Saçınızın Sağlığı İçin Gün Aşırı Yıkamayın - Eskişehir Haberler

Saçınızın Sağlığı İçin Gün Aşırı Yıkamayın

Anasayfa / Sağlık
Saçınızın Sağlığı İçin Gün Aşırı YıkamayınSağlıklı saçlara sahip olmanın ilk adımı düzenli ve yeterli beslenme, kaliteli uyku ve stres kontrolünden geçiyor. DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Dr. Belma Türsen, sağlıklı ve parlak saçlara kavuşmanın ipuçlarını paylaşıyor.
 
Sağlıklı, uzun ömürlü ve parlak saçlara sahip olmak tabii ki hepimizin hayali… Güzel saçlar için genetik miras önem taşıyor ama bize de çok büyük iş düşüyor. DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Dr. Belma Türsen, sağlıklı saçlara sahip olmak için öncelikli düzenli ve yeterli beslenme, kaliteli uyku ve stres kontrolüne dikkat etmek gerektiğini hatırlatıyor. Besinlerdeki proteinler, amino asitler, esansiyel yağ asitleri, vitamin ve mineraller saç için yapı taşlarını oluşturuyor. Çinko, demir, selenyum, bakır, biotin ve diğer B grubu vitaminler, A, E, D ve C vitaminleri hem saçın uzamasında hem de dökülmeyi azaltmada fayda sağlıyor. Mevsiminde yenilen meyve ve sebze, kuruyemişler, et, yoğurt ve özellikle yumurtanın tüm vitamin ve mineralleri içinde bulunduran müthiş gıdalar olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Türsen, bu gıdaların aksi bir durum yoksa her gün tüketilmesini öneriyor. Uzm. Dr. Türsen, sigaranın saçlı derideki kan dolaşımını bozduğu için saçın beslenmesini engellediği, bu nedenle tüketilmemesi ya da daha az tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor.
 
Saç tipinize uygun olmayan şampuan ve kremler dökülmeye neden olabilir
Sık yıkamanın hem saçları kurutabileceğini hem de saçlı derinin doğal florasını bozarak cildi hassaslaştırıp dökülmesini tetikleyebileceğini anlatan DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzm. Dr. Türsen, “Aksi bir durum yoksa saçlarını gün aşırı yıkamayın. Saç tipinize uygun olmayan şampuan ve saç kremleri de dökülmeye neden olabilir. Saç ve derisi yağlı ise bu duruma uygun şampuanlarla daha az dökülen ve rahat saçlara kavuşabiliriz. Saç uçları kuru ise güvenilir saç bakım sprey ve serumlarıyla bu kurulukla mücadele edebiliriz. Saç uçlarını 6 ila 8 haftada bir kestirmek ve çok sıkarak uzun süreli toplamamak gerekir. Bazen ameliyat sonrası, psikolojik travmalarla birlikte, ağır diyetlerin ardından, tiroid hastalığı, karaciğer ve böbrek hastalığı, demir eksikliği anemisi gibi durumlarda saçınız dökülebilir. Bu dökülmelerle sadece ağız yoluyla alınan besinlerle ve vitaminlerle mücadele edemeyiz. Böyle durumlarda kalçadan iğne tedavileri, saçlı deriye uygulanan saç çıkartıcı ve dökülme karşıtı spreyleri uzun süreli ve düzenli kullanmak gerekebilir” diyor.
 
Saç dökülmesinde başarılı bir yöntem: PRP tedavisi
Saç dökülmesinde PRP tedavisi ve mezoterapinin de çok akılcı ve etkili yöntemler olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Türsen, bu tarz tedavilerin iğne ile saç derisine uygun ve belli aralıklarla, belli bir süre boyunca uygulanacağını, herkesin iyileşeceği süre ve seans aralıklarının kişiye ihtiyacına göre farklılık göstereceğinin altını çiziyor. Uzm. Dr. Türsen, PRP tedavisi şöyle anlatıyor: “Son yıllarda çok kullanılan ve başarılı bir tedavi şekli olan PRP, hastadan alınan kanla hazırlanır ve çok kısa sürede de etkisini gösterir.  Trombosit denilen kan pulcuklarımızı içinde çok değerli büyüme faktörleri bulunur. Bu faktörlerden saçın beslenmesini, onarılmasını, büyümesini ve kalınlığını arttıran, dökülmeyi durduran altın değerinde sıvı elde edilerek saçlı deriye zerk edilir. Üstelik sizden sizedir yani çok doğal ve güvenilirdir.”

640 okunma

Yorum Yap

6 Ekim 2021 Çarşamba

Hızlı kilo verdiren diyet!

5 Ekim 2021 Salı

6 soruda yeşil çay

4 Ekim 2021 Pazartesi

Zayıflama korselerinin 4 zararı

30 Eylül 2021 Perşembe

Aspir yağı

29 Eylül 2021 Çarşamba

10 soruda koenzim Q-10

28 Eylül 2021 Salı

Fındığın yararlı 3 etkisi!

27 Eylül 2021 Pazartesi

4 soruda sirtfood diyeti

25 Eylül 2021 Cumartesi

5 soruda ghee yağı

24 Eylül 2021 Cuma

Detoks nedir, ne değildir?

13 Eylül 2021 Pazartesi

İnsülin direnci nedir?

12 Eylül 2021 Pazar

Chia tohumu

11 Eylül 2021 Cumartesi

6 soruda ödem

28 Ağustos 2021 Cumartesi

4 soruda ceviz

26 Ağustos 2021 Perşembe

4 maddede propolis

25 Ağustos 2021 Çarşamba

Şok diyet!

24 Ağustos 2021 Salı

Beyaz çay tüketiyor musunuz?

23 Ağustos 2021 Pazartesi

7 soruda kavulca

22 Ağustos 2021 Pazar

Asya ginsengi

21 Ağustos 2021 Cumartesi

Plastik ambalajlar şişmanlatıyor!

online ziyaretçi: 482
 
yukarı