Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın ilk şartı: El hijyeni - Eskişehir Haberler

Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın ilk şartı: El hijyeni

Anasayfa / Sağlık
Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın ilk şartı: El hijyeni

Sağlığınızı elden ele riske atmayın

Pek çok virüs ve bakteri, insanlara ağız ya da burun yolu ile bulaştığında etkili olmaya başlıyor. Mikroorganizma ile kirlenmiş bir yüzeye dokunulduğunda bu mikroorganizmalar da eller yolu ile ağız ve burundan vücuda kolayca nüfuz edebiliyor. 5 Mayıs Dünya El Hijyeni Günü nedeniyle el hijyeninin önemine dikkat çeken Eczacıbaşı Profesyonel, elleri doğru yıkamanın yanı sıra tek kullanımlık kağıt havlu kullanımının da hijyen açısından etkili olduğuna işaret ediyor.

Dünya El Hijyeni Günü tüm dünyada 5 Mayıs tarihinde kutlanıyor. Sağlıklı bir toplum için yaşam alanlarının daha hijyenik hale getirilmesi için çalışmalar yürüten Eczacıbaşı Profesyonel, Covid-19 başta olmak üzere çoğu bulaşıcı hastalığın önlenmesinde ve yayılımını azaltmada el hijyeninin önemine dikkat çekiyor.

“Son 5 yıldır çocuklara doğru el yıkamayı öğretiyoruz”

Özellikle çocukların el yıkama alışkanlığını erken yaşta kazanmalarının toplumsal hijyenin sağlanması açısından da çok önemli olduğunu vurgulayan Eczacıbaşı Profesyonel Pazarlama Müdürü Pelin Özbilgin, “Ellerin doğru teknikle ve uygun malzeme ile sık sık yıkanması hastalıkları önlemenin en etkili ve kolay yollarından biridir. Bunu Covid-19 salgını sürecinde dünya olarak bir kez daha görmüş olduk. Sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlama hedefimizle tüm çalışmalarımızda sürdürülebilirliği ön planda tutuyoruz. Mücbir sebeplerle bu yıl gerçekleştiremesek de son 5 yıldır bünyemizde yer alan EP Akademi ile çocuklara el hijyeni bilincini aşılamaya çalışıyoruz. Geride bıraktığımız bu süreçte 7 farklı şehirde, 20 okulda, toplamda 5000 öğrenciye eğitim verdik” dedi.

Hijyen için tek kullanımlık kağıt havlu kullanın

Ellerin 15 saniye yerine 30 saniye süre ile yıkanmasının hastalık oluşumu riskini 10 kata kadar azalttığını söyleyen Eczacıbaşı Profesyonel Akademi yöneticisi Gökçe Yılmaz ise “Özellikle toplu yaşanan ya da çalışılan ortamlarda ellerin dezenfektanlı sıvı sabun ile yıkanmasının ardından kurulama işleminin tek kullanımlık kağıt havlu ile yapılması ve akabinde alkol bazlı el dezenfektanları ile ellerin dezenfeksiyonunun sağlanması gerekmektedir. El hijyeninde diğer önemli konu ise yıkanan ellerin doğru bir şekilde kurutulmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da önerildiği şekilde ellerin tek kullanımlık kağıt havlu ile kurulanması durumunda, ellerdeki mikroorganizma sayısı % 76-77 azalmakta ve ortama yayılma ve diğer kişilere bulaştırma riski olmamaktadır” dedi.

 

 

2.261 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 591
 
yukarı