Bilim Kurulu Üyesi Metintaş Yeni Açıklamasında Pandeminin ‘Yeni Normalleri’ni Duyurdu - Eskişehir Haberler

Bilim Kurulu Üyesi Metintaş Yeni Açıklamasında Pandeminin ‘Yeni Normalleri’ni Duyurdu

Anasayfa / Sağlık
Bilim Kurulu Üyesi Metintaş Yeni Açıklamasında Pandeminin ‘Yeni Normalleri’ni Duyurdu

ESOGÜ Öğr. Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş Yeni Açıklamasında Pandeminin ‘Yeni Normalleri’ni Duyurdu  

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, ESOGÜ Haber’e yazılı bir açıklamada bulundu. Salgının geçmediğini hatırlatan Prof. Dr. Metintaş, pandeminin ikinci evresinde alınması gereken önlemleri anlatarak yeni normalleri şöyle sıraladı:

“1) Sosyal mesafe: Her ortamda fiziksel/sosyal mesafe kuralına uymak gelmektedir. Sosyal mesafeye uyum yeni normaldir. Kalabalıkların oluşması engellenmelidir. Kapalı ortamlarda en az 1 metre sosyal mesafenin korunmasına dikkate almak zorundayız. Bunun için AVM’ler açılsa da, toplu taşıma araçları çalışmaya başlasa da seyreltilme kurallarına mutlaka uymak gerekecektir.

2) Hijyen kuralları: Ellerimizi sık yıkamalı, öksürürken, hapşırırken mendil veya dirsek kullanmalıyız. Özellikle halka açık alanlarda bulunulduğunda, insanlarla temasa geçildiğinde el yıkamak çok önemlidir. Su ve sabuna ulaşılamayan durumlarda, en az %70’lik alkol bazlı el dezenfektanlarının kullanımı önerilir.

3) Maskeye alışma: Yeni normallerimizden önemli bir tanesi de maske kullanmaya alışmaktır. Maske, toplum içindeki yaşamda bez maske şeklinde olabilir. Ancak kişiler hastalanma ve kuşkulu kişilerle temas halinde ya da hastaneye gitme gibi riskli durumlarda tıbbi maske kullanmalıdır.

4) Dezenfektan taşıma: Günlük yaşam içinde olabildiğince eller ile burun, ağız ve gözlere dokunulmamalıdır. Kuşkulu her durumda eller sabunla yıkanmalıdır. Cebimizde küçük bir kolonya veya ela dezenfektanı taşımak da yeni normallerdendir.

5) Ortam temizliği:  Yaşanılan çevrenin temizliğine dikkat etmek ve bunu sürekli kılmak yeni normallerimizden olmalıdır. Kapalı ortamların doğal yollarla sık sık havalandırılması gerekir.

6) Şikâyetleri dikkate alma:  Kendimizde ve çevremizdekilerde ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı şikâyetlerini takip etmeliyiz. Öyle bir durum varlığında da sağlık kuruluşuna gecikmeden başvurmalıyız. Hastalardan uzak durmak, kendimiz hasta olduğumuzda da evden çıkmamak COVID-19 için uymamız gereken yeni normalin kurallarından biridir.”

Normalleşme sürecinin kriterlerini de açıklayan Prof. Dr. Metintaş,  “Test sayısı arttığı halde, en az 14 gün boyunca olgu sayısının sürekli ve istikrarlı biçimde düşmesi sağlandığında, yeni vaka sayısının azalmasına eşlik eden, yeni olgu sayısından daha fazla sayıda iyileşen olgu görülmesi. Bu iki durum istikrarlı bir hal aldığı zaman sosyal yaşantıyı kısıtlayan önlemler de sıralı ve ölçülü biçimde azaltılıp, normalleşme süreci başlatılabilir. Ancak bu süreç hiçbir zaman COVID-19’dan önceki günlere dönmek demek değildir. Hastalığın aşısı bulunana kadar, gelişmelere göre uygulanması gereken önlemler devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

 

2.286 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 276
 
yukarı