14 Mart Tıp Bayramı - Eskişehir Haberler

14 Mart Tıp Bayramı

Anasayfa / Sağlık
14 Mart Tıp Bayramı

“Ülkemizde ilk kez Tıp Bayramı, İstanbul’un işgalini protesto amacıyla, tıp öğrencileri ve doktorlar tarafından 14 Mart 1919’da kutlanmıştır. Yani, 14 Mart vatan savunmasının ve bağımsızlık mücadelesinin adıdır.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir açıklama yaptı.

Milli Mücadele yıllarında elverişsiz şartlarda cephelere koşan hekimlerin azim ve gayretlerinin simgesi olan 14 Mart Tıp Bayramını kutladığını ifade eden Müdür Bilge; "İnsan yaşatmayı, insanlara en iyi sağlık hizmeti sunmayı amaçlayan, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi adına bu onurlu kutsal mesleği büyük fedakârlıklarla yerine getiren hekimlerimiz, milletimizin iftihar kaynağıdır."dedi.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Uğur Bilge; Dinimizde “Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur”denmektedir. “hekimler; insana insan olarak hizmet etmenin yüce onurunu taşırlar”, Topyekün vatan savunmasının bir ayağını oluşturan ve işgal altında ki İstanbul’da yabancı işgal kuvvetlerince tıp öğrencilerinin protestosu olarak başlayan 14 Mart tıp bayramının bütün tarihi gururla anılan ve ecdadımızın emaneti, şerefli bir madalyası olarak anılmaya devam edecektir, dedi.

Son dönemde İlimizde yapılan sağlık yatırımlarına da değinen Müdür Bilge; 2018 yılı sonunda ilimizde ki her iki devlet hastanemizin de yenilenmesiyle hem hastalarımız hem de sağlık çalışanlarımız daha temiz, ferah, daha güçlü teknolojik alt yapısı olan hizmet binalarına kavuştular. Tüm sağlık çalışanlarımız ile birlikte ilimizin yanında tüm iller ve yurt dışından gelecek hastalara da şifa kaynağı olmaya devam edeceğiz. Hizmet kalitemiz sadece hasta odaklı olarak artmadı, hekimlerimiz ve tüm sağlık çalışanlarımız bu onurlu ve meşakkatli görevi yerine getirirken daha rahat ortamlarda halkımıza hizmet sunmaya devam ediyor, ifadelerini kullandı.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Uğur Bilge; Sağlık çalışanlarımızın daha iyi koşullarda çalışması ve haklarının korunmasının öncelikleri olduklarını vurgulayarak, İnsan hayatına dokunan bir mesleği icra ettiklerini, insanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen, bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp bayramını kutluyorum.” dedi.

2.652 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 629
 
yukarı