Sağlık Müdürü Bilge Yeni Normalleşme Sürecinde Doğru Maske Kullanımının Önemine Dikkat Çekti - Eskişehir Haberler

Sağlık Müdürü Bilge Yeni Normalleşme Sürecinde Doğru Maske Kullanımının Önemine Dikkat Çekti

Anasayfa / Sağlık
Sağlık Müdürü Bilge Yeni Normalleşme  Sürecinde  Doğru Maske  Kullanımının Önemine Dikkat Çekti

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge Yeni Normalleşme  Sürecinde  Doğru Maske  Kullanımının Önemine Dikkat Çekti.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge 1 Haziranda Ülke genelinde geçilen yeni normalleşme döneminde kurallara riayet etmenin Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19)la mücadelede önemli olduğuna değinerek, tedbiri elden bırakmamanın eski normal hayatımıza geçişi hızlandıracağını vurguladı.

Hastalık hakkında bilgiler aktaran Müdür Bilge;İlk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde ortaya çıkan Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19), daha çok solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı), tat duyusunda azalma ile ortaya çıkan, tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan bir hastalıktır. Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmediğini, Hastalık hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir, dedi.

Maskeyi Nasıl Kullanmalıyız.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge ;Ülke olarak korona virüs salgınına karşı “yeni normalleşme” olarak adlandırdığımız yeni bir döneme girmiş bulunmaktayız. Bu dönemde en önemli kuralımız sosyal yaşantımıza devam ederken tedbiri elden bırakmamaktır. El hijyeni, 1,5 metrelik sosyal mesafe ve maske kullanımı en önemli tedbir unsurlarımızdır. Maskenin fayda sağlaması için bazı kurallara uymak gereklidir.

Maskeyi takmadan önce eller en az 20 saniye su ve sabun ile yıkanmalıdır. Su ve sabunun olmadığı durumlarda eller alkol içerikli el antiseptikleri ile eller ovalanmalıdır.

Maske burun, ağız ve çeneyi tamamen kapatacak, kenarlardan hava geçişine izin vermeyecek şekilde takılır. Sadece ağzı kapatıp burnu açıkta bırakacak şekilde maske takılması fayda sağlamamaktadır. Maske kullanırken gerekmedikçe çıkarılmamalı maskeler cebe konup, çene altında veya alında bekletilip tekrar kullanılmamalıdır.

Maskenin burun, ağız ve çeneyi içerisine alan ön kısmına hiçbir zaman dokunulmamalıdır. Maskenin ön yüzünde birikmiş olan mikroorganizmalar elimiz ile çevremize yayılabilir, Kazara dokunuldu ise eller 20 saniye su ve sabun ile yıkanmalı veya alkol içerikli el antiseptikleri ile eller ovalanmalıdır.

 Maske burun, ağız ve çeneyi içine alan, yoğun kirlenmenin gerçekleştiği ön kısmına dokunulmadan kulak arkasındaki lastiklerden tutarak çıkarılmalıdır. Çıkarılan maske lastiklerinden tutularak çöpe atılmalıdır. Maskeyi çıkardıktan sonra eller en az 20 saniye, su ve normal sabunla yıkanır. Su ve sabunun olmadığı durumlarda eller alkol içerikli el antiseptiği ile ovalanmalıdır.

Maske kullanım sırasında kirlenir, nemlenir veya yırtılır ise mutlaka yenisiyle değiştirilmelidir. Maskeler hiçbir zaman ortak kullanılmamalıdır.

Bez maske olarak; Yüzünüze uygun ölçüde ve rahat nefes alıp vermenizi sağlayan pamuklu kumaştan yapılmış bir maske kullanılmalıdır. Kullanıp çıkarılan bez maskeler su ve deterjan ile yıkanmalıdır. Maskeleri yıkadıktan sonra kuruması beklenip, kullanmadan önce sıcak ve kuru ütülenmelidir, dedi.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge; Yeni normalleşme döneminde kurallara riayet eder, tedbiri elden bırakmazsak eski normal hayatımıza geçiş o kadar hızlı ve kolay olacaktır, ifadelerini kullandı.

Sosyal mesafe + Maske + El hijyeni.

 

3.237 okunma

Yorum Yap

22 Haziran 2020 Pazartesi

EVDE EKONOMİK VÜCUT PEELİNGİ

22 Haziran 2020 Pazartesi

BU YANLIŞLAR CİLDİ BOZUYOR !

20 Haziran 2020 Cumartesi

Maskesiz çıkmayın!

20 Haziran 2020 Cumartesi

Anne Adayları Bu Tatilde Dikkat!

online ziyaretçi: 1337
 
yukarı