B12 SEVİYENİZ 500’ÜN ÜSTÜNDE OLMALI ! - Eskişehir Haberler

B12 SEVİYENİZ 500’ÜN ÜSTÜNDE OLMALI !

Anasayfa / Sağlık
B12  SEVİYENİZ 500’ÜN ÜSTÜNDE OLMALI !

INCA Klinik Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr. Kerem Bıkmaz konu ile ilgili bilgiler verdi.

B12 vitamini klinikte hastalarımın tahlillerinde  en çok eksikliğini gördüğüm değer.

Eksikliğinin yol açtığı hastalıklara baktığımızda  ;

Unutkanlık, halsizlik, yorgunluk, el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, baş dönmesi, dilde ağrı ve uyuşma, denge kaybı, kol ve bacaklarda güçsüzlük, depresif bir ruh hali görülmektedir.

Vitamin B12 eksikliği yüksek oranda ise ;

İğne şeklinde tedaviye başlanabilir.

Hastalara eksiklik düzeylerine göre hap şeklinde de B12 vitamini  verilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta emilim eksikliği olanlar, yaşlılar , mide ve bağırsakta emilim bozuklukları ve hastalıkları olanların iğne şeklinde B12'yi almaları daha etkili olacaktır.

İkinci dikkat edilmesi gereken nokta ise ; başlangıçta düşük düzeylerde olan B12 seviyeleri iğne ve hapla arttırılabilir ama bir kaç aylık tedaviden sonra ek desteği bırakmadan önce kan tahlillerinizi yaptırıp B12 seviyelerinize baktırıp doktorunuzun istediği oranlara gelmesiyle destekleri bırakmanız gerekmektedir.

Üçüncü önemli nokta ise B12 eksikliği 6-24 ay sonra tekrarlayabilmektedir. Bu nedenle muhakkak rutin kan tahlillerinizi yılda 1 veya 2 kere yaptırıp B12 seviyelerinizinde minimum 500 ün üstünde tutmaya devam ettirmeniz gerekmektedir.

En sık yapılan hata ; B12 seviyenizi takviyeyle yükseltip bir daha B12 seviyenize baktırmamanız olacaktır . B12 vitamini D vitamini gibi zamanla değişen ve azalan bir vitamindir . Takip ve takviye önemlidir.

Bedenin hiçbir hücresinin B12 eksikliği sorunu yaşamaması için, B12 seviyeleri 500-700 pg/ml aralığında tutulması gerekmektedir.

Bizim tahlillerde sevdiğimiz rakamlar ise 700-800 aralığıdır. 

1.685 okunma

Yorum Yap

31 Ağustos 2020 Pazartesi

Saç Kaybına Dikkat !

online ziyaretçi: 537
 
yukarı