Amanya’da görevli Türk doktor: SMA hastaları için kampanya yapanlar, konuya hakim değil - Eskişehir Haberler

Amanya’da görevli Türk doktor: SMA hastaları için kampanya yapanlar, konuya hakim değil

Anasayfa / Sağlık
Amanya’da görevli Türk doktor: SMA hastaları için kampanya yapanlar, konuya hakim değil

Bonn Rheinische Friedrich-Wilhelms Üniversitesi'nde görevli Prof. Dr. Soyhan Bağcı, SMA tedavisinin Türkiye'de ücretsiz karşılandığını, gen tedavisinin başarı şansının çok düşük olduğunu söyledi.

Habertürk'te Mehmet Akif Ersoy'un sunduğu Haber Analiz'de, Türkiye'de SMA hastalarının durumu ve tedavi süresi tartışıldı.

Programın konuklarından Almanya Bonn Rheinische Friedrich-Wilhelms Üniversitesi’den Prof. Dr. Soyhan Bağcı, SMA hastaları için kampanya yürütenlerin konuya hakim olmadıklarını belirterek şunları söyledi:

"KAMPANYA YAPANLAR, KONUYA HAKİM DEĞİLLER"
"Sanatçı arkadaşlarımız, haber kanalları ve aileler, konuya hakim değiller. Şöyle bir imaj oluştu: Bir tedavi var. O gen tedavisini uyguluyorsunuz ve her şey bitiyor. Böyle bir şey yok. Şu andaki mevcut tedavi, erken yapıldığında bile 1 yıl, 6 yaşındaki çocuğa ait. 10 yıl sonra ne olacağını bilmiyoruz ama, son 20 yıldaki SMA tedavilerinde büyük bir ilerleme var. Belden uygulanan tedaviyle iyi sonuçlar alınıyor.

"BELDEN UYGULANAN TEDAVİ ETKİSİZSE, GEN TEDAVİSİNİN ETKİLİ OLMA İHTİMALİ ÇOK DÜŞÜK"
Belden uygulanan tedaviye yanıt vermeyen hastalar için gen tedavisi peşinde koşmalarını doğru bulmuyorum. Çünkü belden uygulanan tedavi etki etmiyorsa gen tedavisinden etki almaları çok düşük."

"TEDAVİNİN MASRAFLARI TÜRKİYE'DE KARŞILANIYOR"
"Belden uygulanan tedaviyi ilk kabul eden ülkelerden biri Türkiye. Bu tedavinin tüm masrafları Türkiye tarafından karşılanıyor.

Çok ilerlemiş hastalarda bile gen tedavisiyle birden bire iyileşmeleri mümkün değil."

 

3.051 okunma

Yorum Yap

17 Şubat 2021 Çarşamba

Pandemide Fiziksel Aktivitenin Önemi

17 Şubat 2021 Çarşamba

Covid-19 geçirenler dikkat!

17 Şubat 2021 Çarşamba

Oturma Hastası Olabilirsiniz

online ziyaretçi: 882
 
yukarı