Okullarda virüs yayılımını önlemek için havalandırmaya dikkat! - Eskişehir Haberler

Okullarda virüs yayılımını önlemek için havalandırmaya dikkat!

Anasayfa / Sağlık
Okullarda virüs yayılımını önlemek için havalandırmaya dikkat!

Okullar yeniden yüz yüze eğitimle kapılarını öğrencilere açıyor. Ancak koronavirüs patojenlerinin havada saatlerce asılı kalabilmesi sınıflarda bulaşı riskini de beraberinde getiriyor. Sınıflarda solunan havanın sürekli yenilenmesi ve temizlenmesi gerektiğine dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülen Güllü, güvenli bir çözüm olarak kademeli filtrasyon sistemlerine sahip hava temizleme cihazlarını öneriyor.

Okulların yeniden yüz yüze eğitime başlamasıyla birlikte Covid-19’un çocuklar arasında yayılma riski havalandırma sistemlerinin önemini bir kez daha gündeme taşıdı. Tüm dünyada araştırmacılar gelişmiş filtrasyon sistemine sahip hava temizleme cihazları kullanarak okul gibi kalabalık ve sirkülasyonun olduğu kapalı mekanlarda virüs yayılımının nasıl önleneceği konusunda fikirler geliştiriyor. Hollanda hükümeti, ilk ve orta dereceli okulların havalandırma sistemlerinin yenilenmesini kararlaştırarak, okullar ve belediyelerin havalandırma sistemlerini iyileştirmesine yardımcı olmak için 360 milyon Euro kaynak ayırdı. Benzer bir uygulamanın Almanya’daki okullarda da hayata geçirilmesi söz konusu.

Doğal havalandırmanın da riskleri var

Sınıflarda mekanik havalandırmanın bulunmayışı ve özellikle kış aylarında yeterli havalandırmanın yapılmaması gibi nedenlerle okulların hava kalitesi anlamında riskler taşıdığını söyleyen Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülen Güllü, “Çocuklar, kötü hava kalitesinden en fazla etkilenen hassas grupta yer alıyor. Pandemi nedeniyle iç mekanlarda doğal havalandırma önerilse de doğal havalandırmanın da bazı riskleri vardır. Dışarıda çok az rüzgar varsa ve iç ve dış sıcaklıklar arasında fark yok denecek kadar azsa doğal havalandırma da sınırlı ölçüde çalışacaktır ve pencereleri açık tutmak yeterli olmayacaktır. Okul yöneticilerinin başlıca sorumluluklarından biri de okulların iç ortam hava kalitesini iyileştirmek olmalıdır.” dedi.

Virüs ve bakterileri %99,995 verimlilikte yakalayan sistemler var

Hava kalitesinin iyileştirilmesinde, kirliliğe neden olan etmenleri ortadan kaldırmak için hava temizleme sistemlerinin de fayda sağlayacağını söyleyen Prof. Dr. Güllü, “Günümüzde son teknoloji filtrasyon sistemleriyle geliştirilen cihazlar virüs, bakteri ve mikroorganizmaları HEPA filtreleri ile emerek iç ortam havasını temizleme özelliğine sahip. H14 gibi üst sınıf HEPA filtrelerle oluşturulan kademeli filtrasyon sistemi ile virüs, bakteri gibi mikroorganizmalar ile 1 mikron altı partikülleri bile %99,995 verimlilikte yakalayan hava temizleme sistemleri geliştirildi. Bu tür cihazlar kapalı mekanlarda hava kalitesini artırarak, virüs ve bakterilerin ortamda yayılımını da azaltmaya yardım olur.” diye konuştu.

1.289 okunma

Yorum Yap

28 Aralık 2020 Pazartesi

ÖDEM ATICI ÇAY TARİFLERİ !

28 Aralık 2020 Pazartesi

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler

online ziyaretçi: 519
 
yukarı