OSTEOPOROZ ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR - Eskişehir Haberler

OSTEOPOROZ ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR

Anasayfa / Sağlık
OSTEOPOROZ ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR

20 Ekim “Dünya Osteoporoz Günü” dolayısıyla açıklama yapan Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Osteoporoz ve Diğer Metabolik Kemik Hastalıkları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Zeynep Cantürk, osteoporoza karşı savaşmada en önemli silahın hayat boyu egzersiz, yeterli kalsiyumlu gıda tüketimi, sigara, alkol ve aşırı kafeinden uzak yaşam tarzı ile kemik mineral yoğunluğu ölçümleri ile tarama yapmak olduğunu söyledi.

“HASTALIK KIRIK RİSKİNİ ARTIRIYOR”

Osteoporozun kemik kütlesinde azalma ve mikroyapısında bozulma ile karakterize bir hastalık olduğunu ve en sık görülen metabolik kemik hastalığı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Cantürk, “Bu hastalığın önemi, yol açtığı kırık risk artışı ve bununla ilişkili boy kısalması, kamburluk, başkalarına bağımlı olma ve ölüm riskinde artıştan kaynaklanmaktadır. 2050'ye gelindiğinde, dünya çapında erkeklerde kalça kırığı görülme sıklığının 1990'a göre % 310 ve kadınlarda % 240 artacağı tahmin edilmektedir. Kentleşme ve nüfusun yaşlanması, osteoporoz hastalık yükünde hızlı artışlara neden olmaktadır. Tüm dünyada her üç saniyede bir kırık oluşmakta, yılda 9 milyon kırık vakası görülmektedir. 50 yaş üzeri her 3 kadından birisi ve her 5 erkekten birisi hayatının bir döneminde kırık yaşayacaktır. Riskli hastalar uygun şekilde taranmayınca ve hastalık saptanamayınca ne yazık ki gecikmeler yaşanmakta, kırıklar önlenememekte, uygun tedavi edilememekte, hatta tekrarlayan kırıklar görülmektedir. Omurga kırıklarının sadece 1/3'ü klinik olarak tanı konulabilmekte, omurga kırığı olan her 5 kadından 1'inin bir yıl içinde bir kez daha kırık yaşayacağı ön görülmektedir. Yine, önceki bir kırığın, herhangi bir kırık riskinde % 86 artışla ilişkili olduğu saptanmıştır. Osteoporoza bağlı en az bir kırık yaşamış olanların % 80’ine osteoporoz tanısı konulmadığı ve osteoporoz tedavisi almadığı anlaşılmıştır.” dedi.

“UZUN SÜRE HASTANEDE KALMAYA YOL AÇIYOR”

Osteoporoz, kalp krizi, meme kanseri ve diğer hastalıklardan daha fazla hastanede kalmaya yol açabildiğini belirten Prof. Dr. Zeynep Cantürk, şöyle devam etti:

“Erkeklerde prostat kanserinden % 27 daha fazla kırığa yol açabilmektedir. 65 yaş üstü bütün kadınlar ve 70 yaş üstü bütün erkekler kemik mineral yoğunluğu ölçümü ile taranmalıdır. 65 yaşın altında olup menopozda olan hanımlar ile 50-70 yaş arası erkeklerde ise kırık için sayacağım risk faktörlerinden herhangi biri varsa yine tarama yapılmalıdır; Boy yüksekliğinden az bir mesafeden düşmekle kırık gelişmişse, üç aydan uzun süre ≥5 mg/gün prednisolon ya da eşdeğeri glukokortikoid (kortizon tedavisi) kullanımı varsa­, romatizmal bir hastalığa sahip olmak, sigara ve aşırı alkol tüketimi, boyda 4 cm’den fazla kısalma, düşük vücut ağırlığı, geç adet görme, 45 yaşından erken menopoza girme, ailede kalça kırığı bulunması durumlarından herhangi birisi varsa mutlaka bir hekime başvurularak gerekli taramalar yapılmalıdır. Osteoporoz önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Risk altındaysanız, hekiminizden kemik sağlığı değerlendirmesi isteyiniz ve geleceğinizi koruyunuz”.

4.004 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 224
 
yukarı