FAZ 2 ÇALIŞMALARI SÜREN VLP AŞISINDA İKİNCİ DOZA GEÇİLDİ - Eskişehir Haberler

FAZ 2 ÇALIŞMALARI SÜREN VLP AŞISINDA İKİNCİ DOZA GEÇİLDİ

Anasayfa / Sağlık
FAZ 2 ÇALIŞMALARI SÜREN VLP AŞISINDA İKİNCİ DOZA GEÇİLDİ

 

Virüs benzeri parçacıklara dayalı (VLP) yerli aşı adayında yeni bir gelişme yaşandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, VLP aşı adayının Faz 2 aşamasında ikinci dozların uygulanmaya başlandığını açıkladı. Faz 2’nin ilk dozlarının tamamlandığı bilgisini de veren Bakan Varank, birinci dozlarda herhangi bir yan etki görülmediğinin altını çizdi.

Bakan Varank, Sinop’ta SATEM Sinop Biyokütle Enerji Santrali Açılışı ve Sinop Su Ürünleri İşletme, Şoklama ve Depolama Tesisi Temel Atma Töreni’ne katıldı.

Törende Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Serkan Genç ile AK Parti Sinop İl Başkanı Uğur Giresun da hazır bulundu.

İNOVATİF VLP AŞISI

Törende konuşan Varank, Covid-19 salgınıyla mücadele konusunda önemli bir gelişmeyi paylaştı. TÜBİTAK COVİD-19 Türkiye Platformu çatısı altında aşı geliştirme çalışmaları yürüttüklerini kaydeden Varank, “Bunlardan bir tanesi de oldukça yenilikçi bir teknolojiye dayanan VLP aşı adayımız.“ dedi.

İKİNCİ DOZA GEÇİLDİ

Varank, VLP aşısının ilk insan denemelerinde kendisinin de gönüllü olduğunu anımsatarak, “26 Haziran’da VLP aşısında Faz 2 aşamasına geçmiştik. Faz 2’de birinci doz aşılamalar tamamlandı, ikinci dozlar uygulanmaya başladı.“ diye konuştu.

SIRADA FAZ 3 VAR

Aşılamada şu ana kadar herhangi bir yan etki gözlenmediğinin altını çizen Varank, “İkinci dozlar da uygulanıp gönüllülerden alınacak sonuçlar değerlendirildikten sonra inşallah son aşama olan Faz 3’e geçeceğiz.“ dedi.

DÜNYAYA ŞİFA OLACAK

Varank, şöyle devam etti: Tüm süreçler olumlu tamamlanırsa yerli VLP aşımıza kavuşacağız. Covid-19 belasıyla mücadeleye Türkiye’den tüm dünyaya şifa olabilecek bir katkı sunmuş olacağız.

DSÖ LİSTESİNDE

Dünyada sayılı, TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu kapsamında ise tek VLP teknolojisi ile geliştirilen aşı adayı, 30 Mart’ta Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Covid-19 aşı adayları listesinde yer aldı. Yerli VLP aşı adayının Faz 2 çalışması, İngiliz varyantına göre hazırladı.

4 YAPISAL PROTEİNİ KULLANIYOR

VLP tipi aşılarda, geliştirilen virüs benzeri parçacıklar, virüsü enfeksiyon oluşturmayacak bir şekilde taklit ediyor. Bu parçacıklar bağışıklık tepkisi uyandırırken hastalığa da neden olmuyor. Yerli aşı adayının başka bir özelliği de diğer VLP aşılarından farkı olarak virüsün 4 yapısal proteinini de aşı antijeni olarak kullanılıyor olması.

3 HASTANEDE UYGULANIYOR

ODTÜ’den Prof. Dr. Mayda Gürsel ile Bilkent Üniversitesi’nden İhsan Gürsel çiftinin ortak projesi sonucu geliştirilen VLP aşı adayının Faz-2 aşaması, Ankara Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi, Kocaeli Üniversitesi Hastanesi ve Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yapılıyor.

KİMLER GÖNÜLLÜ?

Aşılamaya 18-59 yaş arasında, ciddi kronik hastalığı olmayan, daha önce koronavirüs geçirmemiş ve başka bir Covid-19 aşısı yaptırmamış gönüllüler katılıyor.

 

 

972 okunma

Yorum Yap

12 Eylül 2021 Pazar

Stres Diyabet Tetikler mi?

12 Eylül 2021 Pazar

Chia tohumu

23 Ağustos 2021 Pazartesi

7 soruda kavulca

22 Ağustos 2021 Pazar

Asya ginsengi

21 Ağustos 2021 Cumartesi

Plastik ambalajlar şişmanlatıyor!

19 Ağustos 2021 Perşembe

Hızlı kilo verdiren diyet!

17 Ağustos 2021 Salı

6 soruda yeşil çay

13 Ağustos 2021 Cuma

Aspir yağı

12 Ağustos 2021 Perşembe

10 soruda koenzim Q-10

11 Ağustos 2021 Çarşamba

Fındığın yararlı 3 etkisi!

10 Ağustos 2021 Salı

4 soruda sirtfood diyeti

8 Ağustos 2021 Pazar

5 soruda ghee yağı

online ziyaretçi: 528
 
yukarı