz üzere parklarımıza yerleştiriyoruz. Bu sene de kentin çeşitli yerlerinde sergilemeyi planlıyoruz. Bu zamana kadar 12 sempozyuma 121 sanatçımız katıldı ve 173 heykelimiz var. Bu gerçekten zor bir sempozyum ama Tepebaşı o kadar alıştı ki artık kolayca, yorulmadan yapabiliyoruz. Sanatçılarımız eserleri üzerinde çalışırlarken sergiler, yarışmalar, çocuk atölyeleri ve konserlerimiz olacak. Benim çok önemsediğim Belde Evi’ndeki kadınlarımızın yarıştığı lezzet yarışmaları var. Tuğla-kiremit en eski ve vazgeçilmez bir yapı malzemesi. Dediğim gibi hem sanatın hem de sanayinin en önemli malzemelerinden de bir tanesi. Bu yıl 5 Türk ve 5 yabancı sanatçımız bizlerle olacak. Bugüne kadar 36 ülkeden 131 sanatçı sempozyumumuza katıldı. Özellikle çocuklarımızı, gençlerimizi, yetişkinlerimizi ve engellilerimizi hep aramızda görmek istiyoruz. Bu sebeple de onlara yönelik ciddi etkinlikler yapıyoruz. Esenyurt eski Belediye Başkanı Gürbüz Çapan dostum geçtiğimiz gün telefon ile arayarak bu sempozyumdan dolayı beni tebrik etti ve ‘Belki 5 bin yıl sonra Eskişehir’in üzerindeki topraklar açıldığında sizin eserleriniz ortaya çıkacak ve insanlar Eskişehirlileri merak edecek’ dedi. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu artık hepimizin, artık Eskişehir’in oldu. Emeğini ve desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Basın toplantısı, günün anısına çektirilen toplu hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

ESKİŞEHİR’İN KURTULUŞ GÜNÜNDE BAŞLIYOR

Kortej yürüyüşünün ardından saat 20.30’da ise Eti eski fabrika alanındaki konserde Türkiye’nin sevilen rock grubu Manga, Eskişehirlilere unutulmaz bir akşam yaşatacak. Öte yandan sempozyumun açılış töreni, 8 Eylül tarihinde saat 19.00’da gerçekleştirilecek ve törenin ardından efsane sanatçı Alpay, kent halkı ile buluşacak.

6 ÜLKEDEN 10 SANATÇI

13. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu bu yıl Türkiye’nin yanı sıra Almanya - Tepebaşı Belediyesi’nin kardeş şehri Treptow-Köpenick (Gudrun Kühne), Polonya (Janina Myranova), İspanya (Miguel Angel Gil Andaluz), Güney Kore (Mun Kyung Kim), Çin (Zhang Jingjing) ülkelerinden sanatçıların katılımı ile gerçekleşecek. Sempozyuma ülkemiz adına katılan sanatçılar ise Ece Kanışkan, Ergün Arda, Yasemin Yarol, İsmail Yardımcı ve Tarık Kartal olacak.

Sempozyumda pişmiş toprak her zaman olduğu gibi; bilimsel, sanatsal ve sektörel olarak ele alınacak. Ayrıca sempozyum alanında geleneksel üretim yapan üreticilerle, sektör içinde yer alan firmaların ürünlerini tanıtmalarına da olanak sağlanacak. Bu zamana kadar düzenlenen 12 sempozyumda 121 sanatçı, 173 eseri kente kazandırdı. Sanatçılar sempozyum kapsamında tasarladıkları eserleri üzerinde çalışırken, diğer yandan pişmiş toprakla ilgili bilimsel sunumlar yapılacak, sergiler açılacak, yarışmalar ve konserler düzenlenecek. Çocuk atölyeleri ise 3-12 Eylül tarihleri ve 10.00-17.00 saatleri arasında Eti eski fabrika alanında düzenlenecek. Sempozyum kapsamında ortaya çıkan eserler ise her zaman olduğu gibi kent halkının yakından inceleyebileceği ortamların başında gelen parklarda ve Tepebaşı Belediyesi binasında sergilenecek.

ŞEHİR MÜZİĞE DE DOYACAK

13. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu kapsamında Eskişehirli müzikseverler için birçok konser programı da gerçekleştirilecek. Manga’nın sahne alacağı açılış konserinin yanı sıra Hilal Şahin, Derya İnanç, Bando Midas, Tepebaşı Belediyesi Halk Dansları, Kaan, Alpay, Soup Opera, Yoldayım Asuman, Mehmet Erdem gibi isimler konser programlarında Eskişehirliler müzik dolu akşamlar yaşatacak.

SERGİLER BEĞENİYE SUNULACAK

13. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu bünyesinde gerçekleştirilecek sergiler de sanatseverlerden beğeni toplayacak.

                Uluslararası Karma Seramik Sergisi, Bilgehan Uzuner Baskı Resim Sergisi ve Engelliler Entegre Yüksekokulu Öğrenci Sergisi, sempozyum süresince Eti eski fabrika alanında görücüye çıkacak. Ayrıca Semih Kaplan Sergisi’nin de 1 Eylül tarihinde Atila Özer Karikatürlü Ev’de açılışı yapılacak.

YARIŞMALAR YİNE RENK KATACAK

Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’nun klasikleri arasına giren torna ve yemek yarışmaları da halkın, sempozyum ile iç içe olduğu etkinlikler arasında olmaya devam edecek. Sempozyuma 8 Eylül tarihinde Vega AVM’de düzenlenecek olan Down Sendromlu Çocuklar Yemek Yarışması ve Yöresel Yemek Yarışması yine renk katacak.

Öte yandan 7 Eylül tarihindeki ödüllü torna yarışmalarının yanı sıra bu yıl “Kent ve Pişmiş Toprak Kültürü” konulu 1.000 TL ödüllü Instagram Fotoğraf Yarışması da etkinliğe renk katacak.

SPONSORLAR VE DESTEKÇİLER

13. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’na destek veren firmalar ise şöyle;

Ana Sponsorlar: Cassaba Modern, Eti

Sponsorlar ve Destekçiler: Vega, Polimeks, Alpata, Kılıçoğlu, Magnesit A.Ş., Espark, Capella Park, Özsoy İnşaat, Color Masterbatch, Özlem Grup, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi, AYD Yapı, Doğaplast, Kayalar, Coşkunöz Savunma Havacılık, Birmot, TRK Uluslararası Ticaret ve Danışmanlık, Can Yapı İnşaat, Ata Döküm, Müpasan, Özdilek, JMS, Şen Yapı, Kızılbük Madencilik, Boyplast, Küpeliler, Ak Ambalaj, Genç Kırtasiye, Beril Endüstriyel Ürünler, Donas, Eskişehir Ticaret Borsası, Fabio Moss, Ümit Hastanesi, Ekin Organizasyon, The Hunger, Schön, Köşem, Big Chefs, Salt Pepper, Pizza Il Forno, Minty, Cafe Del Mundo, Asmadan

 

2.577 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 1232
 
yukarı