Bilgisayara eğildiğiniz her an sizi kamburluğa biraz daha yaklaştırıyor… - Eskişehir Haberler

Bilgisayara eğildiğiniz her an sizi kamburluğa biraz daha yaklaştırıyor…

Anasayfa / Sağlık
Bilgisayara eğildiğiniz her an sizi kamburluğa biraz daha yaklaştırıyor…

Günlük hayat içerisinde çok fazla telefon ya da bilgisayar kullanıyoruz.  Teknolojik aletleri kullanırken dik durmak yerine daha rahat ama sağlıksız duruşlar seçiyoruz. Bu durum zamanla kalıcı kamburluğa yani kifoza yol açabilir. Avrasya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak, kifozla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Hayati tehlikelere yol açabilir…

Kifoz diğer bir deyişle kamburluk, başın vücuda göre daha önde, sırt çıkıntısının normalden daha yüksek, bel oyuntusunun daha belirgin olması durumudur. Normal şartlarda omurga belli oranda bir çıkıntıya sahiptir. Bu oran 20 ila 55 derece arası olarak kabul edilir. Bu oranın dışında kalan eğrilikler kifoz yani kamburluk olarak kabul edilir. Tedavi edilmediğinde ise yaşam kalitesini düşürmenin yanı sıra hayati tehlikelere yol açabilir.

Kifoz neden oluşur?

 • Genetik sebepler,
 • Osteoporoz,
 • Kötü duruş alışkanlıkları,
 • Omurgada oluşan iltihaplar,
 • Tüberküloz,
 • Yetersiz beslenme,
 • Güçsüz kaslar,
 • Herhangi bir darbe sonucunda meydana gelen kırıklar.

Çocuklarınızı ağır çantalar taşıtmayın!

Bazı kişilerde yapısal olarak kifoz görülebilmektedir. Bu durumda kifozun oluşmasında omurların ayrışma kusuru veya yapısal oluşum kusuru belirleyici bir rol üstlenir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte çocuktaki bu eğrilik giderek artmaya başlar. Doğuştan gelen kamburluğun bir diğer önemli sebebi ise Scheuermann hastalığıdır. Nedeni tam olarak bilinmeyen hastalıkta kamburluk uyarıldığında herhangi bir düzelme göstermez. Bu hastalarda kamburlaşma oranı 55’in üstündedir. Genellikle bel ağrısı şikayetiyle ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar. 

Kamburluk duruş bozuklukları sebebiyle sonradan da gelişebilir. Postural kifoz olarak adlandırılan bu durumda, kişi uyarıldığında kendini düzeltebilir ki, zaten omurlarında bir şekil bozukluğu yoktur. Postural kamburluğa sebep olan ana faktör kötü pozisyonda oturuş ve kondisyon yetersizliğidir. Aynı zamanda çocukluk çağında kullanılan ağır çantalar da sonradan gelişen kamburluğa yol açabiliyor.

Eğer bu belirtileri gösteriyorsanız…

 • Dik durmakta zorlanmak,
 • Kaslarda yorgunluk,
 • Kemiklerin eğilmesine bağlı olarak boyun daha kısa durması,
 • Sırt ağrısı,
 • Omurga bölgesinde duyarlılık.

Bebek ve çocuklarda ise daha farklı belirtiler gözlemlenebilir. Örneğin; kol ve bacaklarda orantısızlık görülebilir, gövde de şekil bozuklukları oluşabilir, denge kaybı yaşanabilir. Özellikle de öne doğru eğildiğinde belirginleşen kamburluk dikkat çeker.

Teşhis ve tedavi yöntemi

Öncelikle fiziki muayene yapılır. Kişinin önüne eğilmesiyle yandan omurgasına bakılır. Normalden fazla eğriliklerde omurga röntgeni istenir. Röntgen kifozu teyit etmek, eğikliğin derecesini belirlemek ve şekil bozukluğunun türünü öğrenmek için kesin sonuçları verir. Aynı zamanda hastanın şikayetlerine göre nörolojik testler de istenebilir. Bunun için kifoza his kaybı, halsizlik, denge kaybı ve felç gibi sorunların olması gerekir.

Kifozun tanısı için gerekli ölçümler yapıldıktan sonra tedavi aşamasına geçilir. Eğiklik 50-55 derece arasındaysa düzenli egzersiz, fizik tedavi, doğru duruş ve oturuş teknikleri ile düzelme sağlanabilir. Aynı zamanda dik durmayı kolaylaştıracak korseler kullanılabilir. Ancak eğrilik 70’in üzerinde ise cerrahi müdahaleler gerekebilir. 

903 okunma

Yorum Yap

12 Eylül 2021 Pazar

Stres Diyabet Tetikler mi?

12 Eylül 2021 Pazar

Chia tohumu

23 Ağustos 2021 Pazartesi

Uzman Psikolog Yardımı Almak

23 Ağustos 2021 Pazartesi

7 soruda kavulca

23 Ağustos 2021 Pazartesi

Lütfen Sevdikleriniz İçin Aşı Olun

23 Ağustos 2021 Pazartesi

AŞI ZORUNLU OLABİLİR Mİ?

23 Ağustos 2021 Pazartesi

HAMİLELİKTE ÖDEMDEN KORUNMANIN YOLLARI

23 Ağustos 2021 Pazartesi

Diyabet Tükenmişliğine Dikkat!

22 Ağustos 2021 Pazar

Asya ginsengi

19 Ağustos 2021 Perşembe

Hızlı kilo verdiren diyet!

17 Ağustos 2021 Salı

6 soruda yeşil çay

13 Ağustos 2021 Cuma

Aspir yağı

12 Ağustos 2021 Perşembe

10 soruda koenzim Q-10

11 Ağustos 2021 Çarşamba

Fındığın yararlı 3 etkisi!

10 Ağustos 2021 Salı

4 soruda sirtfood diyeti

8 Ağustos 2021 Pazar

5 soruda ghee yağı

7 Ağustos 2021 Cumartesi

Detoks nedir, ne değildir?

online ziyaretçi: 935
 
yukarı