KİLO ALMADAN RAMAZANI TAMAMLAMAK İÇİN DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKSLİ BESLENME - Eskişehir Haberler

KİLO ALMADAN RAMAZANI TAMAMLAMAK İÇİN DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKSLİ BESLENME

Anasayfa / Sağlık
KİLO ALMADAN RAMAZANI TAMAMLAMAK İÇİN DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKSLİ BESLENME

Ramazan ayında oruç tutan birçok kişinin ortak korkusu kilo almak ve göbek yapmak oldu. Peki karnı yağlandırmadan, kilo almadan Ramazan ayını tamamlamak mümkün mü? Uzman Diyetisyen Gizem ŞEBER, kilo almadan oruç tutmanın yollarını anlatıyor.

DÜŞÜK GLİSEMİK İNDEKSLİ BESLENME İLE SAĞLIKLI VE FİT RAMAZAN

Uzman Diyetisyen Gizem Şeber’den pratik tüyolar…

Ramazan ayında oruç tutarken kilo almamanın formülü, düşük glisemik indeksli beslenmek. Peki nedir glisemik indeks ve düşük glisemik indeksli beslenmek için neler yapmak gerekir?

Glisemik indeks, bir besinin kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğini gösteren bilimsel bir hesaplama yöntemidir. Yiyeceklerin kan şekerini yükseltme etkileri, beyaz ekmeğe veya şekere göre kıyaslanır ve besinlere glisemik indeks değerleri verilir.

Yüksek glisemik indeksli besinler kan şekerini hızlı yükseltip düşürdüklerinden ötürü daha hızlı acıkmaya ve bu nedenle de daha fazla besin tüketmeye neden olabilir. Ayrıca yüksek glisemik indeksli besinleri çok sık tüketen kişilerin karın bölgelerinde daha fazla yağlanma olduğu biliniyor. Yine yüksek glisemik indeksli beslenmek, gelecekte şeker hastalığına yakalanma riskini yükseltir.

Düşük ve orta glisemik indeksli gıdalar ise kan şekerini daha yavaş yükseltir ve daha yavaş düşürürler. Bu nedenle de daha uzun süre tok tutarlar ve daha az kalori almamızı sağlarlar. Kan şekerinin yavaş yükselip düşmesi, iftar sonrasında yaşanan halsizlik ve uyku halinin de olmamasını sağlar. Kişi daha zinde ve enerjik kalır.

Ramazan’ı daha sağlıklı ve kilo almadan tamamlamak için aşağıdaki trafik ışıklarını dikkate alabilirsiniz.

KIRMIZI IŞIK – Yüksek Glisemik İndeks: Beyaz un, beyaz şeker, beyaz ekmek, muz, pirinç, sıcak yenen patates, karpuz, kuru üzüm

SARI IŞIK – Orta Glisemik İndeks: Ananas, yulaflı bisküvi, yulaflı kurabiye, müsli, yulaf ezmesi, Basmati pirinç, kuskus

YEŞİL IŞIK – Düşük Glisemik İndeks: Tam tahıllı ekmek, tam tahıllı makarna, bulgur, kurubaklagiller, patates ve havuç dışındaki çoğu sebze, elma, armut, portakal, kivi

(Glisemik indeks, karbonhidratlı besinler için oluşturulmuş bir kavramdır. Et, tavuk gibi proteinli yiyeceklerin ve yağların glisemik indeks değeri hesaplanmaz, ancak bu sınırsız tüketilebilecekleri anlamına gelmez.)

YAVAŞ YEMEK GLİSEMİK İNDEKSİ DÜŞÜRÜR!

Yavaş yemek yemenin, hızlı yemek yemeye göre kan şekerini daha yavaş yükselttiği bilinir. İyi çiğneyerek yavaş yenilen yemeğin glisemik indeksi azalır.

PATATESİ SOĞUTARAK TÜKETİN!

Patates glisemik indeksi yüksek gıdalardan biridir. Ancak pişirildikten sonra buzdolabında soğutulan patatesin nişasta yapısında değişiklikler olur ve glisemik indeksi azalır. Bu nedenle patates salatasını sıcak yenilen patates yerine tercih etmek hem daha sağlıklı hem de daha az yağlanma anlamına gelir.

BESİNLERİ PÜRE HALİNE GETİRMEYİN!

Besinlerin parçalanması glisemik indeksini yükseltir. Çünkü parçalanmış besin sindirim sistemine daha çabuk karışır ve kan şekerini daha hızlı yükseltir. Bu nedenle bezelye çorbası yerine bezelye yemeği yemek veya patates püresi yerine soğuk haşlanmış patates tüketmek Ramazan’ı daha fit tamamlamanıza yardımcı olur.

YEMEKLERE BİR PARÇA PROTEİN İLAVE EDİN!

Yemeklere eklenen protein öğünün glisemik indeksini düşürür. Pilav tükettiğinizde yanına yoğurt tüketmek ya da bezelye veya patates yemeği yaptığınızda bir parça kıyma eklemek daha düşük glisemik indekse sahip bir öğün tüketmenizi sağlar.

 

2.466 okunma

Yorum Yap

16 Mayıs 2020 Cumartesi

Stres Kansere Yol Açar mı?

online ziyaretçi: 1293
 
yukarı