Düşen Kan Bağışlarına Diyanet İşleri Başkanlığı ve AFAD’dan Destek - Eskişehir Haberler

Düşen Kan Bağışlarına Diyanet İşleri Başkanlığı ve AFAD’dan Destek

Anasayfa / Sağlık
Düşen Kan Bağışlarına Diyanet İşleri Başkanlığı ve AFAD’dan Destek

Koronavirüs salgınının etkisiyle kan bağışı oranlarında ciddi düşüş yaşanırken kan stokları da kritik seviyeye geriledi. Devam eden kan ihtiyacı için çağrıda bulunan Kızılay’a, yurt genelinde vatandaşların yanı sıra kurumlar ile sivil toplum kuruluşlarından da destek gelmeye başladı.
 
Kan stoklarının kritik seviye gerilemesiyle kan bağışı için çağrılarını sıklaştıran Kızılay, İçişleri Bakanlığı’nın da koordinasyonunda vatandaşların gelebileceği noktalara kan bağış ekiplerini görevlendiriyor. Sokağa çıkma yasağı günlerinde de gönderilen mesajlarla kan bağış noktalarına gelinmesinde sorun olmadığını aktaran Kızılay, hayati önem taşıyan kan için vatandaşların daha duyarlı davranmasını ve kan bağışında bulunmaları çağrılarını yineliyor.Diyanet İşleri Başkanlığı da yerleşkesine kurulan Türk Kızılay’ın mobil kan bağış aracında çalışanlarıyla birlikte kan bağışında bulundu. Etkinliğe gelen AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu da kan bağışı yaparak destek verdi.
 
“Kan bağışı yapan kişilerin herhangi bir şekilde riski yok”
 
Ramazanın başlamasına az bir zaman kala güzel bir kampanyaya destek verdiklerini anlatan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Burhan İşliyen, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın, din görevlileri ve vatandaşları kan bağışı yapmaya davet ettiğini hatırlattı. İşliyen, kan bağışı çağrısına bütün din görevlilerinin destek vereceğini dile getirerek, “İnşallah bereket ve paylaşma ayı ramazanla kan stoklarının yeniden ihtiyacı karşılar hale geldiğini göreceğiz.” diye konuştu.
 
Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan da koronavirüs ile mücadele sürecinde sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle kan bağışlarında bir düşüş olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Kovid-19 sürecine stoklu girdiğimiz için şimdiye kadar durumu idare ettik. Fakat artık şartlar kritik evreye doğru gidiyor. Biz de bu manada hem vatandaşlarımızdan hem de kurumlarımızdan kan bağışlarına destek olmak için taleplerde bulunduk. Diyanet İşleri Başkanlığımıza yapmış olduğumuz talep neticesinde değerli Başkanımız Ali Erbaş, yaptığı açıklamada, bütün vatandaşlarımızı kan bağışına davet etti.” Bu çağrıya destek veren herkese teşekkür eden Altan, "Halkımızı kan bağışına davet ediyoruz. Kan bağışı yapan kişilerin herhangi bir şekilde riski yok. Zaten gerekli tedbirleri alıyoruz. Bu tedbirler çerçevesinde kendilerini ve kendimizi de koruyoruz. O yüzden vatandaşlarımızı da kan bağışı kampanyasına destek olmaya davet ediyoruz.” ifadesini kullandı.
 
Etkinliğe, Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı İhsan Açık da katıldı.

 

1.530 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 1376
 
yukarı