ALZHEİMER’DA İLAÇ TEDAVİSİNE EK BİLİŞSEL AKTİVİTE ŞART - Eskişehir Haberler

ALZHEİMER’DA İLAÇ TEDAVİSİNE EK BİLİŞSEL AKTİVİTE ŞART

Anasayfa / Sağlık
ALZHEİMER’DA İLAÇ TEDAVİSİNE EK BİLİŞSEL AKTİVİTE ŞART

İLERİ YAŞTA DEPRESYONA DİKKAT 

Yaş ortalamasının artması ile birlikte ortaya çıkan unutkanlık, çoğu zaman yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görülüyor. Ancak unutkanlığa eşlik eden ani öfke nöbetleri ya da durgunluk da Alzheimer hastalığının habercisi olabilir.

Alzheimer hastalığının çoğunlukla  unutkanlık ile ortaya çıktığını , ancak her zaman böyle olmadığını belirten Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır İçerenköy Hastanesi Nöroloji Bölüm Başkanı ve Doç. Dr. Zehra Betül Yalçıner ve Uzm. Dr. Nuran Burcu Arkalı; “Hastalık unutkanlıkla başlayabileceği gibi bazen de çabuk kızma, anlamsız öfke atakları, normale kıyasla belirgin bir durgunlaşma ve ilgisizlik hali gibi kişilik değişiklikleri ile kendini gösterebilir” diyerek Alzheimer hastalığı ile ilgili şu bilgileri verdi:

 • Alzheimer hastalığı genellikle sinsi başlangıçlıdır. İlk dikkat çeken bulgu ise unutkanlıktır. Kişi eşyaları koyduğu yeri, yakınlarının isimlerini unutur ve zamanla bu unutkanlıklar artarak evinin yolunu kaybetme gibi sosyal yaşantıyı da etkileyecek düzeylere varır.
 • Hastalık unutkanlıkla başlayabileceği gibi bazen de çabuk kızma, anlamsız öfke atakları, normale kıyasla belirgin bir durgunlaşma ve ilgisizlik hali gibi kişilik değişiklikleri ile kendini gösterebilir.  Bu bulgulara hastanın muhakeme yeteneğinin ve algısının bozulması da eşlik eder. Hastalık ilerledikçe entellektüel faaliyetlerde kayıp artar ve kişisel bakım ihtiyaçları için yardıma ihtiyaç duyar.
 • İleri dönem vakalarda yemek yeme, yürüme, konuşma gibi fonksiyonlarda da kayıp gelişebilir ve kişi yatağa bağlı hale gelebilir.

İLERİ YAŞTA DEPRESYON BİR RİSK FAKTÖRÜ

 • Alzheimer hastalığı, tüm demans vakalarının %50-70’ini oluşturmaktadır. Alzheimer hastalığının temel nedeni beyinde bulunan birtakım proteinlerin birikimi ve buna bağlı olarak sinir hücrelerinde işlev bozukluğu ve hücrelerin kaybıdır.
 • Alzheimer riskini arttıran faktörler:
  • İleri yaş
  • Aile öyküsü(genetik)
  • Ağır bir kafa darbesi almış olmak
  • Yüksek tansiyon
  • Şeker hastalığı
  • Düşük eğitim düzeyi
  • Depresyon
  • Homosistein yüksekliği
  • Hiperlipidemi

MEDICAL TEDAVİYE EŞLİK EDEN, BİLİŞSEL AKTİVİTELERİ ARTIRMAYA YÖNELİK DESTEKLEYİCİ TERAPİLER İLE HASTALIĞIN İLERLEMESİ YAVAŞLATILABİLİR

 • Alzheimer tedavisi konusunda kesin ve tam şifa veren bir yöntemden söz edilemez. Mevcut olan ve kullanılmakta olan ilaçlar, sadece hastaların şikayetlerini belirli oranda azaltmak ve davranışlarını düzenlemek konusunda yardımcıdır. Ancak son yıllarda Alzheimer hastalığı başta olmak üzere, demansın en önemli belirtisi olan unutkanlık süreçlerinin yavaşlatılması ve yaşam kalitesinin korunması amacıyla medikal tedaviye ek olarak, hastanın becerilerini ve belleğini korumak, fonksiyonelliğini artırmak ve günlük yaşam aktivitelerini sürdürebilmesini sağlamak amacıyla çeşitli bilişsel aktivite içerikli rehabilitasyon programları uygulanıyor.  
 • Bayındır Sağlık Grubu bünyesinde uygulanan bilişsel aktivite programları nörolog, psikiyatrist ve psikologdan oluşan bir ekip ile uygulanıyor. Bu programda unutkanlık şikayeti ile başvuran kişi nörolog tarafından değerlendiriliyor, gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, kişi uygun ise Bilişsel Aktivite Programı için yönlendiriliyor. Rehabilitasyon programlarında kişinin hastalığın gidişatı boyunca henüz etkilenmemiş bölgelerinin korunması ve bu bölgelerin işlevlerinin hasarlı bölgelerin işlevlerinin telafisi için kullanılması amaçlanıyor. Böylece kişinin mümkün olan en iyi işlev düzeyi korunmuş oluyor.

ALZHEİMER ÖLÜM NEDENİ DEĞİLDİR!

Alzheimer hastalığı kendisi bir ölüm nedeni olmamakla beraber, kişisel hijyenin bozulması, giderek yatağa bağlanma, yutma güçlükleri hastaların enfeksiyona ya da kalp damar hastalıklarına daha açık hale gelmesine neden olur. Alzheimer  hastalarının ölüm nedeni genellikle, hastalığa bağlı komplikasyonlardır.

AKDENİZ TİPİ BESLENME UYGULANMALI

Alzheimer belirtilerinin başında gelen kişinin bilişsel işlevi azalması sonucunda çok fazla yemek yeme ile karşılaşılabildiği gibi genellikle yemek yemeyi unutabilir ya da öğün sırasında kullandığı yemek gereçleri ile ilgili olarak zorluk çekebilir. Alzheimer hastalarına akdeniz tipi beslenme uygulanmalı,  yeşil yapraklı sebze meyveler ve  zeytinyağlı yemeklerin ön planda olduğu menüler oluşturulmalı ve katı yağlardan, kızartma, hamur işi ve tatlıdan olabildiğince uzak durulmalıdır.

UNUTKANLIĞI HAFİFE ALMAYIN KONTROLLERİ AKSATMAYIN

 • Alzheimer hastalığı tedavi ile geri döndürülememekte fakat gidişi yavaşlatılabilmektedir. Demans nedenlerinin bir kısmında ise tedavi ile tam düzelme mümkündür.Bu nedenle Alzheimer ve diğer demans türlerinde erken teşhis ve tedavi önemlidir. Demans teşhisinde öncelikli olan klinik muayenedir.  Ardından hafıza testi, kan tahlilleri ve beyin görüntülemesi yapılabilir.

 

 

1.415 okunma

Yorum Yap

22 Haziran 2020 Pazartesi

BU YANLIŞLAR CİLDİ BOZUYOR !

22 Haziran 2020 Pazartesi

ANNE-BABALAR İÇİN CHECKLIST

online ziyaretçi: 1373
 
yukarı