Mobil Kanser Tarama Aracı Sivrihisar’da - Eskişehir Haberler

Mobil Kanser Tarama Aracı Sivrihisar’da

Anasayfa / Sağlık
Mobil Kanser Tarama Aracı Sivrihisar’da

Sivrihisar Kaymakamı Alparslan Kılıç, Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ve ilçedeki  diğer kurum amirleri ile birlikte Sivrihisar Toplum Sağlığı Merkezinde “Mart Ayı Kolon Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında konuşlandırılan Müdürlüğümüz  mobil kanser tarama aracına  ziyaret gerçekleştirdiler.

Kaymakam Kılıç ve Başkan Yüzügüllü; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle tarama için başvuran kadınların gününü kutlayarak karanfil dağıttılar. Başta şehit ve gazilerimizin eş ve annelerinin ve hayatımızın her anında bize destek olan, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakâr kadınlarımızın haklarının ödenemeyeceğini belirttiler.

Sivrihisar halkının mobil tarama aracında ücretsiz olarak yapılan kanser taramalarına karşı yoğun ilgisini gören Kaymakam Kılıç ve Başkan Yüzügüllü, Mobil kanser tarama aracında yapılan çalışmalar hakkında Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Nafiz Başerdem’den bilgi aldılar, Kanserde erken teşhisin hayat kurtardığını, Kanserden değil geç kalmaktan korkmak gerektiğini ifade ettiler.

Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Nafiz Başerdem, en sık görülen kanser türlerinden olan Meme Kanseri, Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri ve Kalın Bağırsak (Kolon) Kanserinin yapılacak basit testler ile erken tanısının mümkün olduğunu belirterek; 40-69 yaş aralığındaki kadınların, meme kanseri için 2 yılda bir mamografi çekimi, 30-65 yaş aralığındaki kadınların, Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri için 5 yılda bir smear ve HPV-DNA testi, 50-70 yaş aralığındaki kadın ve erkeklerin Kalın Bağırsak (Kolon) Kanseri için ise 2 yılda bir gaitada gizli kan testi ve 10 yılda bir Kolonoskopi yaptırmalarının Sağlık Bakanlığı tarafından erken teşhis için önerildiğini söyleyerek, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne mobil kanser tarama aracını faaliyete geçirdiği için teşekkür etti.


 

1.756 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 1290
 
yukarı