Şehir Hastanesi İLERİ DÜZEY BİR GASTROENTEROLOJİ MERKEZİDİR - Eskişehir Haberler

Şehir Hastanesi İLERİ DÜZEY BİR GASTROENTEROLOJİ MERKEZİDİR

Anasayfa / Sağlık
Şehir Hastanesi  İLERİ DÜZEY BİR GASTROENTEROLOJİ MERKEZİDİR

Uzm. Dr. Yonca YILMAZ ÜRÜN
Uzm. Dr. Berrin YALINBAŞ KAYA
Uzm. Dr. Ali TÜREYEN

Eskişehir Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Ünitesi’nde yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsak, safra kesesi ve safra yolları, karaciğer, pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisi yapılmaktadır. Yemek borusu, mide, ince ve kalın bağırsak hastalıkları örneğin; yutma güçlüğü, reflü, ülser, kabızlık, ishal ve kanser gibi hastalıkların her türlü tanı ve tedavisi endoskopik ve kolonoskopik yöntemlerle yapılmaktadır. Ayrıca yemek borusu, mide ve barsakta oluşan darlıkların giderilmesinde dilatasyon yani genişletme işlemlerinin yanı sıra kansere bağlı darlıklar, ameliyat sonrası gelişen kaçak ve darlıklara da stent yerleştirilmesi yapılmaktadır. Beslenme güçlüğü olanlarda mide ve bağırsağa beslenme tüpü yerleştirilerek bu hastaların beslenmesi sağlanmaktadır. Kolon ve mide kanseri riski olan polipler endoskopik yöntemlerle alınmaktadır. Mide ve barsak sistemi kanamalarında siroz hastalığındaki kanamaların tedavisinde argon plazma, endoskopik bant ligasyonu, siyanoakrilat ve bunun gibi yapıştırıcı maddelerle her türlü müdehale yapılmaktadır.

YENİ NESİL TEDAVİLER ÇOK YAKINDA HASTANEMİZDE

1-Hastanemiz normalleşme sürecine girdi, şehirdeki en önemli gastroenteroloji merkezi olma yolunda ilerleyen kliniğinizde ne gibi özellikli işlemler yapılıyor?

Uzm. Dr. Berrin YALINBAŞ KAYA:
Eskişehir Şehir Hastanesi Gastroenteroloji Ünitesi’nde safra yolları hastalıkları safra yollarındaki taş, tümör, darlık gibi patolojik durumları pankreas hastalıklarının tanı ve tedavilerini teröpatik ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi) yöntemiyle tedavi edilebilmekte. Teröpatik ERCP, Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografidir. Bu işlemde safra taşlarının safra kanalından çıkarılması, safra kesesinin ve pankreas tümörlerinin, safra kanal tümörlerinin darlık oluşturması ve bu darlıklara stent yerleştirilmesi ki bunlar kalıcı ve geçici stent yerleştirilmesi olarak yapılmaktadır. EUS (Endoskopik Ultrason) cihazı ile barsak mide kanser tanı ve evrelemesi yapılmakta ve bu evrelemeleri yaparken biyopsiler alınabilmektedir. Safra yolları, pankreas hastalıkları tanısında ileri endokskopik işlemlerin tümü bu merkezde yapılabilmektedir. Ayrıca mide barsak ve yemek borusu kanserlerinin ve poliplerinin ameliyatsız çıkartılması için Endoskopik Mukozal Rezeksiyon ve Endoskopik Submukozal Diseksiyon yapılabilmesi için gerekli donanım hastanemizde yakında faaliyete geçecektir. Yakın zamanda Endoskopik Mukozal Rezeksiyon ve Endoskopik Submukozal Diseksiyon, Per-oral endoskopik miyotomi gibi Türkiye’de az sayıda merkezde yapılan ileri endoskopik işlemler faaliyete geçecektir.

2- COVID-19 süreci devam ederken kliniğinizde bu hastalar için nasıl bir uygulamanız var?

Uzm. Dr. Ali TÜREYEN
COVID-19 süresinde Sağlık Bakanlığı’mız ve Bilim Kurulu’muzun önerileri doğrultusunda, baştan beri tüm endoskopik işlemlerimiz tedbir ve kontrollerle devam etmektedir. Bundan sonra da önlemlere devam ederek ‘Normalleşme Süreci’ ne geçeceğiz. Hastalarımız içi rahat bir şekilde tedavilerini olabilirler. Onları korumak ve doğru tedaviyi vermek kliniğimizin başlıca hedefidir.
#eskisehirsehirhastanesi
#ilsaglikmüdürlügü
#kamuhastanelerigenelmüdürlügü
#saglikbakanligi

 

4.582 okunma

Yorum Yap

22 Haziran 2020 Pazartesi

EVDE EKONOMİK VÜCUT PEELİNGİ

22 Haziran 2020 Pazartesi

BU YANLIŞLAR CİLDİ BOZUYOR !

20 Haziran 2020 Cumartesi

Maskesiz çıkmayın!

20 Haziran 2020 Cumartesi

Anne Adayları Bu Tatilde Dikkat!

online ziyaretçi: 3115
 
yukarı