Sezaryen Normal Doğumun Alternatifi Değil Cerrahi Müdahaledir! - Eskişehir Haberler

Sezaryen Normal Doğumun Alternatifi Değil Cerrahi Müdahaledir!

Anasayfa / Sağlık
Sezaryen Normal Doğumun Alternatifi Değil Cerrahi Müdahaledir!

İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığı’nca  düzenlenen Normal Doğum Mucizesi temalı normal doğumu önemsiyor ve teşvik ediyoruz konulu konferans Yunus Emre Devlet Hastanesi Gaffar Okkan konferans salonunda 27 Şubatta  gerçekleşti.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatma Deniz Sayıner tarafından verilen ‘‘Normal Doğum Mucizesi’’ konulu konferansın açılışında konuşan  İl Sağlık Müdürümüz  Doç. Dr. Uğur Bilge; Anne ve bebeğin sağlığını tehdit eden bir durum olmadığı sürece, normal doğum anne ve bebek için en sağlıklı en yararlı doğum şekli olduğunu belirterek, ebelerin aktif olmadığı yerlerde sezeryenle doğum oranının çok yüksek olduğunu ifade etti.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fatma Deniz Sayıner, normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin daha çok anne sütü alabildiğini ve daha dirençli olduğunu söyledi. Son yıllarda gittikçe artan sezaryen ile doğum oranlarına dikkat çeken Prof. Dr. F. Deniz Sayıner, sezaryenle doğumda dünya birincisi olduğumuzu ve bununla birlikte kadınların normal doğum yapma becerilerinin azaldığını ifade etti.

Modern kadının yaşam tarzında görülen değişikliklerin de önemli bir etken olduğunu belirten Prof. Dr. Fatma Deniz Sayıner, geçmişte tarlada çalışan, tüm işlerini kendisi yapan kadınların bugün masa başında çalışan, pratik yaşam tarzına alışan kadınlara göre daha rahat doğum yaptığını ifade etti. Prof. Dr. Fatma Deniz Sayıner, sezaryen doğumun bir dönem zenginlik belirtisi olarak algılanmasının ve sezaryenle doğan bebeklerin daha zeki olduğu gibi sezaryeni özendiren çeşitli yanlış inanışların da sezaryen oranlarındaki artışta etkili olduğunu anlattı.

Ancak son yıllarda yapılan araştırmaların normal/vajinal doğumun bebeğin bağırsak mikrobiyotası açısından son derece önemli olduğunu, sezaryen bebeklerde ise birçok farklı komplikasyona rastlanabildiğini, hayata dezavantajlı başladıklarını belirten Prof. Dr. Sayıner, normal doğumla dünyaya gelen bebeklerin daha çok anne sütü alabildiğini ve daha dirençli olduğunu dile getirdi.

Soru-Cevap bölümünden sonra Prof. Dr. Fatma Deniz Sayıner’ e Müdürlüğümüz  Sağlık Hizmetleri Başkanı Mücahid Said Destici tarafından teşekkür belgesi ve çiçek takdim edildi.

1.404 okunma

Yorum Yap

14 Mart 2020 Cumartesi

14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart 2020 Cumartesi

14 MART TIP BAYRAMI

9 Mart 2020 Pazartesi

DİŞ’E DOKUNAN BESİNLER

9 Mart 2020 Pazartesi

İDRARDA KAN NEYİN HABERCİSİ?

online ziyaretçi: 858
 
yukarı