Prof. Dr. Nurettin Erben Covid-19’a Karşı Alınacak Tedbirleri Anlattı - Eskişehir Haberler

Prof. Dr. Nurettin Erben Covid-19’a Karşı Alınacak Tedbirleri Anlattı

Anasayfa / Sağlık
Prof. Dr. Nurettin Erben Covid-19’a Karşı Alınacak Tedbirleri Anlattı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi Medya Biriminin ülkemizde görülen corona virüs vakası üzerine hazırladığı “ESOGÜ Gündem Özel” videosunda ESOGÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Erben Covid-19 virüsü ve alınacak tedbirler hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Nurettin Erben, hastalığın seyrini, alınacak tedbirleri ve korunma yollarını anlattı.
Corona virüslerinin 1965’ten beri bilinen bir virüs türü olduğu belirten Prof. Dr. Nurettin Erben, bugüne kadar görülen Corona Mers ve Corona Sars salgınlarında olduğu gibi Covid-19’da da yakın gelecekte bir aşı ihtimalinin olmadığına dikkat çekti. Bugün etkin bir aşının olması durumunda dahi ancak bir buçuk yıl sonrasında kullanımına başlanabileceğinin ifade etti. Bu nedenle toplumun aşılanarak bu hastalığa karşı bağışık hale gelme şansının şuanda bulunmadığını söyleyen Prof. Dr. Nurettin Erben, bu durumda vakaların hemen tespit edilerek karantina altına alınmasının tek yöntem olduğu kaydetti.

Prof. Dr. Nurettin Erben, Covid-19’un esas olarak damlacık yoluyla, konuşurken ya da öksürme ve hapşırma sırasında havaya yayılan taneciklerle bulaştığını belirtti. Hapşıran veya öksüren kişinin önündeki bir metre mesafenin virüsün yayılabildiği alan olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nurettin Erben, hasta kişilere bir metreden fazla yaklaşmamak gerektiğine dikkat çekti. Temas yoluyla da virüsün bulaşabildiğini belirten Prof. Dr. Nurettin Erben, toplu alanlarda bir yerlere dokunduktan sonra mutlaka ellerin yıkanması gerektiğinin, tokalaşmaktan ve sarılmaktan kaçınılması gerektiğinin altını çizdi. Virüsün nadir de olsa gaita yoluyla da bulaşabildiğini ifade eden Prof. Dr. Nurettin Erben tuvalet ve tuvalet sonrası el hijyenine de vurgu yaptı. Prof. Dr. Nurettin Erben, basit gibi görünse de el hijyeninin bu hastalığın yayılmasını önlemede temel noktalardan biri olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Nurettin Erben, mümkün olduğunca vaka görülen yerlere gidilmemesi, yurt dışı seyahatlerinin ertelenmesi, kalabalık ortamlara girilmemesi, konser, kongre ve spor organizasyonu gibi etkinliklerin ertelenmesi yönünde tavsiyelerde bulundu.

Hastalığın ateş, öksürük ve nefes darlığı şeklinde kendini gösterdiğini belirten Prof. Dr. Nurettin Erben, bir grip vakası ile covid-19 vakasını klinik bulgularla birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını, solunum sekresyonundan alınan örnekle tanı koyulabildiğini ifade etti. Prof. Dr. Nurettin Erben, hastaların bazılarının hiçbir bulgu olmadan hastalığı ayakta geçirebildiğini, %80’inin ise hafif ve orta şiddette ayakta veya evde istirahatle geçirdiğini, %20’sinin ise ciddi solunum sıkıntısı ile hastaneden sağlık hizmeti almaları gerektiğini belirtti. Hastalığın seyrinin yaşla da bağlantılı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nurettin Erben, 10 yaşın altında hastalığın tutulumunun oldukça düşük olmasının sevindirici olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Nurettin Erben, 80 yaşın üzerindeki hasta grubunda altta yatan ek hastalıklar nedeniyle ölüm oranlarının ciddi olduğunu belirtti. Altta yatan hastalıkların ise genellikle kardiovasküler hastalıklar, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olduğunu söyledi. Hastalığı hafif ya da semptomsuz geçiren hastaların bulaşıcılıkta etkin olduğunu kaydetti. Hastalığı evde atlatanların hasta oldukları sürece izole bir şekilde kalmaları gerektiğini, sağlıklı kişilere bulaştırmamak için maske kullanmaları gerektiğini, yiyecek içeceklerinin ayrı olması gerektiğin altını çizdi. 

Maske kullanımının yanlış değerlendirildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Nurettin Erben, hasta olmayan kişilerin maske kullanmasının kesinlikle önerilmediğinde vurgu yaptı. Maskenin sağlık çalışanları tarafından ve hasta olan kişi tarafından takılması gerektiğini kaydetti. 

 

2.794 okunma

Yorum Yap

22 Haziran 2020 Pazartesi

EVDE EKONOMİK VÜCUT PEELİNGİ

22 Haziran 2020 Pazartesi

BU YANLIŞLAR CİLDİ BOZUYOR !

20 Haziran 2020 Cumartesi

Maskesiz çıkmayın!

20 Haziran 2020 Cumartesi

Anne Adayları Bu Tatilde Dikkat!

online ziyaretçi: 1896
 
yukarı