SMA tedavisi SGK kapsamına alınmalı... - Eskişehir Haberler

SMA tedavisi SGK kapsamına alınmalı...

Anasayfa / Sağlık
SMA tedavisi SGK kapsamına alınmalı...

SMA kısaltması ile Spinal Muskuler Atrofi denilen hastalık omurilikte bulunan ön boynuz motor sinir hücrelerini etkileyerek hareket kabiliyetini kısıtlayan bir durumdur.
 
Ön boynuz hücrelerinde görülen dejenerasyon nedeni ile; kaslarımızın kontrolünü sağlayan sinirlerin fonksiyonu için gerekli protein üretimi gerçekleştirilemez. İstemli kaslarda kuvvetsizlik ve erime görülür.
 
Sinir hücrelerinin işlevini yerine getirememesi; zayıflamaya ve genellikle ölümcül kas güçsüzlüğüne sebep olur. İstemsiz kaslar bu hastalıktan etkilenmez.
 
Hastalığın tedavisi için gerekli Zolgensma gen terapisinin maliyeti 2.4 milyon dolar. Bu ilaç sadece Amerika’da bulunuyor. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun 22.12.2020 tarihli yazısı ile yurt dışı ilaç listesine eklendi. Ancak bu karar sadece ailelerin tedavi için Amerika’ya gitmemesine yarıyor. Yine tedavinin masrafının aileler tarafından karşılanması gerekiyor. Bu sebeple aileler yavruları için yardım kampanyaları ile para topluyorlar.
 
Sosyal devlet yapısında vatandaşların sağlık için bu kadar para harcaması söz konusu olmamalı. Bu tedavi acilen SGK kapsamına alınıp bu minik yavrularımızın sağlıklarına kavuşması sağlanmalıdır.

9.Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası 
Başkanı Ecz.Metin KAMIŞ

2.426 okunma

Yorum Yap

17 Şubat 2021 Çarşamba

Covid-19 geçirenler dikkat!

17 Şubat 2021 Çarşamba

Oturma Hastası Olabilirsiniz

8 Şubat 2021 Pazartesi

2020 yılı gözlerimizi bozdu

8 Şubat 2021 Pazartesi

PROPOLİS COVID’E KARŞI!

online ziyaretçi: 351
 
yukarı