Sigarayı Bırakanlara Başarı Belgesi - Eskişehir Haberler

Sigarayı Bırakanlara Başarı Belgesi

Anasayfa / Sağlık
Sigarayı Bırakanlara  Başarı Belgesi

Dumansız Yaşam İçin Sıra Sende.

Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce çeşitli etkinlikler yapıldı. Espark AVM'de açılan stantta “karbonmonoksit ölçüm cihazı” ile vatandaşların karbonmonoksit düzeyleri ölçülerek, broşür dağıtımı, tütün ve tütün ürünlerinin zararları, ALO 171 sigara bırakma hattı ve ilimizdeki sigara bırakma poliklinikleri hakkında bilgilendirmelerde bulunularak 07.02.2020 tarihinde 1.Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı' nda çalışan 101 personele tütün ve tütün ürünlerinin zararları konusunda seminer verildi.

 Eskişehir Şehir Hastanenin C Blok giriş katında açılan bilgilendirme Stant tında ise, Göğüs Hastalıkları uzman Doktorları tarafından gün boyu sigaranın zararları ve Sigara Bırakma Polikliniğinin çalışmaları hakkında bilgilendirmeler yaptılar. Eskişehir Şehir Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniklerinden yararlanarak sigarayı bırakanlara  düzenlenen törenle Başarı belgesi verildi.

Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında Espark AVM'de ve Eskişehir Şehir Hastanenin C Blok giriş katındaki açılan bilgilendirme standını ziyaret eden Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç.Dr.Uğur Bilge Hastanenin Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikte; Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün ürünleri ile mücadele kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat gününün Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anıldığına değinerek, tütün kontrolünde temel amacın, tütün ürünleri tüketimini azaltarak başta kanser olmak üzere onlarca hastalığın yol açtığı sağlık, sosyal ve ekonomik zararların önüne geçilmesini sağlamak olduğunu anlatarak, şunları kaydetti: "Dünya Sağlık Örgütü, sigaraya bağlı hastalıklardan her yıl yaklaşık 5 milyon kişinin öldüğünü, sakat ve felç kaldıklarını bildirmektedir. Türkiye'de ise her yıl sigaraya bağlı hastalıklardan 150 bin kişi hayatını kaybediyor. Bu rakamlar trafik kazalarından, terörden dolayı yaşanan ölümlerle kıyaslandığında neredeyse 5 kat daha fazladır. Sigaraya başlama nedenleri arasında merak, özenti arkadaş baskısı gibi nedenler yer alıyor. İnsanlar kendi iradelerine güvendiklerini söyleyerek sigaraya başlıyorlar ama akabinde bırakamıyorlar. Üstüne basa basa söylüyorum ki sigara fiziksel, sosyal, ekonomik olarak olumsuzluklara yol açan kötü bir alışkanlıktır. Umuyorum ki içen tüm insanlar iradelerine sahip çıkarak ve yetkili kurumlardan destek alarak sigarayı bırakır."dedi.

 Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Yaşar Bildirici ise konuşmasında insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden birisinin sigara ve tütün ürünleri kullanımı olduğunu belirterek, bu alışkanlık aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilemektedir, dedi.Başhekim Bildirici Şehir  Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniğinin aktif bir şekilde çalıştığını söyleyerek sigarayı bırakmak isteyen herkese kolaylıklar diledi.

Sigara Bırakma Polikliniğinin faaliyetlerini sunan Uzm. Dr. Fazilet Yalçın 2019 içerisinde  Eskişehir Şehir Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniğine 2000’in üzerinde ulaşım olduğunu , sigarayı bırakmak sadece kişinin kendisini değil ailesini de olumlu etkilediğini belirtti.

Ardından Eskişehir Şehir Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniğine başvurup sigarayı bırakanların duygu ve düşüncelerini paylaşmasının akabinde sigarayı bırakanlara  Başarı belgeleri verildi. Toplu fotoğraf çekiminden sonra program sona erdi.

1.267 okunma

Yorum Yap

14 Mart 2020 Cumartesi

14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart 2020 Cumartesi

14 MART TIP BAYRAMI

online ziyaretçi: 901
 
yukarı