Optik camınızı seçtiniz, peki ya kaplaması? - Eskişehir Haberler

Optik camınızı seçtiniz, peki ya kaplaması?

Anasayfa / Sağlık
Optik camınızı seçtiniz, peki ya kaplaması?

Optik camlarda ‘daha fazla görüş konforu ve dayanıklılık’ için önemli olan camın üzerine uygulanan kaplamalardır. Bu sayede kullanıcıyı en mükemmel görüşe ulaştırır. Doğru reçete değerlerine sahip olan optik camlarınız size mükemmel görüş kalitesini sağlamak için yeterli olmayabilir; bunu daha etkin ve sürekli hale getirmek kaliteli bir kaplamanın işidir. Hoya Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Hakan Kayra, net görüşümüzü destekleyen kaplamaları seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sıralıyor.

Optik camlar, gözlerimizde meydana gelen kırma kusurlarını düzeltmek için üretilmektedir. Kırma kusuru haricinde net görüşü engelleyen diğer faktörleri de ortadan kaldırmak gerekir. Camlar üzerinde oluşan kir, leke, toz gibi maddeler ve en önemlisi ışığın yansıması, bu faktörler arasında sayılabilir. Gözümüze yeterli ışık girmezse görüşümüz olumsuz şekilde etkilenir. Optik cama yapılan kaplamaların sebebi, net görüşü etkileyen faktörleri ortadan kaldırarak görüş kalitemizi artırmaktır. Farklı elementlerden oluşan katmanların camın üzerine kaplanması ile kaliteli bir kaplama elde edilir. Kaplama camın üzerinde kalınlığı mikronla ölçülen katmandan oluşan bir olgudur. Bu katmanlar camın üzerine gelen suyun camın üzerinden akıp geçmesini, leke tutmamasını ve oluşan lekelerin kolayca temizlenebilmesini ve nihayetinde görüşümüzü engellememesini sağlar. Camın yüzeyini nötr yaparak tozların cam üzerinde tutunmasını engeller ve net görüşümüzü destekler. Camı temizlerken kaplama sayesinde tozların camı çizmesini engellemiş oluruz.

Anti-refle kaplama ile daha uzun süre kusursuz görüş

Net ve kusursuz görüş için en önemli konulardan biri de yansımadır. Kaplamalar, gözümüze gelen ışınların cama çarpıp yansımadan gözümüze girmesini ve net görüşü elde etmemizi sağlar. Bu yüzden kaplamaya sektörde ‘anti-refle’ yani ‘yansıma önleyen’ denilir. Kaplamaların net görüşe olan katkısının uluslararası testlerle ölçüldüğünün altını çizen Hoya Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Hakan Kayra, ‘kaplamanın kalitesinin ne durumda olduğunu ışık geçirgenliğini ölçerek tespit edebiliriz. Genellikle yüksek teknoloji ile yapılan kaplamalar ilk yapıldığında %98-99 aralığında ışık geçirgenliği, %1-1,5 aralığında da yansıma özelliğine sahiptir. İki yılın sonunda da %2-3 civarında performansı düşer, %96’nın üzerinde performans sergilemeye devam eder. Diğer kaplamalar ilk kullanılmaya başlandığı gün bu rakamlara benzer özellikler gösterseler dahi 2 yılın sonunda %60’lara kadar performansları düşer. %40 civarında performans kaybına neden olurlar.  Bu da net görüşü çok fazla etkiler. Baktığımızda lekeler çizikler belli olur, yansıması da artar. Böylelikle sadece bizim kırma kusurumuzu düzeltir ancak net görüşümüzü desteklemez. Dünya üzerinde optik sektöründe kaplamalar için kullanım ömrü 2 yıl olarak kabul edilmiştir. Tüm firmalar bu sebeple 2 yıl garanti vermektedirler. Sadece Hoya’nın High-Vision LongLife (HVLL)  kaplaması 3 yıl benzer performansı gösterebildiğinden dolayı, dünya üzerinde 3 yıl garanti veren tek ödüllü kaplamadır.’ diyor.

 

1.113 okunma

Yorum Yap

online ziyaretçi: 379
 
yukarı