GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI YAPILACAK - Eskişehir Haberler

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI YAPILACAK

Anasayfa / Sağlık
GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI YAPILACAK

Eskişehir Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, sağlık çalışanları için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının 19 Nisan 2020 tarihinde yapılacağını duyurdu.

Eskişehir Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, görevde yükselme unvan değişikliği sınavıyla ilgili açıklama yaptı. Köksal, "Sağlık- Sen olarak yapmış olduğumuz girişimler neticesinde Sağlık Bakanlığı görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı tarihleri Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sitesinden duyuruldu. Yapılan duyuruya göre 19 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav başvuruları 03-14 Şubat 2020 tarihleri arasında Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden alınacak" dedi.

Sağlık-Sen olarak Kurum İdari Kurul (KİK) ve Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantılarında görevde yükselme unvan değişikliği sınavının düzenli bir şekilde yapılmasını gündeme getirdiklerini hatırlatan Köksal, "Sınavın uzun bir süre sonra yapılacak olması sağlık çalışanları adına sevindirici bir adımdır. Özellikle üniversite mezunu yardımcı hizmetler sınıfı personelinin genel idari hizmetler sınıfına atanması adına ehemmiyet taşıyan görevde yükselme sınavı en son 2015 yılında gerçekleşmişti" şeklinde konuştu.

Sınavın uzun zamandır yapılamaması nedeniyle sağlık çalışanlarının mağdur olduğunu da ifade eden Hasan Hüseyin Köksal açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

" Öncelikle; özellikle kimi bakanlıklarda öğrenim durumu tutan yardımcı hizmetler sınıfı ve teknik hizmetler sınıfında çalışan personellerin sınavsız genel idare hizmetler sınıfı kadrolarına (memur kadroları) geçirilmiştir. Sağlık Bakanlığında bu durumda mevcut kadroların tamamının sınavsız geçirilmesi öncellikli talebimizdir. En son 2015 yılında yapılan sınavda Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan sorularda tüm kadrolar için aynı sorular sorulmuş, mağduriyetler oluşmuş ve birçok kadro boş kalmıştır. Sınavın YÖK tarafından yapılması umut verici ancak bir önceki sınavlarda yapılan hatalardan ders çıkartılmalı ve en az mağduriyete sebebiyet verilmelidir.

Ayrıca sınav sisteminde baraj sistemi kaldırılmalı başarısı sırasına göre açılan tüm kadrolara geçiş imkânı sağlanmalıdır. En az mağduriyet için önlemler alınmalı ve çalışanlar için kritik öneme sahip olan bu sınavın her yıl düzenli bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini bir kez daha dile getiriyoruz. Yapılacak sınavın sağlık çalışanı arkadaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

1.308 okunma

Yorum Yap

14 Mart 2020 Cumartesi

14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart 2020 Cumartesi

14 MART TIP BAYRAMI

online ziyaretçi: 1316
 
yukarı