Ocak Ayı Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı - Eskişehir Haberler

Ocak Ayı Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı

Anasayfa / Sağlık
Ocak Ayı Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç Dr. Uğur Bilge, Ocak Ayı Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Farkındalık Ayı olması nedeniyle yapmış olduğu açıklama; Kanser dünya genelinde önemli bir sağlık sorunu olmakla beraber, toplumlarda önemli bir sosyo-ekonomik yüke, maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. 2018 yılında Dünya çapında 9,6 milyon insanın kanserden öldüğü,  kanserin dünya ekonomisine yıllık maliyetinin 1.16 trilyon ABD Doları olduğu tahmin edilmektedir. Kanser oluşumunun  % 30-50'si önlenebilir vakalardır. Dedi

Bilge; Mevcut kanıtlara göre, kanser ölümlerinin % 30 ila % 50'si, tütün ürünlerinden kaçınmak, alkol tüketimini azaltmak, sağlıklı vücut ağırlığını korumak, düzenli egzersiz yapmak ve enfeksiyonla ilgili risk faktörleri dahil olmak üzere risk faktörlerini değiştirerek önlenebilmektedir. Diğer bir korunma yöntemi de hastalığın erken teşhis edilmesidir. Hastalığın erken teşhisi amacıyla toplum tabanlı kanser tarama programları yapılmaktadır.

En sık görülen kanser türlerinden olan Rahim Ağzı (Serviks) Kanserinin erken tanısı yapılacak olan basit testler ile mümkün olmaktadır. 30-65 yaş aralığındaki kadınların, Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri için 5 yılda bir smear ve HPV -DNA testi yaptırmaları önerilmektedir. 

Tarama ve erken teşhis ile tedavisi yüzde yüz mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır. Rahim ağzı kanser taramasını düzenli yaptıran bir kadının rahim ağzı kanserinden dolayı ölüm oranı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) rahim ağzı kanserinin bütün ülkelerde ülke çapında taranmasını önermektedir.

Rahim ağzı kanseri HPV(Human PapillomaVirus)  ile ilişkili olan en yaygın hastalıktır. Neredeyse tüm rahim ağzı kanserleri HPV enfeksiyonu nedeniyledir. HPV’nin tespiti, erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret etmekte ve kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır. Günümüzde HPV testleri rahim ağzı kanseri taramasında yer almaktadır. HPV testi rahim ağzı hücrelerde virüsün tespiti esasına dayanan bir testtir. Papsmear testi ise, dökülen rahim ağzı hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir testtir. HPV ve Papsmear testi son derece basit ve ağrısız işlemler olup testler aynı anda yapılmaktadır.

Doç Dr. Uğur Bilge; Rahim ağzı kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerimizde (KETEM),  Aile Sağlığı Merkezlerimizde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerimizde (TSM), Sağlıklı Hayat Merkezlerimizde (SHM) ve Mobil Kanser Aracımızda yapılmaktadır. Dedi

4.790 okunma

Yorum Yap

31 Ağustos 2020 Pazartesi

Saç Kaybına Dikkat !

online ziyaretçi: 847
 
yukarı