Grip Mevsimi ve Covid 19’un Birlikte Görüleceği Riskli Günlere Giriyoruz - Eskişehir Haberler

Grip Mevsimi ve Covid 19’un Birlikte Görüleceği Riskli Günlere Giriyoruz

Anasayfa / Sağlık
Grip Mevsimi ve Covid 19’un Birlikte Görüleceği Riskli Günlere Giriyoruz

İl Sağlık Müdürümüz Prof. Dr. Uğur Bilge “Covid Hastalığı ve Grıp Aşısı” ile ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında:

Prof. Dr. Uğur Bilge; 2020 yılı boyunca hemen hemen Dünya’nın tamamı karantinadaydı ve grip mevsiminin çoğunda insanlar yüz maskeleri takmak, sık sık el yıkamak ve fiziksel mesafeyi korumak gibi önlemlerle COVID-19'dan korunmaya çalışmaktaydılar.  Devlet okulları ve hizmet binaları da dahil olmak üzere grip için başlıca bulaşma yolları, restoran ve perakende satış yerlerinde kısıtlayıcı tedbirler vardı. Maske zorunluluğu, işletmelerin kapalı olması ve insanların gerçekten sosyal mesafeye ve el hijyenine çok dikkat etmeleri nedeniyle grip vakaları önemli ölçüde düşüktü. Şu anda görünen o ki; Dünya’yı bu yıl daha kötü bir grip mevsimi beklemektedir.

COVID-19 vaka sayılarının beklenenin aksine belirgin olarak azalmaması nedeniyle COVID-19'un mevsimsel bir hastalık olmadığı da görülmüş oldu. Şu anda Covid 19 yanında soğuk algınlığı, grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüslerin artacağı bir döneme giriyoruz ve bu hastanelerin yükünün daha fazla olacağını düşündürmektedir.  Grip ve COVID-19’un her ikisi de çok bulaşıcı ve farklı virüslerin neden olduğu solunum yolu hastalıklarıdır. Her iki hastalığın semptomlarının bir kısmı çok benzerdir ve yalnızca semptomlara dayanarak bunları ayırt etmek zordur, bazen test yapılması da gerekebilir.

Grip yanında diğer bir tehditte RSV (Solunum Sinsityal Virüsü)’dir, diğer birçok virüsten daha bulaşıcıdır. Belirtileri genellikle burun akıntısı, öksürme ve hapşırma dahil olmak üzere hafiftir. Ciddi komplikasyonları arasında; nefes alma güçlüğü, aşırı yorgunluk, kusma ve sıvı kaybı bulunur. RSV, grip ve diğer solunum enfeksiyonları, COVID-19 ile karışarak daha fazla insanın sağlık hizmeti almasına ve sağlık sistemine ek yük binmesine neden olabilir. Şu anda grip aktivitesi hala düşük olmasına rağmen RSV; Dünyada bazı ülkeleri olumsuz etkilemektedir. Grip ve diğer solunum yolu hastalıklarının COVID-19 ile az da olsa aynı anda enfeksiyonu görülebileceğinden yaşlı ve yüksek riskli hastalarda daha dikkatli olunmalıdır. Özellikle yaşlı ve yüksek riskli hastalar maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine daha sıkı uymalı ve aşılarını yaptırmalıdırlar.

Geçen yıl düşük seviyede atlatılan grip ve diğer solunum yolu hastalıklarının bu yıl daha yüksek oranda görüleceği düşünülmektedir. Bu yüzden de maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine sadece COVID- 19’dan korunmak için değil, diğer solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşmasını engellemek ve sağlık sistemini korumak için eskisinden daha fazla uyulmalıdır. Son dönemde; maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine uymayan insanlar görülmekle birlikte bu kişiler aşılanarak COVID-19’dan korunsalar bile gripten ve diğer solunum yolu hastalıklarından korunmamaktadırlar.

Korunmak için; Ellerinizi yıkayın ve kurulayın. Ellerinizi düzenli olarak en az 20 saniye sabun ve suyla yıkamak, virüslere yakalanma riskinizi azaltmanın en iyi yollarından biridir. Halka açık yerlerde bir yüzeye dokunursanız, önce ellerinizi yıkamadan gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmamaya çalışın. Sabun ve suya erişiminiz yoksa el dezenfektanı kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak; Ellerinizi düzenli olarak yıkayın. Yüzünüze dokunmaktan kaçının, öksürürken ve hapşırırken ağzınızı kaptın. Kalabalıktan kaçının. Hasta olan herkesten uzak durun. Hastaysanız evde kalın. Sık temas edilen yüzeyleri temizleyin. Sosyal mesafeye uyun ve evinizin dışındaki insanlarla birlikteyken maske takın.

 

891 okunma

Yorum Yap

6 Ekim 2021 Çarşamba

Hızlı kilo verdiren diyet!

5 Ekim 2021 Salı

6 soruda yeşil çay

4 Ekim 2021 Pazartesi

Zayıflama korselerinin 4 zararı

30 Eylül 2021 Perşembe

Aspir yağı

29 Eylül 2021 Çarşamba

10 soruda koenzim Q-10

28 Eylül 2021 Salı

Fındığın yararlı 3 etkisi!

27 Eylül 2021 Pazartesi

4 soruda sirtfood diyeti

25 Eylül 2021 Cumartesi

5 soruda ghee yağı

24 Eylül 2021 Cuma

Detoks nedir, ne değildir?

13 Eylül 2021 Pazartesi

İnsülin direnci nedir?

12 Eylül 2021 Pazar

Chia tohumu

11 Eylül 2021 Cumartesi

6 soruda ödem

28 Ağustos 2021 Cumartesi

4 soruda ceviz

26 Ağustos 2021 Perşembe

4 maddede propolis

25 Ağustos 2021 Çarşamba

Şok diyet!

24 Ağustos 2021 Salı

Beyaz çay tüketiyor musunuz?

23 Ağustos 2021 Pazartesi

7 soruda kavulca

22 Ağustos 2021 Pazar

Asya ginsengi

21 Ağustos 2021 Cumartesi

Plastik ambalajlar şişmanlatıyor!

online ziyaretçi: 345
 
yukarı