BARDAKLA, DAMACANAYLA, VİLEDA SOPASIYLA KONSER VERECEKLER - Eskişehir Haberler

BARDAKLA, DAMACANAYLA, VİLEDA SOPASIYLA KONSER VERECEKLER

Anasayfa / Kültür-Sanat

Tepebaşı Belediyesi yaz okulları kapsamında düzenlenen “Müziğin Mutfağı” kursunda eğitim alan çocuklar, bardak, damacana, vileda sopası, kaşık, tencere kapağı gibi her evde bulunan gereçlerle müziklere ritim tuttukları bir konser verecek. Konser, 24 Ağustos Cumartesi günü saat 16.00’da Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak verilecek.

Yaz okulları kapsamında 23 Nisan Çocuk Sanat Merkezi’nde 5 hafta boyunca 8-12 yaş arasındaki Tepebaşı Belediyesi’nin 23 Nisan Çocuk Sanat Merkezi, Yukarısöğütönü Belde Evi, Çukurhisar Çocuk Sanat Merkezi ve Aşağı Söğütönü Deneyimli Kafe birimlerinden 40 çocuğun katılımıyla “Müziğin Mutfağı” kursu düzenlendi. Müziğin evrenselliği ve birleştiriciliğinin ön plana çıktığı kursa katılan öğrenciler, bu süre zarfında müzik eğitmeni Ekin Yalçınkaya önderliğinde evlerinden getirdikleri bardak, damacana, vileda sopası, kaşık, tencere kapağı gibi gereçlerle çeşitli müziklere ritim tuttular. Eğitmen Yalçınkaya’nın sosyal medya üzerinden çocukların eğitimleri esnasında çektiği videoları paylaşmasıyla kurs, ünlü caz sanatçısı Başak Yavuz’un dikkatini çekti ve bir konser planlandı. Çocukların hünerlerini sergileyeceği konser ise, ünlü sanatçı Yavuz’un yanı sıra müzisyenler Banu Kanıbelli ve Uğurcan Kurt’un da katılımıyla 24 Ağustos Cumartesi günü saat 16.00’da Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde verilecek.

“Hem öğrenciler hem de veliler ilk başta çok şaşırdılar”

Konser öncesi son provada kursa ve konsere ilişkin açıklamalarda bulunan eğitmen Ekin Yalçınkaya, mutfak malzemeleriyle müziklere ritim tuttuklarını söyledi. Kursa katılan öğrencilerin ve velilerin ilk başta bir şaşkınlık yaşadığını ifade eden Yalçınkaya, “Kursa yeni gelen çocuklar ve aileleri ilk başta ‘Nasıl olacak?’, ‘Bu aletlerle ne yapılabilir?’ diyorlar. Ondan sonra dersimize şahit oluyorlar. Hem çocukların hem de ailelerinin ortaya çıkan performans çok hoşlarına gidiyor” dedi.

5 müzik dalından 8 esere ritim tutacaklar

Yalçınkaya, konserde klasik, caz, rock, folk rock ve türkü müzik dallarından toplam 8 esere ritim tutacaklarını da kaydetti.

Kursa sonunda bir konser vermeyi düşünmediklerini ancak ünlü caz sanatçısı Başak Yavuz’un kendileriyle iletişime geçmesinin ardından bir konser planladıklarını anlatan Yalçınkaya, şöyle devam etti:

“Aslında biz ilk başta bir konser vermeyi düşünmedik. Bu sadece 5 haftalık bir ders olacaktı. Fakat ben derste çektiğim videoları sosyal medya hesabımda paylaşınca Başak Yavuz bizim videomuzu gördü ve bizimle konser yapmak istediğini söyledi. Konser fikri böylelikle ortaya çıktı. İlk başta iki tane şarkıya eşlik edelim diye konuşuldu ama sonrasında kendisi bir iki tane de çocuk şarkısı ekleme fikrini sundu. Ben de Banu Kanıbelli’nin şarkılarından ekleme tavsiyesinde bulundum. O da, ‘O zaman Banu ablayı da konsere çağıralım’ dedi. Böylelikle de konserimiz daha da anlamlı hale gelmiş oldu.”

“İnsanların konserimizi çok beğeneceklerini düşünüyorum”

11 yaşındaki Melis Merve Yücel, kurs süresince çok eğlenceli vakit geçirdiklerini belirterek, verecekleri konseri heyecanla beklediğini söyledi.

11 yaşındaki Defne Taşkın ise, “Burada çok garip müzikler yapıyoruz” diyerek, şöyle konuştu:

“Mutfak eşyalarıyla ritim tutuyoruz. Buraya ilk geldiğimde çok şaşırmıştım ama adapte olduktan sonra çok keyifli vakit geçirdim. Damacana, vileda sopası, bardak gibi gereçlerle ritim tutacağımız konserimizin de çok güzel geçeceğine inanıyorum. İnsanların da konserimizi çok beğeneceklerini düşünüyorum.”

1.763 okunma

Yorum Yap

14 Eylül 2019 Cumartesi

32. Geleneksel Ahilik Haftası

14 Eylül 2019 Cumartesi

SANATÇILAR TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI

11 Eylül 2019 Çarşamba

Her Akşam Başka Etkinlik

4 Eylül 2019 Çarşamba

2 EYLÜL COŞKUSUYLA YÜRÜDÜLER

4 Eylül 2019 Çarşamba

ESKİŞEHİR’DE MANGA RÜZGARI ESTİ

29 Ağustos 2019 Perşembe

Zeydan’dan Odunpazarı’na konak sözü

29 Ağustos 2019 Perşembe

TOPRAĞIN ÖYKÜSÜ 13. KEZ YAZILACAK

28 Ağustos 2019 Çarşamba

Geleneksel Mihalgazi Panayırı

27 Ağustos 2019 Salı

TİYATRO KEYFİ DEVAM ETTİ

26 Ağustos 2019 Pazartesi

KAFKAS ÇOŞKUSU

online ziyaretçi: 306
 
yukarı