Maske oksijeni azaltır mı? - Eskişehir Haberler

Maske oksijeni azaltır mı?

Anasayfa / Sağlık
Maske oksijeni azaltır mı?

Koronavirüsle birlikte kullanımı yaygınlaşan tıbbi maskelerin, uzun süre sonunda sağlığa zararlı olduğu öne sürülmüştü. Hürriyet gazetesi yazarı Osman Müftüoğlu, bugünkü yazısında bu iddialara cevap verdi ve maskelerin sanıldığı gibi zararları olmadığını yazdı. Müftüoğlu, maskelerin kan oksijen oranını düşürmediğini belirtti.

Koronavirüsle birlikte kullanımı yaygınlaşan tıbbi maskelerin, uzun süre sonunda sağlığa zararlı olduğu öne sürülmüştü. Hürriyet gazetesi yazarı Osman Müftüoğlu, bugünkü yazısında bu iddialara cevap verdi ve maskelerin sanıldığı gibi zararları olmadığını yazdı. 

Müftüoğlu'nun yazısından ilgili bölüm şöyle:

"Son günlerde en çok akla gelen sorulardan biridir başlıktaki soru. Net ve açık cevabım şu: Sağlıklı bir insanın kan oksijen seviyesi 90 ila 100 arasındadır. 95’in üzeri hedeflenir, 90’ın altında neredeyse acil durum ilan edilir. Gün boyu maske takan birinde, kan oksijen doygunluk seviyesi asla 95’in, hele hele 90’ın altına düşmemektedir. Öyle olsaydı zaten cerrahlar işlerini yapamazdı. Biliyorsunuz, uzunca hatta 8-10 saat süren ve aşırı dikkat gerektiren önemli cerrahi müdahalelerde hiçbir cerrah maskesiz çalışmıyor. Kısacası gün boyu maske takmak bize ne yetersiz oksijen alma (hipoksi) ne de kanımızdaki karbondioksit seviyesini arttırma (hiperkarbi) riskiyle karşı karşıya bırakıyor."

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ
2.400 okunma

Yorum Yap

6 Ağustos 2020 Perşembe

ÇOCUKLARDA İSHALE DİKKAT!

online ziyaretçi: 1778
 
yukarı