Şaşılık Nedir? - Eskişehir Haberler

Şaşılık Nedir?

Anasayfa / Sağlık
Şaşılık Nedir?

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Hüseyin Gürsoy ESOGÜ Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezinin hazırladığı ESOGÜ Gündem programında şaşılık hastalığını ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Şaşılık ilk iki yaşa kadar tedavi edilmeli  

Şaşılığın iki gözün düz karşıya baktığı zaman paralel olmaması durumu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gürsoy, “Normalde bir insanın, iki gözü açıkken düz karşıdaki bir objeye baktığı zaman iki gözü birbirine paralel olmak zorundadır. Bu paralellik, tüm topluma baktığımız zaman yaklaşık %2-%5 arasında bozuktur ve biz bu tabloya şaşılık diyoruz. Şaşılığın erken tanısı çok önemlidir. Çünkü erken dönemde tanı konulursa görme keskinliği tam olarak sağlanmış olur. Bunun için de yeni doğan döneminden itibaren tüm çocuklarda göz muayenesi önerilir. Özellikle gelişmiş ülkelerde hiçbir problemi olmayan çocuklarda dahi yıllık kontroller yapılmaktadır. Şaşılık hayatın ilk 6 ayında küçük oranlarda, hafif formlarında tüm sağlıklı çocuklarda görülebilir. Ancak 6. aydaki sonraki şaşılıklar dikkatle ele alınması gereken önemli tablolardır. Çünkü şaşılık görmenin tam olarak gelişmesini engelleyen bir patolojidir. O nedenle hayatın ilk iki yılında tedavi edilmesi zorunlu bir hastalıktır. Tedavisinde öncelikle gözlük kullanımı, gözlükle düzelmezse cerrahi uygulamaktayız. Cerrahi oldukça başarılı, %80’lerin üzerinde tam olarak düzelmeyle sonuçlanan bir işlemdir. Özellikle tecrübeli ellerde yapıldığı zaman bu oran %90’lara kadar çıkmaktadır” dedi.

Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen şaşılıklara müdahale edilebilir mi?

 Şaşılıkların erişkin döneminde de önemli hastalıklar olduğunu belirten Prof. Dr. Gürsoy, “Burada görme keskinliği artık tam olarak son noktasına ulaşmıştır. O nedenle yapılan cerrahiler sadece estetik amaçlı, görsel düzeltmelere yöneliktir. Ancak akut dönemde yani çocukluk döneminde olmayıp da daha sonra erişkin dönemde akut bir şekilde ortaya çıkan şaşılıklarda çift görme ayrı bir sorun teşkil etmektedir. Böyle durumlarda sadece estetik değil, çift görmenin de engellenmesi için gözlükler, bazen prizmatik gözlükler dediğimiz özel camlar ve son olarak da cerrahi başarıyla uygulanmaktadır” diye devam etti.  

Botoks tedavisi

Şaşılıkta cerrahi ve gözlük dışında nadir tedavilerin de uygulandığını belirten Prof. Dr. Gürsoy botoks yönteminden bahsetti. “Botoks birçok branşın kullandığı bir ajandır. Şaşılıkta göz kaslarına botoks enjeksiyonu yaparak kısmi düzeltmeler, bazen de tam anlamıyla düzeltmeler sağlayabilmekteyiz. Botoks yanında özellikli gözlükler, prizmatik camlar önemli olabilmektedir. Bunlar da cerrahiden önce bazen de tek başlarına hastaları mutlu eden tedaviler olabilmektedir” şeklinde konuşarak şaşılığa altta yatan başka rahatsızlıkların da neden olabileceğini söyledi. Çocukluk döneminde göz tümörleri ya da retina hastalıklarının görmeyi azaltarak şaşılığa neden olabildiğini belirterek şaşılık muayenelerinde altta yatan daha ciddi hastalıkların olup olmadığının mutlaka araştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

914 okunma

Yorum Yap

17 Kasım 2021 Çarşamba

KOAH’A ZEMİN HAZIRLAYAN 5 ETKEN!

17 Kasım 2021 Çarşamba

Smear Testini Ertelemeyin!

6 Ekim 2021 Çarşamba

Hızlı kilo verdiren diyet!

5 Ekim 2021 Salı

6 soruda yeşil çay

30 Eylül 2021 Perşembe

Aspir yağı

29 Eylül 2021 Çarşamba

10 soruda koenzim Q-10

28 Eylül 2021 Salı

Fındığın yararlı 3 etkisi!

27 Eylül 2021 Pazartesi

4 soruda sirtfood diyeti

25 Eylül 2021 Cumartesi

5 soruda ghee yağı

13 Eylül 2021 Pazartesi

İnsülin direnci nedir?

12 Eylül 2021 Pazar

Chia tohumu

11 Eylül 2021 Cumartesi

6 soruda ödem

31 Ağustos 2021 Salı

6 maddede kişniş

30 Ağustos 2021 Pazartesi

10 dakikada tuzlu kek hazırlayın!

26 Ağustos 2021 Perşembe

4 maddede propolis

25 Ağustos 2021 Çarşamba

Şok diyet!

24 Ağustos 2021 Salı

Beyaz çay tüketiyor musunuz?

23 Ağustos 2021 Pazartesi

7 soruda kavulca

22 Ağustos 2021 Pazar

Asya ginsengi

21 Ağustos 2021 Cumartesi

Plastik ambalajlar şişmanlatıyor!

online ziyaretçi: 397
 
yukarı